یک بار دیگر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون پایتخت را به حالت نیمه تعطیل درآورد. سایه سنگین آلودگی هوا که از ابتدای هفته روند کاهش کیفیت هوا را به وجود آورده بود، دیروز رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

به گزارش افکارنیوز ، آسمان شهرری عدد نجومی و فراتر از بحران ۲۲۵را در شاخص ذرات معلق تجربه کرد و هیچ یک از ۱۵نهاد مسئول جز تعطیل کردن مدارس و افزایش محدوده زوج یا فرد کاری برای حل بحران نکردند. براساس تصمیم جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، طرح زوج یا فرد امروز از مقابل منازل اجرا می شود و مدارس شهر ری در تمامی مقاطع (ابتدایی، راهنمایی و متوسطه) و مقطع دبستان و پیش دبستانی شهر تهران نیز تعطیل خواهند بود. فروش آرم روزانه طرح ترافیک نیز ممنوع است.

آلودگی هوای تهران که از ابتدای هفته از شاخص ۸۵پایین تر نیامده بود، از روز دوشنبه به عدد ۱۵۱رسید و هوای ناسالم را ثبت کرد تا هوا در شرایط ناسالم قرار گیرد. دیروز نیز شرکت کنترل کیفیت هوای تهران عدد میانگین آلودگی هوا را ۱۵۷ اعلام کرد که به معنای ناسالم برای همه گروه های جامعه و البته وضعیت هشدار بود. در همین ساعات آسمان شهرری به همراه ۶ منطقه پایتخت در وضعیت اضطرار قرار داشت. آنگونه که منابع خبری تصریح کردند، تعطیلی دیروز مدارس ابتدایی به گفته مدیرکل محیط زیست استان تهران به دلیل بغرنج شدن هوای شهرری بود که به عدد ۴۰۰ هم رسیده بود، اما ظهر دیروز روی عدد ۲۲۵ ایستاد. در همین زمان منطقه ۲۲ با عدد ۱۱۴ و هوای ناسالم، سالم ترین بخش تهران بود.

علت چه بود؟

انگشت اتهام آلودگی هوا در سراسر هفته اخیر به سمت وارونگی هوا، پایداری وضعیت جوی و اگزوز خودروهای شخصی دراز بود. اما این عوامل دست به دست هم دادند تا آسمان پایتخت نخستین بحران هوای زمستانی را تجربه کند. این در حالی است که با وجود بی تفاوتی مسئولان، همچنان باد و باران آلودگی هوای تهران و دیگر کلانشهرها را مدیریت می کند.

فعالیت مضاعف ناوگان حمل ونقل عمومی

همزمان با اجرای سراسری طرح زوج یا فرد از امروز، معاون شهردار تهران از فعالیت مضاعف ناوگان حمل ونقل عمومی خبر داد. به گفته سیدجعفر تشکری هاشمی، فعالیت اتوبوسرانی و مترو با سرفاصله کوتاه تر تا رفع آلودگی هوا با همه ظرفیت ادامه می یابد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات