عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به انواع اختلالات خواب، فلج خواب را یکی از این اختلالات عنوان کرد که بر اثر شل شدن و فلج عضلات اتفاق می افتد. چیزی که در جامعه به غلط به «بختک» معروف است.

به گزارش افکارنیوز ، غلامرضا زمانی اظهار داشت: خواب دارای ۲ مرحله است، مرحله اول با حرکات سریع چشم و مرحله دوم بدون حرکات سریع چشم.

وی افزود: خواب دیدن در مرحله حرکات سریع چشم اتفاق می افتد. در واقع خواب شیرین که با دیدن رویاها همراه است و همچنین کابوس های وحشتناک همه در این مرحله پدید می آیند.

زمانی ادامه داد: گاهی فازهای این ۲ خواب با مشکل مواجه شده که در این صورت می گوییم فرد دچار اختلال خواب شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: چرت زدن، شل شدن و فلج خواب، ترس شبانه و کابوس جزو اختلالات خواب به حساب می آیند.

وی افزود: نارکولپسی یا حمله خواب، میل ناگهانی به خواب است که با شل شدن و فلج خواب نیز همراه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: فلج خواب همان چیزی است که مردم به آن «بختک» می گویند. این اتفاق وقتی می افتد که فرد بعد از بیدار شدن نتواند دست و پایش را تکان دهد.

وی افزود: فلج خواب در صورت فقدان بهداشت خواب به وجود می آید. دیر خوابیدن، بیدار ماندن تا پاسی از شب برای چند شب متوالی می تواند زمینه ساز فلج خواب شود.

این متخصص بهداشت روانی تصریح کرد: فلج خواب ترسناک است. فرد بعد از بیدار شدن انتظار دارد بتواند حرکت کند اما فلج عضلات اجازه حرکت را به او نمی دهد.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: ترس شبانه و کابوس، ۲ اختلال شایع خواب به ویژه در کودکان است.

وی افزود: کودکانی که دیر می خوابند به طور ناگهانی از خواب بیدار می شوند و بی هدف گریه و پرخاشگری می کنند و بعد دوباره به خواب می روند.

وی ادامه داد: در ترس شبانه کودک موقع بیدار شدن ناگهانی کسی را نمی شناسد و صبح موقع بیدار شدن نیز چیزی به یاد نمی آورد.

زمانی گفت: کودک در ترس شبانه هوشیاری لازم برای شناخت والدین اش را ندارد.

وی ادامه داد: در کابوس، کودک خواب بدی می بیند اما صبح می تواند آن را به یاد آورد. این اختلال خواب با تعرق همراه است.

این متخصص بهداشت روانی تصریح کرد: چرت زدن سر کار و کلاس بدون فلج و شل شدن عضلات است. افراد بزرگسال بین ۶ تا ۸ ساعت به خواب نیاز دارند و کودکان نیز ۸ تا ۱۰ ساعت باید بخوابند.

وی اظهار داشت: در رعایت بهداشت خواب باید به این نکته توجه کرد که چیزی جای خواب شبانه را نمی گیرد والدین باید نسبت به خواب فرزندانشان دقت لازم را داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در بحث اختلالات خواب نیازی به تعداد شب هایی که فرد با مشکل مواجه می شود، نیست. در صورتی که فرد بتواند با حفظ بهداشت خواب، مشکل را برطرف کند. نیازی به درمان وجود ندارد اما در صورتی که این روند ادامه داشته باشد باید تحت دارو درمانی پزشک قرار گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: برخی افراد دچار اضطراب هستند که خود این عامل به اختلالات خواب در آن ها منجر می شود. مراجعه به روانپزشک می تواند این مشکل زمینه ای را نیز برطرف کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات