وزیر کشور در پیامی به مناسبت سالگرد زلزله بم گفت: ملت ایران در این حرکت عظیم عتماد خودرا به مسئولان دستگاه ها, نیروهای امدادی نظام همچون بسیج، نیروهای نظامی انتظامی، جمعیت هلال احمر, ، کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی نشان دادند.

به گزارش افکارنیوز ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پیامی که به مناسبت سالگرد زلزله بم منتشر شد، بر اهمیت جایگاه مدیریت بحران تاکید و تصریح کرد: حوادثی همچون زلزله، سیل و طوفان همزاد انسان در طبیعت است و باید راه و روش برخورد با این پدیده های طبیعی را آموخت.

متن پیام وزیر کشور به شرح زیر است:

باسمه تعالی

پنجم دی ماه یادآور یکی از حوادث غم انگیز کشورمان، زلزله بم در صبحگاه سال ۱۳۸۲ می باشد. متاسفانه بر اثر آن بسیاری از هموطنانمان جان عزیزشان را از دست دادند و تعداد کثیری مجروح شدند. بدنبال این حادثه غمبار و باتوجه به اهمیت موضوع، تدوین سیاست های کلی پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه در سال ۱۳۸۴ توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و این سیاست ها پس از تایید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به دستگاه ها جهت رعایت مفاد آن در کلیه برنامه و طرح های مربوطه ابلاغ گردید.

رهبر معظم انقلاب در بازدیدشان با تاکید بر غم لحظه ای بودن زلزله و تبعات طولانی مدت آن فرمودند: رسیدگی به منطقه زلزله زده بم باید سریعتر و فراگیرتر وهمچنین به صورت مستمر باشد.

بر این اساس بود که تمام مسئولان و امت اسلامیمان سعی و تلاش خود را برای رفع این آلام بکار گرفته و عزم خود را بر رفع آلام و تالمات روحی هموطنان عزیز حادثه دیده و بازسازی بم جزم نمودند و در سریعترین زمان ممکن امدادرسانی به صورت متمرکز آغاز شد، ملت ایران در این حرکت عظیم اعتماد خودرا به مسئولان دستگاه ها، نیروهای امدادی نظام همچون بسیج، نیروهای نظامی انتظامی، جمعیت هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و دیگر سازمان ها و دستگاه ها نشان دادند که با وحدت و یکپارچگی می توان کارهای بزرگ را به انجام رساند.

دستور و تاکید معظم له با بررسی مسئولان منجر به تدوین قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران که به موجب قانون متولی امر مهم پیشگیری، آمادگی و مقابله، بازسازی و بازتوانی، در حوادث طبیعی کشور است، در راستای برنامه ها و تاکیدات دولت ایجاد گردید و شهر بم این خطه از میهن اسلامیمان با بهترین اسلوب شهرسازی جدید و با رعایت اصول فنی و مهندسی و مقاوم سازی ساخته شد که این امر حاکی از توانمندی های قدرت برنامه ریزی و امکانات اجرایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می باشد، با توجه به این حادثه باید بپذیریم که حوادثی همچون زلزله، سیل و طوفان و… همزاد انسان در طبیعت است و باید راه و روش برخورد با این پدیده های طبیعی را آموخت تا برای زندگی فردی و اجتماعی مصونیت نسبی از خسارات آنها حاصل گردد.

در خاتمه از خداوند متعال شادی روح امام بزرگوار و شهدا و تمامی در گذشتگان خصوصا برای درگذشتگان زلزله بم طلب رحمت و برای بازماندگان آنها آرزوی سلامت و توفیق می نمایم.

عبدالرضا رحمانی فضلی
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات