کودکان بیش فعال بی قرار و حواس پرت هستند، تصمیم های ناگهانی دارند اما محدودیت های غذایی مانند محدودیت مصرف شیرینی و تنقلات مثل چیپس و پفک یا سس، نوشابه و شکلات باعث بهبود علایم بیش فعالی آنها می شود.

به گزارش افکارنیوز ، امیررضا چمنی، روانپزشک با اشاره به اینکه بیش فعالی یک اختلال نسبتاً شایع در میان کودکان است اظهار کرد: شیوع این اختلال در کودکان ۳ تا ۷ درصد است و در پسران نیز شایع تر است. در خصوص علل و عوامل ایجاد این اختلال گفت: علل ژنتیکی، سابقه خانوادگی و فامیلی و تغییرات بیولوژیکی و نورو شیمیایی مغز از علل ایجاد این اختلال است.


چمنی از جمله علائم این بیماری را حواسپرتی و بی توجهی به معلم و والدین دانست و افزود: این کودکان معمولاً در انجام تکالیف و امتحاناتشان بی دقت هستند، به جزئیات اهمیت نمی دهند، وسایل شخصی خود را مکرراً گم می کنند، حواسشان به آسانی پرت می شود، فراموشکاری دارند و در دروس املا و ریاضی به علت بی دقتی نمرات خوبی به دست نمی آورند.


این روانپزشک، دومین علامت این اختلال را بیش فعالی کودک عنوان کرد و گفت: معمولاً این کودکان بی قرار هستند، روی صندلی تکان می خورند، قادر نیستند به مدت طولانی روی صندلی بنشینند و صندلی را ترک می کنند، پریدن و دویدن در جای غیرمعمول دارند، همچنین این کودکان قادر نیستند در محیط بی سر و صدا فعالیت کنند، پر حرف هستند و پر جنب و جوش.


وی سومین خصوصیت این کودکان را رفتارهای تکانشی و انفجاری دانست و بیان کرد: به عبارتی این کودکان قادر نیستند قبل از عمل فکر کنند، معمولاً تصمیمات ناگهانی می گیرند، ناتوانی در انتظار کشیدن و در صف ایستادن، دخالت در کار دیگران و قطع حرف دیگران از خصوصیات دیگر این اختلال است.


چمنی ادامه داد: این کودکان مستعد حادثه هستند، رفتارهای پرخطر مانند پریدن از ارتفاع، بازی با کبریت و دوچرخه سواری پر سرعت دارند.


وی در مورد عوارض این اختلال هم گفت: در صورت عدم درمان و پیگیری اختلال بیش فعالی باعث افت تحصیلی، کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس، ایجاد احساس بی کفایتی، احساس سرخوردگی و افسردگی ثانویه توام با پرخاشگری در کودک می شود.


این روانپزشک همچنین در خصوص درمان این اختلال اضافه کرد: معمولاً سیر بیماری تا سنین نوجوانی علائم بهبود پیدا می کند و درمانهای دارویی موجب افزایش دقت و تمرکز و کاهش بیش فعالی و رفتارهای پرخاشگرایانه در کودک می شود و به بهبود در عملکرد تحصیلی و کاهش اختلالات رفتاری منجر خواهد شد.


این متخصص اعصاب و روان خاطرنشان کرد: همچنین محدودیت های غذایی مانند محدودیت مصرف شیرینی، تنقلات مثل چیپس و پفک، مواد غذایی محرک مانند سس، نوشابه و شکلات باعث بهبود علایم در کودک می شود.


وی یادآور شد: رفتار درمانی و آموزش و مشاوره والدین در بهبود علایم این کودکان بسیار موثر است.


این روانپزشک افزود: کودکانی که این اختلال را دارند، در دوران بارداری نیز تحرک جنینی آنها زیاد است و در دوران شیرخوارگی هم به صدا، نور و حرارت بسیار حساس هستند و کودکانی پرتحرک و پرانرژی هستند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات