رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به کاهش عوارض هتلداران و مراکز اقامتی، از راه اندازی شورای عالی میراث فرهنگی و عقد قرارداد با دو بانک دولتی و خصوصی برای بانک عامل این سازمان خبر داد و گفت: بانک ها بزرگترین مشکل سرمایه گذاری در کشورند.

به گزارش افکارنیوز ، محمدعلی نجفی با اعلام مخالفت این سازمان به عوارض ۵ درصدی مراکز اقامتی، گردشگری و خدماتی در بند «ج» تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۳ اظهارداشت: این موضوع پیشنهاد سازمان نبوده و قرار نیست از هتلداران و مالکان مراکز اقامتی دریافت شود بلکه بر اساس آن شهرداری ها ۵ درصد اضافه را از مسافران و استفاده کنندگان مراکز اقامتی دریافت می کنند.

نجفی در نشست فعالان صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: دریافت ۵ درصد درآمدهای هتلداران و مالکان مراکز اقامتی قیمت اقامت را بالا می برد و ما هم زیاد با این موضوع موافق نیستیم به همین منظور نامه اتحادیه هتلداران تهران را که به این سازمان ارسال شده بود به مجلس منعکس و اعلام کردیم بر اساس این منطق که موضوع، مورد مخالفت برخی از فعالان بخش خصوصی است با حذف این موضوع موافقیم و در صورتی که حذف نشود به ۲ در صد کاهش پیدا کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی افزود: هم در سطح ملی و هم در سطح استان کرمان از امکانات و ظرفیت های زیادی در بخش گردشگری و صنایع دستی برخورداریم که متاسفانه در سال های گذشته از این قابلیت ها برای توسعه کشور و استان استفاده نکرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس هر آمار و استانداردی در زمینه بهره مندی از ظرفیت ها و قابلیت های گردشگری از کشورهای همسایه در سطح بالاتری قرار داریم اما متاسفانه از نظر فعلیت بسیار عقب هستیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بر اساس آمار، استان کرمان در سال گذشته ۸۲ هزار گردشگر داخلی و ۴ هزار و دویست نفر گردشگر خارجی را به خود جذب کرده است و این موضوع بیانگر این است که ما نتوانسته ایم به درستی کار همه ارگان ها و نهادهای دولتی و خصوصی را که عهده دار تحول در این بخش ها در استان و کشور هستند برنامه ریزی، مدیریت و هماهنگ کنیم.

وی با تاکید بر اینکه درصددیم تمرکز و دقت بیشتری بر روی برنامه های مدیریتی داشته و خود را از این شرایط نامطلوب نجات دهیم خاطر نشان کرد: رویکرد و سیاست کلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، واگذاری فعالیتها به مردم و بخش خصوصی است.

نجفی با بیان اینکه در بخش خصوصی بخشی از مسائل باید واگذار شود گفت: عموم مردم که NGOها، دوستداران میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و طبیعت گردی و جریانات عمومی مردم را شامل می شوند، می تواند برای سازمان ما عقبه و سرمایه اجتماعی ایجاد کنند تا سریعتر و بهتر در این مسیر حرکت کنیم.

وی همچنین یادآور شد: در بخش تصمیم سازی نیز برخی اختیارات به بخش خصوصی واگذار می شود و در این خصوص مدل های مختلف واگذاری اختیارات در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بخش خصوصی در دست بررسی است.

نجفی با تاکید بر وجود فضای مثبت عمومی در کشور برای فعالیت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هم در دولت و هم در مجلس اقبال و توجه خوبی به حوزه های کاری سازمان وجود دارد. بخصوص رئیس محترم جمهور در بخش گردشگری تاکید داشته و امیدوارند که بتوانیم در این حوزه تحول ایجاد کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین از تعاملات سازنده با نمایندگان مجلس و علاقمندی و اعلام آمادگی آنها برای همکاری و کمک به توسعه صنعت گردشگری در کشور خبر داد.

وی همچنین سهم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بودجه ۹۳ را مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: در بودجه ۹۳ کمک های زیادی به سازمان شده است. در مجلس هم قول هایی گرفتیم که برای جذب بودجه بیشتر به ما کمک کنند.

نجفی با بیان اینکه دورنمای کار ما از ابتدای سال آینده مثبت خواهد بود یادآور شد: تحقق این موضوع بخشی به لیاقت و مدیریت سازمان بر می گردد و بخشی به همت فعالان و دست اندر کاران این حوزه که بر اساس برنامه مشخص تحول و تحرک ایجاد کنند.

وی در ادامه از راه اندازی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری طی دو یا سه ماه آینده خبر داد و گفت: این شورا مبنای قانونی خوبی دارد و از طریق آن می توان بخش هایی از مسائل که پیچیدگی های حقوقی و اجرایی دارد را حل کرد.

وی همچنین از تشکیل کمیته ای برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی خبر داد و گفت: نخستین حضور ما در این خصوص نمایشگاه فیتور اسپانیا است که برخی از بخش خصوصی در آن شرکت می کنند.

نجفی تاکید کرد: باید در این زمینه در حد توان دولت و سازمان تحولاتی ایجاد شود و تسهیلاتی از نظر مادی و همچنین اقلام تبلیغاتی و مدیریت حضور در نمایشگاه ها فراهم شود چرا که این موضوع از نظر تبلیغ و بازاریابی برای ما مهم است.

این مقام مسئول در خصوص سرمایه گذاری و سیستم برخی بانک ها گفت: بانک ها بزرگترین مشکل سرمایه گذاری در کشور هستند. در این راستا ما مجوز گرفتیم که سال آینده از امکانات ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی استفاده کنیم. همچنین با دوبانک دولتی و دو بانک خصوصی مذاکرات مفصلی داشتیم که بانک عامل ما به طور خاص باشند. بنابراین امیدواریم سال آینده از چند منبع، طرح های خود را برای دریافت وام معرفی کنیم.

نجفی در ادامه از عملکرد دولت قبل در اختصاص بودجه بیش از حد به ساخت مجتمع های بین راهی در محل های نامناسب و فاقد زیرساخت های مناسب انتقاد کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد ایجاد بازارچه های صنایع دستی در استان کرمان افزود: در صورت پیشنهاد کاروانسرای مناسب، کمک می کنیم که به بازارچه صنایع دستی تبدیل شود.

وی دانشگاه ها را محل مناسبی برای برپایی بازارچه های فروش و کارگاه های تولید صنایع دستی با حضور صنعتگران و هنرمندان هنرهای سنتی برشمرد که می تواند نقش موثری در جذب و ترغیب دانشگاهیان به صنایع دستی داشته باشد.

نجفی همچنین بر ارتباط معنادار گردشگری و صنایع دستی تاکید کرد و از فعالان صنایع دستی استان خواست تا هنرمندان هنرهای سنتی و صنعتگران را به سمت کاربردی کردن محصولاتشان در زندگی روزمره هدایت کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات