مدیرکل دفتر بهبود سلامت و تغذیه وزارت بهداشت با بیان این که طبق برنامه پنجم توسعه تبلیغات مصارف تهدید کننده سلامت ممنوع شده است، گفت: بر اساس این ماده از یک تا ۱۰۰ میلیون تومان برای تبلیغ کنندگان جریمه در نظر گرفته می شود.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر زهرا عبداللهی در نشست خبری مربوط به هفته بسیج آموزش همگانی با عنوان «کاهش مصرف نمک و روغن» ، گفت: یکی از مهمترین عوامل شکل دهنده الگوی غذایی جامعه مجموعه عادات و فرهنگ غذایی افراد آن جامعه است بنابراین برنامه ریزی در جهت فرهنگ سازی و آموزش همگانی تغذیه به منظور ارتقای سلامت و کاهش بیماری های غیرواگیر بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ارتقای فرهنگ و سواد تغذیه ای جامعه یکی از محورهای عمده برنامه امنیت غذا و تغذیه است، اجرای برنامه بسیج گونه آموزش همگانی تغذیه صحیح با مشارکت کلیه واحدهای مرتبط با درون بخشی و بین بخشی از جمله وزارت آموزش و پرورش، معاونت سلامت شهرداری، شورای سیاست گذاری سلامت صدا و سیما، به مدت یک هفته از تاریخ ۱۴ تا ۲۰ دی ماه در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرا می شود.

وی با اشاره به افزایش چاقی و اضافه وزن در کشور گفت: حدود ۳۹ درصد مردان و ۴۹ درصد از زنان ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند و در برخی از گروه های سنی مثلا زنان ۴۵ تا ۶۵ ساله این رقم بالای ۷۰ درصد است و مردان همین گروه سنی نیز حدود ۵۷ درصد چاقی و اضافه وزن وجود دارد.

وی در ادامه عنوان کرد: حدود ۵۹ درصد از زنان و ۳۶ درصد از مردان بزرگسال ۴۵ تا ۶۵ ساله کشور مبتلا به فشار خون هستند که می تواند باعث خونریزی رگ های خونی و سکته مغزی شود. همچنین در کلیه ها می تواند با آسیب به عروق کلیوی موجب نقص کار کلیه ها شود. چاقی به عنوان یکی از عوامل مهم زمینه ساز برای ابتلا به فشار خون بالا می تواند در این نارسایی ها نقش زیادی داشته باشد.

عبداللهی در رابطه با مصرف زیاد نمک که یکی از دلایل مهم ابتلا به فشار خون بالاست، اظهار کرد: بنا بر توصیه های علمی بین المللی مصرف نمک باید کمتر از پنج گرم در روز و در افراد بالای ۵۰ سال کمتر از سه گرم در روز باشد. در حالی که در کشور ما متوسط مصرف نمک ۱۰ تا ۱۲ گرم در روز است. بر اساس نتایج بررسی ملی آگاهی های تغذیه ای خانوارهای کشور حدود ۸۰ درصد خانواده ها به شکل دائمی یا گاه گاهی از نمکدان سر سفره استفاده می کنند.

مدیر کل دفتر سلامت تغذیه مصرف بی رویه فست فودهایی که حاوی نمک زیاد هستند را باعث تغییر الگوی تغذیه ای دانست و گفت: غذاهای آماده و غیرخانگی، غذاهای کنسروی، چیپس و پفک و انواع تنقلات شور و استفاده از نمکدان سر سفره غذا به عنوان یک رفتار تغذیه ای غلط از دلایل مصرف بالای نمک در کشور است. صنایع غذایی نقش مهمی در تولید و عرضه محصولاتی که حاوی نمک و روغن کمتری باشد می تواند در کاهش مصرف نمک تاثیرگذار باشد.

دکتر عبداللهی با بیان اینکه کلسترول بالا در ۳۰ درصد مردان و ۳۶ درصد زنان ۲۵ تا ۶۴ ساله در کشور وجود دارد، افزود: کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. افراد چاق معمولا به دلیل سبک زندگی غلط از غذاهای پرچرب، سرخ کرده و فست فودها به مقدار زیادی استفاده می کنند که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در آنها افزایش دهد.

وی افزود: رفتارهای غذایی غلط مانند سرخ کردن زیاد غذاها، مصرف غذاهای چرب، مصرف شیر و ماست پرچرب، شیرینی های خامه ای و به طور کلی مصرف زیاد روغن و چربی از مقادیر توصیه شده در سبد مطلوب غذایی بیشتر است که باعث بالا رفتن چربی خون، اضافه وزن و بیماریهای قلبی – عروقی و سرطان ها می شود.

وی در رابطه با اهداف بسیج آموزش همگانی گفت: افزایش آگاهی های تغذیه ای سیاست گذاران و مسئولان مرتبط با سلامت تغذیه ای جامعه و افزایش آگاهی های تغذیه ای و عملکرد افراد جامعه در مورد اصول تغذیه صحیح از اهداف برنامه های هفته بسیج آموزش همگانی تغذیه است. در این هفته برنامه های تدوین شده به نقش خانواده، سیاستگذاران، رسانه، مدارس، صنایع غذایی بر کاهش مصرف نمک و روغن تاکید شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: کاهش شش گرم نمک دریافتی روزانه باعث کاهش ۲۴ درصدی سکته مغزی و کاهش ۱۸ درصدی بیماری عروق کرونر می شود که به طور کلی ۲.۵ میلیون مرگ و میر را کاهش می دهد.

مدیرکل دفتر بهبود سلامت و تغذیه وزارت بهداشت با بیان اینکه بر اساس ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم توسعه، تبلیغات مواد غذایی که تهدید کننده سلامت باشد ممنوع است، عنوان کرد: وزارت بهداشت فهرستی از این مواد غذایی که تبلیغات آن باعث تحریک جوانان و کودکان برای مصرف این مواد غذایی می شود را تهیه و قانون نیز برای تبلیغ کننده جریمه هایی را نیز تعیین کرده است.

وی در رابطه با مواد غذایی که با سلامت تغذیه تناقض دارد، عنوان کرد: می توان تنقلات سنتی که ارزش و تنوع غذایی بالایی دارند را به صورت بهداشتی بسته بندی کرد و میزان نمک آن را کاهش داد تا بتواند جایگزین تنقلات شور و ناسالم شوند. همچنین عرقیجات با کنترل شیرینی آن، همچنین دوغ های کم نمک و آبمیوه های خانگی می تواند به عنوان جایگزینی برای نوشابه های مضر و گازدار معرفی شود.

وی در رابطه با تشویق مردم برای مصرف نمک یددار گفت: ما به مردم توصیه می کنیم نمک یددار تصفیه شده استفاده کنند و نمک هایی که فاقد مجوز هستند و بر اساس آنالیز سازمان غذا و دارو فلزات سنگین در آن تشخیص داده شده است را مصرف نکنند.

شیوع گواتر پس از ۲۲ سال از ۷۰ درصد به پنج درصد کاهش پیدا کرده است اما این خطر احساس می شود که شیوع آن با مصرف نادرست نمک دوباره بالاتر رود.

عبداللهی در رابطه با نحوه نگهداری صحیح نمک یددار گفت: ۴۰ درصد مردم ایران از روشهای نگهداری نمک یددار آگاه نیستند. روش درست آن نگهداری در ظروف دربسته و تیره به دور از نور، رطوبت و گرماست که ید آن حفظ شود. همچنین برای حفظ بیشتر ید نمک نسبت به حرارت پیشنهاد می کنیم که در مراحل نزدیک پایانی طبخ نمک به آن اضافه شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات