رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به خبر تعیین حریم پایتخت توسط شورای عالی معماری و شهرسازی تا یک ماه آینده، گفت: حریم پایتخت در طرح جامع شهر تهران تصویب شده اما در عمل و در مکان پیاده نشده است.

به گزارش افکارنیوز ، محمد سالاری گفت: در گذشته در خصوص تدقیق مرزها اختلافاتی وجود داشته است که حل این اختلافات به عهده شورای عالی شهرسازی و معماری است.

وی افزود: پیش از این نیز معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با ارسال نامه ای به این شورا مشکلات مربوط به تداخلات مرزی در حریم پایتخت که موجب بروز مشکلاتی شده بود را اطلاع داده بود.

سالاری ادامه داد: بعضا شهرداری تهران اقداماتی در جهت ساماندهی و کنترل ساخت و سازها و صدور مجوزهای احداث بنا و برخورد با تخلفات انجام می داد که دادگاه شهرداری را به دلیل این که اقدامات در حریم شهر تهران نبوده است محکوم می کرد و یا بالعکس شهرداری شهرهای اقماری و شهرهای واقع در حریم تهران ضوابط و کارهایی در حریم تهران انجام می داد که مورد اعتراض شهرداری تهران بود.

سالاری در خصوص تعیین این مرزها گفت: در شمال شهر تهران مرزها به صورت کامل تدقیق و مشخص شده است. به عنوان مثال مشخص است که تا چه نقطه ای جزو حریم تهران است و نشانه گذاری شده اما در جنوب تهران کاملا مشخص نشده است که باید به عنوان مثال با یک کمربند سبز این مرزها مشخص شود.

حریم تهران در جنوب مشکل تدقیق دارد

مهدی چمران - عضو دیگر کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: براساس روال قانونی حریم و محدوده شهر تهران در طرح جامع شهر تهران تعیین شده است؛ این محدوده تدقیق و اصلاح شده و در شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب رسیده است.

وی با بیان اینکه حدود دو سال است که این امر در حال اجرا است، افزود: چیزی که در شورای عالی معماری و شهرسازی به تازگی اعلام شده است که به نظر من خوب هم هست این است که هیچ شهر و شهرستان جدیدی در حریم شهر تهران تشکیل نشود.

وی افزود: طرح جامع برای روستاها و شهرهایی که در حریم شهر تهران هستند قرار است تهیه شود. تعدادی از این روستاها طرح هادی دارند که می بایست توسط بنیاد مسکن تهیه شود کهالبته هنوز این کار انجام نشده است. در این زمینه قرار شده شهرداری و استانداری تهران برای ساخت و سازهای اطراف حریم توافقی داشته باشند و از این حالت بی ضابطگی که وجود دارد، بیرون بیاید.

وی با تاکید بر تعیین حریم پایتخت در طرح جامع شهر تهران گفت: براساس طرح جامع شهر تهران حریم تهران تا" رود شور" در جنوب فرودگاه بین المللی امام (ره) امتداد پیدا می کند. در آنجا روستاهای زیادی وجود دارد که تعدادی از آن ها طرح ها هادی دارند و تعدادی هم این طرح را ندارند ؛ طرح جامع همه این ها را در برمی گیرد و محدوده همه را مشخص می کند که امیدواریم هرچه زودتر تهیه شود.

چمران ادامه داد: برای تدقیق محدوده شهر تهران پلاک به پلاک یعنی خانه به خانه کار تدقیق انجام شد. البته عموما در محدوده به خانه ها برخورد نمی کنیم، بعضی مکان ها برخورد می کرد که خطوط به درستی تعیین شده؛ بیشتر سعی شده روی جاده ها، نهرها و موارد جغرافیایی طبیعی قرار بگیرد. البته در شمال که کوهستانی است از سال های گذشته نشانه گذاری شده و خط حریم شمال شهر به خوبی مشخص شده است.

در هفتمین جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی در دولت یازدهم که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، اعضای یان شورا مقرر کردند قبل از اجرایی شدن حریم مصوب پایتخت، ایجاد هرگونه شهر و شهرستان جدید در حریم مصویب پایتخت، ایجاد هرگونه شهر و شهرستان جدید در حریم مذکور ممنوع شود واز اصلاح قوانین، وزارت کشور و شهرداری تهران تدابیر واحدی را برای کنترل ساخت و سازها و صدور مجوزهای احداث بنا و برخورد با تخلفات برای وحدت رویه به شهرداری های واقع در حریم پایتخت ابلاغ کنند.

همچنین در این جلسه بیان شد که با گذشت ۶ سال از تصویب طرح جامع تهران و همچنین با توجه به این که در حال حاضر طرح های جامع تعدادی از شهرهای واقع در حریم تهران در مرحله تصویب و ابلاغ نهایی هستند، تعیین تکلیف حریم پایتخت بسیار ضرورت دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات