مانور آمادگی در برابر زلزله با هدف ارتقای آمادگی برای مواجهه درست با آسیب های ناشی از وقوع بحران های احتمالی از قبیل زلزله و بررسی توانایی نیروهای امدادی در برج های بلند مرتبه شمال تهران برگزار شد.

به گزارش افکارنیوز ، بر اساس سناریوی تدوین شده همزمان با وقوع زلزله فرضی ۵/۶ ریشتری که در اثر فعال شدن گسل نیاوران اتفاق افتاد، سازمان های تخصصی و نیروهای مردمی در قالب گروه های دوام، آتش نشان داوطلب و داوطلبان جمعیت هلال احمر در محل حاضر و براساس سناریو تنظیم شده امدادرسانی به آسیب دیدگان را آغاز کردند.

کیوان فاتحی منش دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه تهران گفت: در این مانور نیروهای مردمی دوام با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک، شهرداری ناحیه و پلیس راهور اقدام به بازگشایی مسیر نمودند. همچنین نیروهای دوام و آتش نشان داوطلب که در محل حاضر بودند عملیات کنترل حریق سطحی و همچنین نجات مصدومان قابل انتقال به درمانگاه اضطراری را به انجام رساندند و آنها را به مسئولان اداره بهداشت که مدیریت درمانگاه اضطراری را برعهده داشتند، تحویل دادند.


وی افزود: سپس مصدومانی که نیاز به انتقال به مراکز درمانی داشتند با همکاری اداره بهداشت و توسط آمبولانس های اورژانس و هلال احمر و اداره بهداشت منتقل شدند. در این میان سازمانهای تخصصی متولی شریان های حیاتی از جمله ادارات برق، آب، گاز، مخابرات و… در محل (مجتمع مسکونی آتی ساز۲) حاضر و وظایف سازمانی خود را به انجام رساندند.

وی گفت: سازمان آتش نشانی برای اولین بار به منظور بررسی توانمندی سازمانی خود جهت امدادرسانی به برج های بلند مرتبه اقدام به انتقال شیلنگ آتش نشانی به طبقه بیست وپنجم و پشت بام نمود وحریق ایجاد شده را در آن طبقه کنترل کرد و پس از تخلیه مصدومان وساکنان ساختمان، اردوگاه اسکان اضطراری را با همکاری نیروهای مردمی دوام و معاونت امور شهری وشهرداری ناحیه ۹ در فضای ورزشی مجاور ساختمان برپا کرد و سایر سازمان های تخصصی هم بر اساس نیاز و به دستور فرمانده مانور (دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه) در محل حاضر و اقدامات لازم را به انجام رساندند.


همچنین اجرای برنامه تخلیه امن اضطراری در برج های مجتمع مسکونی آتی ساز ۲، تمرین اسکان اضطراری شهروندان ساکن در برج، اجرای عملیات اطفای حریق و نجات مصدومان از طبقات ۱۲ و ۲۵ برج توسط سازمان آتش نشانی، برگزاری مانور انسداد معابر و بازگشایی مسیرهای اضطراری در زمان بروز بحران، بررسی نحوه حضور تیم های عملیاتی سازمان های تخصصی عضو ستاد مدیریت بحران منطقه و پایدارسازی گروه های دوام سطح منطقه بخشی از اهداف برگزاری این مانور بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات