یک کارشناس ارشد محیط زیست با انتقاد شدید از انتقال پایتخت به دلیل مشکلات زیست محیطی از جمله آلودگی هوا، به تشریح اقدامات صحیح در خصوص رفع این مشکلات پرداخت.

به گزارش افکارنیوز ، پروفسور پرویز کردوانی اظهار کرد: زمانی که کسی از شهرستان به تهران مهاجرت می کند، به دلیل تجمع امکانات در این کلانشهر، باعث جذب سایر خویشاوندان خود به آن نیز می شود.

وی ادامه داد: در اوایل انقلاب اسلامی لایحه ای تصویب شد مبنی بر اینکه هر کس می خواهد در تهران آپارتمان داشته باشد، باید پیش از آن ۱۰ سال در پایتخت زندگی کرده باشد که به این ترتیب بر اساس این قانون، از سیر مهاجران کاسته می شد اما این قانون هیچ گاه به اجرا درنیامد.

این چهره ماندگار محیط زیست ادامه داد: در حال حاضر مردم مجبورند از تمام روستاها و شهرها برای دستیابی به بیمارستان، دانشگاه و… به پایتخت مهاجرت کنند و در پی آن به جای متوقف کردن این عمل، مدام به امکانات این شهر افزوده شد که همین مسئله باعث افزایش مهاجرت ها نیز در طی سالیان گذشته شده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: هر روز بلوارها و اتوبان های جدیدی احداث شده و به فضای سبز، موزه ها، امکانات رفاهی و تفریحی شهر تهران اضافه شد. از سویی مردم چون از اجاره دادن خانه هایشان سود می بردند، خانه های حیاط دار قدیمی تبدیل به آپارتمان هایی با چندین طبقه شدند و هر روز تعداد شهرک های اطراف این شهر اضافه شد.

تهران همه جای کشور را نابود کرده و حالا فرار می کند

این کارشناس ارشد محیط زیست با بیان اینکه تهران همه جای کشور را نابود کرده و حالا خودش قرار است فرار کند، افزود: زمانی تجریش ریه تهران بود، اما الان زمین خواری و ساخت و سازها این ریه را گرفته و علاوه بر آن، مناطق خوش آب و هوای کرج و سایر شهرستان های اطراف از جمله ورامین و شهریار را نیز فرا گرفته است.

کردوانی اضافه کرد: رودهای هراز و جاجرود پنج سال است که حتی یک قطره آب نیز ندارد، از سوی افزایش جمعیت حیات را از رودخانه های کرج، قزل اوزن و شاهرود گرفته است، چرا که باید آب مورد نیاز این جمعیت فزاینده را به هر قیمت که شده، تامین کرد و حالا نیز شهر تهران به مناطق تنکابن و دیگر شهرهای شمالی که آب دارند، چنگ انداخته اند.

۴۰ درصد از آب مورد نیاز تهران از منابع آب زیرزمینی تامین می شود

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد از آب مورد نیاز تهران از منابع زیرزمینی تامین می شود، افزود: به دلیل بهره برداری بی رویه از منابع زیرزمینی، شهر تهران سالی ۳۶ سانتیمتر و هر سه سال یک متر نشست می کند که باعث شکستن لوله های آب و گاز، ریزش ساختمان ها و عدم ذخیره بارندگی در سطح شهر می شود.

این کارشناس ارشد محیط زیست تصریح کرد: آلودگی هوا، ترافیک و تمام شدن منابع آبی، کمترین هدایایی هستند که شهر تهران به سایر شهرستان ها داده است و به همین دلیل برخی به فکر انتقال آن به نقطه دیگری از کشور افتاده اند و این در حالیست که این کار یک اشتباه بسیار بسیار بزرگ است.

کردوانی به مجلس و دولت توصیه کرد: اشتباهاتی که تا به حال انجام شده، وضع را بسیار خراب کرده است که با انتقال پایتخت، بسیار بدتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه طی سالیان دراز به روستاها و مناطق کشاورزی توجهی نشد، جمعیت از این مناطق به سمت شهرها گسیل پیدا کرد و حالا ما به عنوان یکی از بزرگترین واردکننده های مواد غذایی در جهان شده ایم.

تجربه قبلی انتقال پایتخت از تهران تکرار نشود

این کارشناس ارشد محیط زیست با اشاره به تجربه انتقال پایتخت سیاسی از تهران به ورامین که در زمان رژیم پهلوی انجام می شد، اظهار کرد: در آن زمان روزانه صدها ماشین هر روز صبح به ورامین می رفتند و بعدازظهرها بازمی گشتند که علاوه بر افزایش ترافیک، باعث اتلاف وقت و انرژی مردم نیز می شد؛ به گونه ای که بعد از مدتی این طرح متوقف شد. بنابراین نباید این تجربه تلخ مجددا تکرار شود.

وی ادامه داد: همچنین در دوران دولت نهم برای انتقال پایتخت سیاسی، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به اصفهان انتقال داده شد که در نتیجه آن صدها کارمند سرگردان مانده و به دلیل نبود جا، هتل ها را اشغال کردند.

کردوانی تصریح کرد: انتقال پایتخت سیاسی بدون آنکه محل زندگی افراد مشخص شده و اینکه قرار است کارمندان به کجا بروند و نیاز به چه تاسیسات و امکاناتی است، به هیچ عنوان ممکن نیست. زیرا زمانی که یک کارمند به شهر دیگری منتقل می شود، خانواده وی نیز ناچار به همراهی او هستند و باید برای اشتغال همسر این کارمند و مدرسه فرزندان او چاره ای اندیشید.

این چهره ماندگار اضافه کرد: در کشورهایی که پایتخت منتقل شده، اول همه چیز را ساختند، سپس پایتخت را انتقال دادند. اما در کشور ما اول یک قانون تصویب می شود بعد به آن فکر می کنیم که چه کاری باید انجام داد و اصلا پایتخت باید به کجا برود. علاوه بر آن اصلا جزئیات این طرح مشخص نبوده و معلوم نیست اینکه می گویند پایتخت سیاسی باید انتقال داده شود، اگر دولت و مجلس از تهران برود، تکلیف وزرا و یا سازمان های متبوعه چیست؟

به محض اینکه پایتخت جدید مشخص شود، ظرف سه سال همانند تهران خواهد شد

کردوانی گفت: با این ایرانی که من می شناسم به محض آنکه پایتخت جدید مشخص شود، با هجوم مردم برای ساخت و ساز، ظرف سه سال همانند تهران خواهد شد.

این کارشناس ارشد محیط زیست تاکید کرد: اگر قانون اجرا می شد، تهران به این روز نمی افتاد و آدم های متنفذی که ساخت و ساز می کنند، بدون در نظر گرفتن قانون، وضع پایتخت جدید را به همان وضع تهران خواهند انداخت.

تهران بعد از انتقال پایتخت چه خواهد شد؟

وی با بیان اینکه هنوز معلوم نیست چه بلایی بعد از انتقال پایتخت بر سر تهران خواهد آمد، افزود: تهرانی که آب همه شهرها را گرفته، یک ذره زمین خالی ندارد، مملو از ساختمان های ۲۰-۱۰ طبقه است و این حجم جمعیت را در خود جای داده، بعد از منتقل شدن پایتخت سیاسی، مانند یک طفل یتیم خواهد شد.

کردوانی اضافه کرد: بعد از انتقال پایتخت هیچ کاربری جدیدی برای تهران تعیین نخواهد شد و سرانجام همانند تخت جمشید، به یک خرابه تبدیل می شود.

اصلا جایی برای انتقال پایتخت نداریم

این کارشناس ارشد محیط زیست با بیان اینکه در ایران اصلا جای مناسبی برای انتقال پایتخت وجود ندارد، افزود: کشورهای خارجی که این کار را انجام داده اند، جای مناسبی برای انتقال پایتخت داشتند و اگر قرار باشد پایتخت جدید در نظر گرفته شود، باید به همه نقاط کشور راه داشته باشد.

وی تصریح کرد: به دلیل کمبود زمین کشاورزی مرغوب، استان های شمالی مانند گیلان و مازندران اصلا نباید به عنوان کاندیدای انتقال پایتخت مطرح شوند. همچنین شهرهایی مانند کرج، تبریز، تهران و… که خودشان به اندازه کافی آلودگی دارند نیز محل مناسبی نیستند.

با توجه به روستاها، مشکل تهران حل می شود

این کارشناس ارشد محیط زیست با بیان اینکه پایتخت باید بر سر جای خود باقی بماند، افزود: مسئولین باید به کشورهای دیگر که بدون انتقال پایتخت وضعیت آلودگی محیط زیست خود را بهبود بخشیده اند، توجه کنند و برای تبدیل وضعیت تلاش کنند.

وی حل مشکلات زیست محیطی شهر تهران از جمله آلودگی هوا را منوط به توجه به روستاها و سایر شهرها دانست و افزود: با توجه به روستاها و ایجاد اشتغال، دیگر از نظر تامین مواد غذایی و وابستگی به خارج نیز مشکلی نداریم.

این چهره ماندگار تصریح کرد: اکنون به دلیل توجه نکردن به روستاها، قرار است پایتخت را انتقال دهند. در حالی که همین وضع ادامه پیدا کند، هر جای دیگری هم که پایتخت شود، به دلیل عدم تعادل جمعیت و مهاجرت، این مشکلات باقی خواهد ماند.

باید مردم را از شرایط موجود آگاه کرد

کردوانی با تاکید بر اهمیت آگاهی مردم از شرایط نابسامان موجود، اظهار کرد: مسئولین باید به مردم بگویند که دیگر آب نداریم یا اینکه آلودگی هوا و محیط زیست چه تاثیری بر زندگی آنها خواهد داشت. در این صورت رضایت مردم جلب شده و خودشان برای بهبود شرایط تلاش می کنند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: جلب مشارکت مردم از طریق خطبه های نماز جمعه، خبرگزاری ها و جراید و آموزش و قانونگذاری صحیح ممکن خواهد شد و دولت باید به مردم این اطمینان را بدهد که واقعا برای حل مشکلات فعلی کار می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات