مدیر بخش آلودگی هوا و صدای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با «بغرنج» توصیف کردن وضعیت پایتخت از لحاظ آلودگی صوتی، تاکید کرد: تهران از این جهت رتبه ی بالایی در دنیا دارد.

به گزارش افکارنیوز ، حسین مهرآوران افزود: سر و صداهایی که در شهر قابل سنجش هستند مانند ترافیک های جاده ای و ریلی، صدای هواپیماها، کارخانه ها و صنایع مهمترین منابع آلودگی صوتی هستند که برجسب دسیبل سنجیده می شود و از آنجا که محدوده ی شنوایی انسان از صفر تا ۱۲۰ دسیبل است، شورای عالی حفاظت محیط زیست، ۵۵ دسیبل را برای روز (۷ صبح تا ۱۰ شب) و ۴۵ دسیبل را برای شب (۱۰ شب تا ۷ صبح) ، استاندارد اعلام کرده است.

وی در خصوص دلیل تفاوت استانداردها در میان کشورهای مختلف اظهار کرد: این اعداد در بین کشورهای مختلف تقریبا شبیه به یکدیگر است. اما کشورها برای شروع کار می توانند مقادیر را بالاتر بگیرند تا به حد کشورهای پیشرفته برسند.

مدیر بخش آلودگی هوا و صدای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه آلودگی صوتی بالای ۵۵ دسیبل، خارج از حد استاندارد است، افزود: ۴۵ ایستگاه در سطح شهر تهران برای سنجش آلودگی صوتی وجود دارد و اگر میزان آلودگی صوتی بیش ۷۰ دسیبل باشد، شرایط بحرانی اعلام می شود که راهکار اصلی آن ایجاد دیواره صوتی است.

مهرآوران دو جداره کردن پنجره ها و کاهش حجم ترافیک شهر را از راهکارهای د یگر کاهش آلودگی صوتی برشمرد و تصریح کرد: نصب دیوارهای صوتی در بزرگراه های چمران، حکیم و مدرس آغاز شده که مردم هم از آن راضی هستند اما باید در نظر داشت که در همه نقاط نمی توان این کار را انجام داد و برای نصب دیوارهای صوتی، شرایط ویژه ای لازم است.

وی با اشاره به تهیه نقشه آلودگی صوتی شهر تهران گفت: هرچه به مرکز شهر نزدیک تر می شویم، آلودگی صوتی افزایش می یابد و مناطق شش و هفت و ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ به خاطر حجم بالای تردد خودروها و تقاضای سفر آلودگی صوتی بالایی دارند.

مدیر بخش آلودگی هوا و صدای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران همچنین در خصوص آلودگی صوتی اطراف فرودگاه مهرآباد، با بیان اینکه بر اساس تعداد پروازها و ورود و خروج هواپیماها، نقشه هایی تهیه شده است، افزود: طبق بررسی ها، منطقه تهرانسر و مناطق اطراف مهرآباد تحت تاثیر آلودگی صوتی فرودگاه قرار می گیرند.

مهرآوران در رابطه با رتبه شهر تهران از نظر آلودگی صدا، توضیح داد: برای آلودگی صدا، نمی توان عددی را بیان کرد. زیرا در هر یک متر اعداد فرق می کند و چون لگاریتمی است میانگین خاصی نداریم.

وی تاکید کرد: شهر تهران با توجه به حجم خودروها آلوده ترین شهر از نظر آلودگی صوتی در کل کشور محسوب می شود و نسبت به شهرهای دیگر جهان نیز مطمئنا جزو رتبه های بالا قرار دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات