وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به وضعیت اعتباری حوزه سلامت، ابراز امیدواری کرد که بخشی از درآمد ناشی از هدفمندی یارانه ها در بودجه ۹۳ به بخش سلامت اختصاص داده شود.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سید حسن هاشمی درباره وضعیت اعتبارات حوزه سلامت در لایحه بودجه ۹۳ و اقدامات انجام شده در راستای حرکت تعرفه های تشخیصی – درمانی ۹۳ به سمت تعرفه های واقعی، گفت: واقعی شدن تعرفه ها درخواست مراکز درمانی، پزشکان و حرف وابسته است. متاسفانه همواره به ویژه در طول دو دهه گذشته بدون توجه به قیمت واقعی خدمات پزشکی و نرخ تورم، هر سال عددی برای تعرفه های تشخیصی - درمانی اعلام می شود.

وی فشار وارده به بیمارستان ها اعم از دولتی، خصوصی و مراکز درمانی به دلیل فاصله بسیار تعرفه های تشخیصی – درمانی با تعرفه های واقعی را مورد اشاره قرار داد و گفت: به همین دلیل واقعی شدن تعرفه ها مطالبه جدی همه است. در لایحه بودجه ۹۳ افزایش حدود ۶۶ درصدی اعتبارات بیمه ها در نظر گرفته شده است. بنابراین بی تردید تعرفه ها تغییر خواهد کرد و به سمت واقعی شدن حرکت خواهد کرد.

هاشمی ادامه داد: هرچند فاصله این اعتبارات با آنچه مد نظرماست (در زمینه واقعی شدن تعرفه ها) ، زیاد است اما امیدواریم که آقای رییس جمهور و وزرای محترم اقتصادی و مجلس محترم بپذیرند که از هدفمندی یارانه ها بخشی به حوزه سلامت تخصیص یابد.

وی همچنین گفت: رییس جمهور اعلام کردند که بعد از غذا، مساله سلامت برای دولت اولویت دارد. بی تردید این نگاه در سیاست گذاری های کلان دولت موثر خواهد بود. در مجموع ما به روزهای آینده و تصمیم های دولت و مجلس در بحث هدفمندی یارانه ها و اختصاص بخشی از درآمدهای ناشی از این امر به سلامت امیدواریم.

هاشمی افزود: امیدواریم تصمیم سازی های منطقی به افزایش اعتبارات حوزه سلامت منجر شود و با مدیریتی بر اساس عقلانیت بتوانیم مباحث سلامتی را پیش بریم.

وزیر بهداشت در عین حال گفت: در کنار واقعی شدن تعرفه ها حتما باید ساماندهی بیمه ها و همچنین تغییر مدیریت در مراکز بهداشتی درمانی کشور نیز صورت گیرد تا به هدف مربوطه یعنی آرامش مردم و کاهش سهم آنها در پرداخت هزینه های سلامت، دست یابیم.

اعتبار ۱۴۵۰۰ میلیاردی وزارت بهداشت در لایحه بودجه ۹۳


وی همچنین گفت: در لایحه بودجه سال ۹۳ رقم اعتبارات وزارت بهداشت به ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. به این معنا که بودجه ستادی چندان رشد نداشته و بودجه دانشگاهی در مقایسه با سال ۹۲ مقداری بیشتر شده است. یارانه ۱۸۶۰ میلیارد تومانی دارو (بابت جبران مابه التفاوت نرخ ارز) نیز در لایحه بودجه ۹۳ حفظ شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات