یک جامعه شناس معتقد است: سخت گیری های غیرمسئولانه جوانان سبب شکل گیری نگرش منفی در ازدواج می شود.

به گزارش افکارنیوز ، ابراهیم اندرخورا اظهار کرد: خانواده و نگرش های غالب و حاکم بر آن، باورهای شخصیتی و تجربیات ادراکی و باورهای اجتماعی از عوامل تاثیرگذار بر بالا رفتن سن ازدواج جوانان محسوب می شود.

وی ادامه داد: با توجه به جایگاه انسانی، اخلاقی و از همه بالاتر جایگاه دینی ازدواج این سوال به ذهن خطور می کند که چرا ازدواج باید در نزد برخی به عنوان یک اقدام ریسک دار پرخطر و یک تصمیم پراضطراب و نگران کننده تلقی می شود و یا به زبانی دیگر چرا سن ازدواج افزایش یافته است.

این کارشناس مسایل اجتماعی تصریح کرد: خانواده به عنوان مهمترین رکن شکل گیری باورهای تربیتی و نگرش های انسانی بیشترین تاثیر را در شکل گیری این بحران اجتماعی دارد. شیوه و سبک برقراری ارتباط بین پدر و مادر، میزان آرامش، سلامت و عشق حاکم بر خانواده، شیوه گفتمان و انتقال اطلاعات در محیط خانواده، سبک تربیت فرزندان و بلوغ خانواده از عوامل تاثیرگذار در این امر است. جوان امروز اثرات و نتایج گذشته را به صورت ناخواسته در زندگی خود تجربه می کند.

اندرخورا خاطرنشان کرد: سخت گیری های غیرمسئولانه، شاخص های انتخاب احساسی و هیجانی، ایجاد موانع و مشکلات جدی برای جوانان از جمله وضع مهریه سنگین، برپایی مراسم های پرهزینه و تشریفات غیرضروری، همه و همه مسایل شکل گیری نگرش منفی جوان نسبت به ازدواج را رقم می زنند.

این جامعه شناس ادامه داد: تجربیات ارتباطی ناموفق، حضور در دنیای ارتباط مجازی، بحران های روحی جوانان، ترس و نگرانی از پذیرش مسئولیت ها، وجود روابط پوچ همراه با تزویر به جای روابط تمام عیار، رمانتیک و مشفقانه، افزایش تصورات عاقلانه و ارتقای تحصیلات، شغل و درآمد، دشواری انتخاب همسر با توجه به ملاک ها و شاخص های فردی از جمله عوامل تاثیرگذار بر افزایش سن ازدواج در جوانان به شمار می رود.

وی، افزایش آمار طلاق عاطفی و رسمی، اعتیاد به مشروبات الکلی و مواد مخدر، افزایش اختلالات و ناهنجاری های رفتاری و فیزیکی، بیکاری و نبود درآمد کافی و تمایل به زندگی مجردی را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بالا رفتن سن ازدواج جوانان دانست.

این استاد دانشگاه، بهترین سن برای ازدواج دختران را ۱۹ تا ۲۳ سالگی و پسران را ۲۳ تا ۲۵ سالگی عنوان کرد و افزود: این سن شناسنامه ای نیاز به بلوغ اجتماعی دارد که خانواده، جامعه و فرد در قالب یک مثلث ارتباطی تاثیرگذار در آن سهیم هستند.

وی با بیان اینکه ازدواج یک ضرورت و نیاز است که باید به آن توجه جدی شود، افزود: افزایش سن ازدواج به هر دلیل رابطه مستقیمی با افزایش اختلالات و مشکلات اجتماعی دارد که مستلزم توجه ویژه ای است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات