رواج روزافزون بدحجابی به عنوان امری نابهنجار، در ایران اسلامی در حالی رخ می دهد که دین ما نسبت به فراگیری این گناه کبیره، هشدار داده و آثار و تبعات نامطلوبی را وعده می دهد.

به گزارش افکارنیوز ، «حجاب» در جامعه اسلا می، یکی از مهم ترین احکام الهی و از مؤثرترین راهکارها برای حفظ اخلاق است. ۷۸ سال پیش در ۱۷ دی ماه ۱۳۱۴ هجری خورشیدی، به دستور اجانب ضداسلام کشف حجاب به دست رضاخان خائن و دست نشانده عملی شد. از آن پس بود که به رغم مقاومت شیرزنان ایرانی مسلمان در برابر این اقدام فجیع؛ اما جامعه آماده اجرای این مورد غم انگیز شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی انتظار می رفت بار دیگر حجاب اسلامی روزهای خوبی را آغاز کند و چنین نیز شد اما با پایان جنگ تحمیلی و آزادی غربی و تجمل گرایی ای که با دولت کارگزاران بر جامعه ایرانی تحمیل شد و تشدید تهاجم فرهنگی و جنگ نرم غرب و صهیونیزم علیه جامعه اسلامی ایران و با گسترش اباحی گری در دولت اصلاحات و دولت دهم، بدحجابی و بی حجابی بار دیگر رونق یافت.

اکنون مدت هاست رواج بدحجابی و بی بند و باری در جامعه اسلا می، ذهن مؤمنان، دینداران و دلسوزان فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی را به خود مشغول کرده است.

آنچه مسلم است، وضع فعلی پوشش و حجاب در ایران، مطلوب و در شأن یک جامعه دینی که ۳۰۰ هزار شهید را ظرف یک جنگ تحمیلی ۸ ساله برای تحقّق احکام نورانی اسلام تقدیم کرده است، نیست.

نحوه پوشش برخی زنان و دختران در سطح شهر، دانشگاه ها و مراکز به اصطلاح علمی، بوستان ها و… فرهنگ دینی ما را به استهزا گرفته است. لباس های تنگ، مانتوهای کوتاه، شلوارهایی با رنگ هایی عجیب و طرح هایی غریب و اخیراً ساپّرت های چسبان آن هم با قیمتی بسیار نازل به راحتی در فروشگاه ها و مغازه های ام القرای جهان اسلام عرضه می شود.

آزارهای لفظی خیابانی علیه زنان و دختران محجبه که اخیراً به صورت فیزیکی آن هم از سوی برخی زنان به جرم (! ) امر به معروف و نهی از منکر نیز مشاهده شد، افزایش یافته است، انواع و اقسام مدل ها و مانکن های غربی مروّج فساد و محرّک به صورت آزادانه در مجله هایی که متأسفانه مجوز هم دارند، تبلیغ می شوند، استفاده ابزاری از چهره زنان در روزنامه ها و هفته نامه ها افزایشی شدید داشته است، در سینما و تلویزیون جمهوری اسلامی، زن چادری یا معتاد یا فقیر و شوربخت یا دزد و… نمایش داده شده و هر زن باکلاس، مرفه، دارای زندگی شیک و خانه بزرگ حتماً بدحجاب نشان داده می شود و…

بی تردید، مسؤولا ن نظام اسلا می، موظف به تدوین قوانین خاص در این زمینه و ارائه الگویی مناسب برای رواج حجاب اسلامی هستند ولی متاسفانه، نه تنها چنین اراده ای در دولت جمهوری اسلامی دیده نمی شود بلکه هر گاه چنین تصمیمی نیز در دیگر دستگاه های حکومت گرفته می شود، برخی مطبوعات و رسانه های خاص و بعضی گروه های سیاسی تلا ش می کنند از تدوین و اجرایی شدن چنین راهکارهایی ممانعت جلوگیری کنند؛ در حالی که این مخالفت ها، و نقدهای بی پایه و غیرمدنی، به هیچ وجه برخاسته از ایده و نگرش عمومی جامعه و مردم نیست و لزوم پرداختن به این معضل اجتماعی و رفع آن یا حداقل ممانعت از گسترش بیش از اینِ آن، یک خواست عمومی است. جای بسی تاسف است وقتی چند روز پیش که یک استاد سابقاً مسیحی و شیعه شده فرانسوی، وارد یکی از دانشگاه های کشورمان شد، با تعجب و تأسف به نگارنده گفت: پوشش و ظاهر دختران و زنان در دانشگاه های فرانسه و سایر کشورهای اروپا، پوشیده تر و ساده تر از دانشگاه های ایران است!

به گفته وی، آرایش دختران در محیط های علمی و دانشگاهی معتبر اروپا، اهانت محسوب می شود زیرا به اعتقاد آنان، این عمل، مربوط به مکان های خاصی مثل کلوب های شبانه، دیسکوها و… است، نه دانشگاه.

او ابراز شگفتی کرد از اینکه چگونه این نحوه پوشش و آرایش غلیظ، در دانشگاه های «جمهوری اسلا می» مشاهده می شود و کسی هم از آن جلوگیری نمی کند (! )

رواج روزافزون بدحجابی به عنوان امری نابهنجار، در ایران اسلامی در حالی رخ می دهد که دین ما نسبت به فراگیری این گناه کبیره، هشدار داده و آثار و تبعات نامطلوبی را وعده می دهد. شریعت اسلام، بدحجابی و بی حجابی را زمینه ساز بسیاری از نابهنجاری های اجتماعی بعدی عنوان کرده است. کتاب آسمانی ما قرآن مجید، در آیات متعددی به این موضوع پرداخته و تکلیف مردان و زنان مؤمن را در این باره مشخص فرموده است.

پس تداوم تسامح مسؤولا ن در برابر مفسدان اجتماعی و کسانی که با روح و روان مؤمنین بازی کرده و موجب انحراف جوانانی می شوند که اگر گرفتار شهوت حرام نشوند، می توانند از آینده سازان ایران عزیز باشند، قابل دفاع نیست.

* راهکار چیست؟


به نظر می رسد یکی از راهکارهای جلوگیری از تشدید این گناه بزرگ، به کارگیری روش های صحیح و منطقی به دور از افراط گری و تفریط باشد. نخستین و مهم ترین اقدام آن است که با احیای واقعی و نه شعاری امر به معروف و نهی از منکر، زمینه اجرای احکام شرع از جمله حکم الهی حجاب را فراهم ساخت. به طور طبیعی، اگر یک آمر به معروف یا ناهی از منکر، احساس کند پس از انجام این فریضه الهی، مورد آزار لفظی دشنام دهی و هتک حرمت زبانی یا حتی جرح فرد بزه کار قرار گرفته و هیچ مرجع قانونی نیز آنطور که باید و قانون می گوید، از او حمایت نمی کند و یا حتی به عکس به جای مجرم، باید خود در محاکم قضائی پاسخگو هم باشد (! ) دیگر به انجام این کار، رغبتی نخواهد داشت. بنابراین، وظیفه مسؤولا ن و قانون گذاران جامعه، تدوین الگو و قانونی مناسب در این زمینه است.

در کنار این موضوع، فرهنگ سازی دینی در رسانه های صوتی تصویری، مجازی و مطبوعات، افزایش آگاهی های فرهنگی و اجتماعی، بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی، الگوسازی مناسب برای جوانان از طریق ارائه و معرفی الگوهای واقعی و نه فوتبالیست ها و به اصطلاح هنرمندان غرب زده کشور، تسهیل امر ازدواج، ایجاد محیط های سالم فرهنگی و امکانات بیشتر و بهتر برای دختران نوجوان و جوان و بانوان، نظارت دقیق تر بر ورود محصولا ت فرهنگی، شناسایی و برخورد با مفسدان اجتماعی ای که سازماندهی شده اند تا فحشا را در جامعه ترویج کرده و آن را «عادی» کنند، از ضرورت هایی است که می تواند در کنار برخورد قاطع و معقول نه افراطی و بیشتر از خطای مرتکب شده و نه تفریطی و صلح کلی و حتی نوازش آنها! ! با مفسدان اجتماعی موثر واقع شود.

مسؤولان باید صدای پای آندلُسیزه شدن ایران را زودتر بشنوند!
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات