وزیر نیرو با حضور در جلسه امروز شورای شهر تهران در خصوص وضعیت مجموعه شهری تهران بزرگ از جهت تامین امکانات زیرساخت آب، فاضلاب و برق گزارشی ارائه و به رایزنی با اعضای شورای اسلامی شهر تهران در این زمینه پرداخت.

به گزارش افکارنیوز ، چیت چیان با حضور در سی و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران ضمن تشکر از فرصت پیش آمده برای ارائه این گزارش گفت: اطمینان دارم اقداماتی که در شهر تهران انجام می شود، تاثیرگذاری در سطح ملی دارد و بارها این تجربه را در سطوح مختلف داشته ایم. الگوهایی که در تهران پایه گذاری شده بلافاصله در کل کشور تکرار شده است.

وی با اشاره به افزایش جمعیت شهر تهران به ۱۰ میلیون نفر تا سال ۱۴۰۵ گفت: امکانات تامین آب جمعیت شهر تهران از دو گروه منابع آبهای سطح ارضی و آبهای زیر زمینی توسط چاه هایی که احداث می کنیم تامین می شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۳۰۰ متر مکعب در سال از آبهای زیرزمینی استفاده می شود که با توجه به جمع آوری فاضلاب، میزان آبدهی چاه های احداث شده کاهش می یابد که پیش بینی می شود در افق بلند مدت میزان مصرف آبهای زیرزمینی به ۲۲۰ متر مکعب کاهش یابد.

وزیر نیرو با اشاره به تامین آب مورد نیاز شهر تهران از پنج سد امیرکبیر، لتیان، طالقان، ماملو و لار گفت: ۸۵۷ میلیون متر مکعب با این پنج سد امکان تامین آب فعلی تهران مقدور است که در شرایط خشکسالی به ۶۱۱ میلیون متر مکعب کاهش پیدا می کند.

چیت چیان ادامه داد: با توجه به پیش بینی جمعیت، میزان آب شرب در صورت ادامه همین شرایط در سال ۱۴۰۵ به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب افزایش می ِیابد. در حال حاضر این میزان یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب است. یعنی با توجه به این شرایط ۱۶۱ میلیون متر مکعب رشد در میزان مصرف خواهیم داشت و اگر خشکسالی اتفاق بیفتد نزدیک به نیم میلیون متر مکعب با کمبود آب مواجه خواهیم شد، یعنی در تهران حتی در صورت مدیریت منابع آب باز هم با کمبود آب مواجه خواهیم شد.

وزیر نیرو پروژه آب رسانی از سد کرج به تهران، پروژه خط انتقال آب طالقان، پروژه انتقال آب از البرز شمالی به استان تهران و اصلاح الگوی مصرف را از راه حل های رفع کمبود آب در استان تهران اعلام کرد.

وی تاکید کرد: البته در سالهای اخیر روند افزایش مصرف آب در تهران به یک خط ثابت رسیده است. از کل اشتراک های آب سراسر ایران که حدود ۲۰ میلیون مشترک است، یک چهارم این تعداد در استان تهران قرار گرفته است. یعنی در تهران یک میلیون و ۷۴۰ مشترک آب وجود دارد و ۴۱۸ مشترک شبکه فاضلاب در تهران داریم که تقریبا در حال حاضر ۲۰ درصد مردم تهران تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند.

وی در خصوص تعداد نیروگاه های تامین کننده برق گفت: در حال حاضر ۹ نیروگاه حرارتی و شش نیروگاه برق-آبی وجود دارد.

وزیر نیرو با اشاره به نیازمندی توسعه شبکه های تولید و توزیع برق در شهر تهران گفت: در شهر تهران ۲۰ درصد مصرف برق به صورت تجاری، سه درصد کشاورزی، ۱۰ درصد صنعت و معدن، ۴۳ درصد خانگی و ۲۴ درصد عمومی است که نشان دهنده توسعه شبکه های تولید و توزیع برق به صورت سالانه است که حجم عظیمی از سرمایه گذاری در این بخش را می طلبد.

چیت چیان با اشاره به تغییر کیفیت منابع آب سطحی و زیر زمینی در اثر روند افزایش فاضلاب ها، ضایعات و زباله ها، افت روز افزون آب سفره های زیرزمینی دشتهای استان، کاهش شدید حق آب های کشاورزی و آبخور رودخانه ها، دخل و تصرف در بستر و حریم رودخانه های واقع در محدوده های شهری، تعارضات و مشکلات ناشی از عدم فضاهای زیربنایی برای توسعه فعالیت های آب و برق، رشد نامتوازن شهری بر اثر فروش تراکم، بهم خوردن تعادل و کارایی شبکه های آب و برق و عدم امکان ایجاد زیر ساخت های لازم و مشکلات ناشی از ساخت و ساز در حریم خطوط برق را از چالش های موجود در زمینه توسعه شبکه های تولید و توزیع برق خواند و خطاب به اعضای شورای شهر تهران گفت: با توجه به وجود این چالش ها و مشکلاتی چون آلودگی هوای شهر تهران نیازمند کمک و یاری اعضای شورای شهر تهران هستیم.

وزیر نیرو در ادامه این جلسه همکاری در جهت حذف سوخت های فسیلی، استفاده از برق و نصب سلولهای خورشیدی با مشارکت شهرداری، الزام در پیش بینی نصب مولد های تولید پراکنده برق در طراحی ساختمان های بلند مرتبه با هماهنگی سازمان مهندسی ساختمان، آزادسازی زمین های زیر و اطراف خطوط هوایی فشار قوی و تامین منابع مالی مورد نیاز به این منظور، انتقال خطوط برق به زیر زمین، بررسی و بکارگیری ضوابط فنی در اجرای طرح های عمرانی شهرداری ها در بستر و حریم مجاری آبهای سطحی، همکاری در پیاده کردن مقررات ملی ساختمان و آیین نامه اجرای مربوطه در خصوص آب و برق، تخصیص زمین های مناسب با کاربری تجهیزات شهری در طرح جامع جهت ایجاد تاسیسات و زیرساخت های توسعه ای آب و برق با توجه به رشد جمعیت و تغییرات تراکم، ساخت و بکارگیری تونل ها و کانال های سرپوشیده برای تاسیسات آب و برق و تشکیل کمیته مشترک میان وزارت نیرو، شهرداری و شورای شهر را به عنوان پیشنهاد به اعضای شورای شهر تهران ارائه کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات