سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از ارائه آمارهای نگران کننده وزیر بهداشت به نمایندگان مجلس خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، قربانی درباره حضور وزیر بهداشت در مجلس جهت ارائه گزارش عملکرد پنج ماهه گذشته و تشریح برنامه ها و سیاست های آینده وزارت بهداشت اظهار داشت: در این جلسه چالش ها، ساختارها، برنامه ها و مسائل متعدد حوزه سلامت توسط وزیر بهداشت تشریح شد و پیشنهاداتی نیز ارائه شد تا وضعیت حوزه سلامت از این حالت «فشل» خارج شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: مباحث مختلفی از جمله توزیع عادلانه خدمات سلامت در نقاط مختلف کشور ارائه شد که چاره آن نیز فقط در اجرای سیستم پزشک خانواده و نظام ارجاع پیشنهاد شد.

تعرفه واردات خوردو برای سلامت


قربانی ادامه داد: درباره مسائل و بسترهای مناسب برای اصلاح تعرفه ها نیز پیشنهاداتی ارائه شد از جمله اینکه با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعرفه برخی کالاهای وارداتی از جمله خودرو برای حوزه سلامت هزینه شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: همچنین در این زمینه برای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها نیز پیشنهادی ارائه شد تا در این مرحله به حوزه سلامت توجه بیشتری شود.

آمارهای نگران کننده


قربانی با اشاره به ارائه آمارهای نگران کننده وزیر بهداشت به نمایندگان مجلس عنوان کرد: این آمارها شامل مرگ و میر مادران در زمان زایمان و آمار مرگ نوزادان بود و همچنین آمارهای نگران کننده ای از افزایش بیماری HIV/ ایدز در مقایسه با منطقه خاورمیانه ارائه شد.

امید به زندگی ایرانیان پایین تر از مصر، کویت و ترکیه


وی همچنین به آمار امید به زندگی ایرانیان نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش سن امید به زندگی در کشورمان، هنوز این سن امید به زندگی در ایران نسبت به کشورهای مصر، کویت و ترکیه پایین تر است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: بحث مطالبات نمایندگان مجلس از وزیر بهداشت نیز به جلسات آینده موکول شد و وزیر بهداشت فقط گزارشی از آخرین وضعیت حوزه سلامت کشور به نمایندگان خانه ملت ارائه کرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه) میزبان سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت بودند و هاشمی نیز جهت گزارشی از عملکرد پنج ماهه گذشته به همراه تشریح برنامه ها و سیاست های آینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به نمایندگان مجلس گزارش داد.

گزارش وزیر بهداشت در حوزه های تسهیل فرآیند ترخیص داروهای وارداتی، تعدیل مشکلات گمرکی بهبود، نسبی خدمات رسانی بیمه ها، اختصاص ارز برای واردات دارو و تشریح ظرفیت ها و توانمندی های داخلی در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی را نیز شامل شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات