رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تخفیف یک میلیارد تومانی بیمارستان امام خمینی (ره) برای هزینه درمان بیماران، گفت: باید مسیرهای جدید پیش روی خیرین سلامت قرار گیرد، زیرا تاثیر مثبت حضور خیرین در سلامت هنوز به طور کامل روش نشده است.

به گزارش افکارنیوز ، علی جعفریان با اشاره به تخفیف یک میلیارد تومانی بیمارستان امام خمینی (ره) برای هزینه درمان افراد بی بضاعت، اظهار داشت: همایش خیرین عرصه سلامت در تاریخ ۲۴ دی ماه در تالار امام خمینی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار می شود که به تبیین نقش و اهمیت حضور خیرین در عرصه های مختلف سلامت می پردازد.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال در حوزه دارو مکانیسم فعالی برای حضور خیرین طراحی نشده است و شاید دلیل آن عدم تبیین مناسب نیاز به حضور خیرین در این عرصه هاست، اظهار کرد: این امکان وجود دارد که موقوفاتی داشته باشیم تا عوایدش برای بیماران نیازمند به دارو صرف شود.

جعفریان در نشست خبری همایش خیرین عرصه سلامت افزود: در تمام دنیا به ویژه در کشور ما روال به این گونه است که افراد بر اساس منویاتی که برایشان اولویت دارد و متعاقب میل درونی شان است، وارد امور خیر می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه متاسفانه چرخه مالی در بیمارستان های دولتی عمومی ناقص است و درآمد آنها با هزینه هایشان جور درنمی آید، اظهار داشت: اگر نیاز های عرصه سلامت برای خیرین تبیین شده و آنها وارد این عرصه ها شوند، می توانیم به جهش در این خصوص دست پیدا کنیم.

جعفریان با اشاره به رشد سریع مدرسه سازی توسط خیرین در کشور، گفت: مواردی نظیر ساخت مدرسه ها، حسینیه ها و مساجد توسط خیرین در کشور ما بسیار مشهود است و افراد خیر با خواست و میل درونی خود به راحتی به سمت شرکت در این امور می روند اما کمک در پیشبرد برخی امور چندان ملموس نیست. به عنوان مثال تاثیر مثبت حضور خیرین در عرصه سلامت هنوز به طور کامل روشن نمایی نشده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال افراد به این نتیجه رسیده اند که اگر بناست توسعه اتفاق بیفتد، لازم است مدرسه و دانشگاه ساخته شود. همچنین علت اینکه خیری دست به ساخت خوابگاه می زند، این است که درک کرده است دانشجوی ما نیاز به اسکان مناسب در شهرستان برای ادامه تحصیل خود دارد. نیاز است در عرصه های مختلف بهداشت و درمان نیز تمرکز شده و در این خصوص روشن نمایی های لازم صورت پذیرد که در همایش تقدیر از خیرین عرصه سلامت که با هدف تدوین عرصه های ورود خیرین سلامت به مقوله های مختلف صورت می پذیرد، در این خصوص به طور مفصل بحث خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تعداد افراد خیر در کشور ما فراوان است، تاکید کرد: باید مسیرهای جدید پیش روی خیرین قرار بگیرد؛ به ویژه در خصوص امر بهداشت و درمان که شاید چندان برای آنها تبیین نشده باشد. به عنوان مثال پیشگیری از یک سرطان می تواند علاوه بر افزودن بر عمر مفید زندگی بیمار، از صرف هزینه های سنگین نیز جلوگیری کند.

جعفریان با بیان اینکه درمان بخشی از هزینه های خانوار را تشکیل می دهد، اظهار کرد: متاسفانه بر اساس قانون برنامه توسعه، باید سهم مردم از پرداخت هزینه های سلامت به زیر ۳۰ درصد می رسید، اما متاسفانه تاکنون محقق نشده است و سهم مردم از پرداخت هزینه های سلامت حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد است و اگر خانواده ای بیمار داشته باشد، متحمل پرداخت هزینه های بسیاری می شود.

وی ادامه داد: ارائه خدمات با کیفیت مستلزم صرف هزینه است و اگر هزینه ها به اندازه کفایت تامین نشود، هم مردم، هم دولت و هم دست اندرکاران نظام سلامت ناراضی خواهند بود. باید انتظارمان را از درمان تعدیل کنیم. البته انتظار ما برای درمان منطقی نیست و هر بیماری حق دارد تا بهترین خدمات را دریافت کند. اما باید به راه های تامین منابع نیز اندیشید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه بخشی از منابع نظام سلامت از طریق دولت و بخشی از طریق تعرفه ها تامین می شود، اظهار کرد: متاسفانه چرخه مالی در بیمارستان های دولتی عمومی ناقص است و درآمد آنها با هزینه هایشان جور در نمی آید. امروز یک سوم پرسنل خدمات بهداشتی درمانی در دانشگاه های علوم پزشکی تهران از دولت حقوق نمی گیرند و بیمارستان ها حقوق آنها را از راه درآمدهای خود می پردازند. این مسئله باعث می شود سهم مردم از پرداخت هزینه های سلامت افزایش یابد.

جعفریان خاطرنشان کرد: اگر این نیاز تبیین شود و خیرین وارد این عرصه ها شوند، می توانیم به جهش در این خصوص دست پیدا کنیم. علاوه بر این مکانیسم های مدیریتی ما و سهم دولت در پرداخت هزینه های سلامت نیز باید اصلاح شود. مکانی چون بیمارستان امام خمینی (ره) سالانه یک میلیارد تومان بابت هزینه درمان افراد بی بضاعت تخفیف می دهد. دولت هم سالانه دو تا سه میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی تهران برای این منظور کمک می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات