وزیر علوم با بیان اینکه هر متخصص کشور یک میلیون دلار ارزش دارد، گفت: ۱۵۰ هزار نفر دانشمند ایرانی از طریق مهاجرت مغزها به کشورهای غربی می روند، یعنی ما از این طریق ۱۵۰ میلیارد دلار به کشورهای غربی کمک می کنیم.

به گزارش افکارنیوز ، رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تقدیر از نفرات برتر المپیاد علمی دانشجویی کشور در دانشگاه تربیت مدرس گفت: برگزیدگان المپیاد تا تبدیل شدن به اسطوره های علم و فناوری مسیر طولانی در پیش دارند و احتمال اینکه اسطوره های علم و فناوری از میان این افراد باشد بسیار زیاد است.

وی افزود: وجود تبعیض برای نخبگان ما آزاردهنده است اگر شرایط دشواری داریم باید همه با هم تلاش کنیم تا مشکلات برطرف شود، در شعب ابی طالب از پیغمبر نیز در کنار یارانش صبر کرد.

وزیر علوم گفت: ما نمی گوییم دانشجویان برای کسب علم به اروپا نروند زیرا باید برای تبادل دانش روز به خارج از کشور بروند ولی اگر بازنگردند به کشور خسارت زیادی وارد می شود.

فرجی دانا اضافه کرد: براساس آمار جهانی هر متخصص یک میلیون دلار ارزش دارد که ما ۱۵۰ هزار نفر را از طریق مهاجرت مغزها به اروپا می دهیم و حاصل ضرب ۱۵۰ هزار در یک میلیون برابر با ۱۵۰ میلیارد دلار می شود یعنی ما از طریق مهاجرت مغزها ۱۵۰ میلیارد دلار به اروپا کمک می کنیم.

وی افزود: بودجه دولتی ما ۱۹۲ هزار میلیارد تومان معادل ۷۰ میلیارد دلار است و ما ۱۵۰ میلیارد دلار به آنها کمک می کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات