واکنش نمایندگان به اخبار حوزه سلامت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این هفته با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی، گزارشی از وضعیت بهداشت و درمان به نمایندگان ارائه داد که باعث شد حوزه سلامت کشور تحت الشعاع این گزارش قرار بگیرد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سید حسن هاشمی در این هفته با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی، گزارشی جامع از وضعیت حوزه بهداشت و درمان کشور ارائه داد. مشکلات و چالشهای پیش روی حوزه سلامت، از جمله محورهای اصلی سخنرانی وزیر بهداشت در این جلسه بوده است.

وضعیت شاخصهای بهداشتی و درمانی کشور

علی کائیدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با توجه به جلسه غیرعلنی نمایندگان با وزیر بهداشت، گفت: در این جلسه وزیر بهداشت اعلام کرد که شاخصهای بهداشتی و درمانی کشور وضعیت خوبی ندارد.

وی، اظهارات وزیر بهداشت را صادقانه، شفاف و متواضعانه خواند و افزود: تاکید وزیر بهداشت بر اصلاح زیرساختهای نظام بهداشت و درمان بود علاوه بر این بر لزوم تولید منابع و بودجه برای این وزارتخانه تاکید داشت.

کائیدی با بیان اینکه بر اساس سیاستهای چشم انداز ۲۰ ساله باید در افق ۱۴۰۴ در ردیف کشورهای اول منطقه در زمینه بهداشت و درمان باشیم، گفت: در حال حاضر رتبه ما در منطقه در زمینه بهداشت و درمان حدود ۲۰ تا ۲۷ است که این رتبه بسیار نگران کننده است.

وی با بیان اینکه وزیر بهداشت آمارهای خوبی در خصوص وضعیت بهداشت و درمان در کشور ارائه داد، افزود: متاسفانه کشور ما در زمینه بیماریهایی مثل ایدز در رده اول کشورهای منطقه قرار دارد. شاخصهایی مانند مرگ و میر مادران باردار، شیرخواران و بچه های زیر ۵ سال نیز در رتبه های ۱۲ تا ۱۶ قرار دارد که با این وضعیت فکر نمی کنم در افق ۱۴۰۴ به رتبه اول منطقه برسیم.

کائیدی با اشاره به مشکلات تامین دارو در کشور، گفت: وزیر بهداشت قول داد که به دنبال حل مشکل تحریم داروها باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: وضعیت رتبه ایران در شیوع بیماریهای غیر واگیر، دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی و سرطانها نشان می دهد کشور از نظر شاخصهای بهداشتی و درمانی در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

بودجه دولت باید وقف بیمه شود

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس ضمن تایید مشکلات و چالشهای حوزه سلامت به خصوص بالا بودن سهم مردم از هزینه های سلامت گفت: مهمترین راهکار برون رفت از این مشکل اجرایی نمودن ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه است.

وی با اشاره به قانون برنامه پنجم توسعه، ساماندهی و تغییر منابع را مورد تاکید قرار داد و گفت: در این قانون توسعه کمی و کیفی بیمه های سلامت، دستیابی به پوشش فراگیر و عادلانه خدمات سلامت و کاهش سهم مردم از هزینه های سلامت به ۳۰ درصد، از طرق مختلف از جمله اصلاح ساختار صندوقهای بیمه، مدیریت منابع، متناسب نمودن تعرفه ها مورد تأکید قرار گرفته است که باید اجرایی شود.

توکلی گفت: باید بودجه دولت وقف بیمه شود و نظارت کننده و سیاستگزار اصلی وزارت بهداشت باشد.

آمادگی مجلس برای افزایش بودجه سلامت

همچنین دکتر عبدالرحمان رستمیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز از اعلام آمادگی اعضای کمیسیون تلفیق برای افزایش بودجه بهداشت و درمان پس از سخنرانی امروز وزیر بهداشت در صحن مجلس خبر داد و گفت: پس از سخنرانی وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس در خصوص چالشهای نظام سلامت ناشی از کمبود اعتبارات این حوزه، نظر چند نفر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس را جویا شدم که همه آنان با تأکید بر اهمیت و جایگاه سلامت در خصوص اقدام برای افزایش اعتبارات این حوزه در بودجه سال ۹۳ اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: فصل بررسی و تصویب بودجه سالیانه در مجلس است و امیدواریم این کمیسیون و سایر نمایندگان که امروز سخنان دکتر هاشمی را شنیدند برای افزایش اعتبارات حوزه سلامت در بودجه سال آینده کمک کنند.

رستمیان در خصوص متن اظهارات وزیر بهداشت گفت: دکتر هاشمی در این جلسه به خوبی چالشهای نظام سلامت در بخشهای مختلف از جمله کمبود اعتبارات بخش بهداشت، روند افزایشی هزینه ها از جیب مردم، حقوق نگرفتن طولانی مدت پزشکان روستا، آمار فزاینده افرادی که به دلیل هزینه های درمان به زیر خط فقر می روند را برشمرد.

وی ادامه داد: بحث ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، پرداخت سهم نظام سلامت از هدفمندی یارانه ها و اختصاص بودجه ای از این محل به بخش بهداشت و درمان، دریافت مالیات از محل کالاهای آسیب رسان به سلامت، و پشتیبانی های بیشتر بیمه ها از نظام سلامت و بحث تجمیع آنان موارد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد که در سخنرانی وزیر بهداشت نیز به آنها اشاره شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به پشسنهادات ارائه شده توسط وزیر بهداشت برای حل این معضلات اشاره کرد و بیان داشت: حل این مشکلات راهکارهایی دارد که در سخنان وزیر بهداشت به آنها اشاره شد که امیدواریم این راهکارها مورد توجه نمایندگان مجلس نیز قرار گیرد.

گلایه وزیر از بودجه وزارت بهداشت

دکتر عابد فتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در خصوص جلسه غیرعلنی نمایندگان با وزیر بهداشت گفت: در این جلسه وزیر بهداشت گزارشی از وضعیت بهداشت و درمان در کشور ارائه داد و از وضعیت بودجه این وزارتخانه گلایه کرد.

وی، اظهارات وزیر بهداشت در جلسه غیرعلنی مجلس را یکی از بهترین گزارشات وزیران به مجلس در خصوص وضعیت بهداشت در کشور خواند و گفت: وزیر بهداشت در این جلسه تاکید کرد که اگر نتوانیم حوزه سلامت از نظر بودجه، پرستار، پزشک را مدیریت کنیم به شدت به ضرر مردم است زیرا سالی ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت ایران زیر خط فقر می روند.

فتاحی با تاکید بر اینکه در حوزه سلامت شرایط خوبی وجود ندارد گفت: وزیر بهداشت معتقد بود در این حوزه عدالت رعایت نمی شود. بودجه کم و پرستار و پزشک کم داریم و در ردیف کشورهای فقیر دنیا از نظر بهداشتی قرار داریم.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه وزیر بهداشت آمار و ارقام زیادی در خصوص وضعیت بهداشت و سلامت در کشور ارایه داد گفت: وزیر بهداشت تاکید کرد که اگر واردات دارو مجدداً دچار مشکل شود مردم به شدت آسیب می بینند.

فتاحی اظهار داشت: بر اساس اظهارات وزیر بهداشت ۸ هزار پزشک تحصیل کرده در حال حاضر در حرفه خود کار نمی کنند زیرا حقوق آنها کم است.

وی گفت: وزیر بهداشت معتقد بود تحریم ها در حوزه بهداشت فشار زیادی وارد کرده است.

نگرانی وزیر از آمار ایدز در کشور

محمدحسین قربانی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، درباره گزارش وزیر بهداشت در صحن غیر علنی مجلس گفت: دکتر هاشمی با حضور در مجلس آمار نگران کننده ای از شاخص های بهداشت و بیماریهای واگیر مانند ایدز در مجلس ارائه کرد.

وی توضیح داد: وزیر بهداشت با حضور در مجلس و در جلسه غیرعلنی به ارائه آمارهایی در حوزه بهداشت و به خصوص بیماریهای واگیر مانند ایدز پرداخت.

قربانی تصریح کرد: شاخصهای توسعه، شاخصهای بهداشتی، آمارهای مربوط به مرگ و میر مادران، مرگ و میر ناشی از بیماری های واگیر و به ویژه ایدز در این جلسه ارائه شد که جزئیات آن قابل بیان نیست اما این شاخصها نشان می دهد ما در وضعیت نگران کننده ای قرار داریم.

وی افزود: بسیاری از کشورهای منطقه و همسایگان ما وضعیت بهتری در این شاخصها دارند که از جمله این کشورها ترکیه، مصر، پاکستان و حتی عراق هستند.

قربانی ادامه داد: موضوع هزینه های درمان در کشور از دیگر نگرانیهای وزیر بهداشت بود که در جلسه غیر علنی امروز مطرح شد، به گفته وزیر بهداشت هزینه های درمان در کشور تا ۹۰ درصد برعهده مردم است؛ این نشان می دهد که مردم بیش از ۴۰ درصد درآمد خود را برای درمان می پردازند.

وی افزود: در کشور عراق تا همین اواخر هزینه های درمان به صورت صددرصد از مردم دریافت می شد اما اخیراً این هزینه هایی که مردم برای درمان از جیشان می پردازند تنها ۲۰ درصد است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: موضوع هزینه های بالای درمان به فقر در جامعه دامن زده و برای رفع این مشکل احتیاج به بودجه مضاعف در وزارت بهداشت و درمان است که متأسفانه در این جلسه گلایه هایی از وضعیت بودجه این وزارتخانه مطرح شد که نشان می دهد این بودجه درمان محور است تا بهداشت محور.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات