نام پنج شهر که سابقه بیشترین سرمایه گذاری در بخش های تضمین کننده سلامت شهروندان را در دستور کار خود قرار داده اند، در تمام فهرست های سالم ترین شهرها و کشورهای جهان به چشم می خورد.

به گزارش افکارنیوز ، شهرهای سنگاپور، توکیو، پرت، کپنهاگ و موناکو به عنوان سالم ترین شهرهای جهان شناخته شده اند.

سنگاپور

آمار نشان می دهد که مردم سنگاپور پایین ترین نرخ مرگ و میر در نوزادان و بالاترین نرخ امید به زندگی یعنی ۸۴.۰۷ سال را تجربه کرده اند. در این شهر که جزو دارنده های کارآمدترین سیستم های خدمات درمانی در سراسر جهان است، بیش از ۸۰ درصد ساکنان آن از خدمات بهداشت عمومی استفاده می کنند. در مجموع سنگاپور یکی از پاک ترین شهرهای جهان به حساب می آید و مسئولان داخلی آن اقدامات مؤثری را برای کاهش تردد خودروها از بالاترین نرخ آن در دهه ۱۹۷۰ میلادی در نظر گرفته اند.

همچنین سیستم حمل و نقل عمومی جامع در این شهر روزانه بیش از دو میلیون مسافر را جابه جا می کند، این شهر که به «شهر باغ» نیز شهرت دارد، دارای تعداد زیادی پارک، باغ و فضای سبز است.

برای رفت و آمد آسان دوچرخه سواران، دوندگان و افرادی که پیاده روی می کنند نیز فضاهای مخصوصی در نظر گرفته شده است. در این شهر تأکید فزاینده ای بر تعادل بین کار و زندگی وجود دارد و برنامه های ورزشی دسته جمعی همچون دو ماراتن و دوچرخه سواری های گروهی از اصول مهم شهرنشینی است!

توکیو

این شهر که یکی از کارآمدترین سیستم های حمل و نقل عمومی در جهان را داراست، روزانه حدود سه میلیون مسافر را جابه جا می کند و میزان انتشار گازهای گلخانه ای در توکیو نسبت به دیگر شهرهای آسیایی کمتر است.

بر اساس گزارش بانک جهانی سرانه تولید گاز CO۲ در توکیو ۴.۸۹ تُن است در حالیکه این آمار در پکن ۱۰.۸ تُن و در سنگاپور ۷.۸۶ تُن اعلام شده است. همچنین میزان امید به زندگی میان ساکنان این شهر ۸۴.۱۹ سال است که از عوامل متعددی همچون سرمایه گذاری در حوزه سلامت عمومی، تقویت روابط خانوادگی و رژیم غذایی حاوی برنج، ماهی تازه و سبزیجات ناشی می شود.

بیمه سلامت جهانی که از سال ۱۹۶۱ میلادی در این شهر اعمال شده، نرخ مرگ و میر کودکان و مبتلایان به بیماری های عفونی را پایین آورده است.

پرت

این شهر یکی از سالم ترین شهرهای استرالیا برای زنان به حساب می آید. همچنین طبق گزارش واحد اطلاعات اقتصادی (EIU) ، شهر پرت جزء ۱۰ شهر اولی است که بهترین شرایط برای زندگی کردن را داراست زیرا از پنج معیار اصلی شامل ثبات، خدمات درمانی، تحصیل، زیرساخت مناسب و فرهنگ و محیط زیست مطلوب بهره مند است.

در فاصله سال های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۹ میلادی، تعداد دوچرخه سواران در این شهر حدود ۴۵ درصد افزایش یافت. همچنین وضعیت جوی مناسب به ساکنان این شهر امکان می دهد تا به بسیاری از فعالیت ها در فضای آزاد و فعالیت های ورزشی بپردازند.

کپنهاگ

پایتخت دانمارک به دلیل توسعه فرهنگ دوچرخه سواری و کاهش میزان انتشار گاز CO۲ طی دهه گذشته یکی از سالم ترین شهرهای جهان نام گرفته است. از سال ۲۰۰۵ میلادی میزان انتشار گازهای گلخانه ای در این شهر ۲۰ درصد کاهش یافته است. همچنین ۵۰ درصد از ساکنان این شهر برای رفتن به مدرسه و محل کار از دوچرخه استفاده می کنند.

شاهزاده نشین موناکو

شاهزاده نشین موناکو کشور کوچکی است اما عنوان متراکم ترین کشور جهان از نظر میزان پراکندگی جمعیت را به خود اختصاص داده است. موناکو نیز جزو سالم ترین مناطق جهان محسوب می شود و نرخ طول عمر در این شاهزاده نشین در بالاترین میزان یعنی ۸۹.۶ سال است.

مسئولان داخلی موناکو برای پاکسازی هوای آن اقدامات متعددی را از جمله اختصاص خودروهای برقی کوچک برای مقامات محلی به منظور بالا بردن کیفیت هوای آن در نظر گرفته اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات