سرمای هوا ذخایر انرژی حیوانات را از طریق جذب گرمای بدنشان تحلیل می برد اما این موجودات برای مقابله با سرما از مهارت ها و قابلیت های شگفت انگیز و کارآمدی بهره مند هستند که به مرور زمان و با تکامل یافتن تدریجی به این قابلیت ها دست یافته اند.

به گزارش افکارنیوز ، از جمله مهارت های حیرت آور حیوانات برای گرم نگه داشتن خود در فصل سرما می توان به خون ضدیخ و یا پرسه زدن در چشمه های آب گرم اشاره کرد.

مجله آنلاین دیسکاوری نیوز در این مقاله به شرح مختصر برخی از عجیب ترین این مهارت های خاص حیوانات پرداخته که به قرار زیر است:

پنگوئن امپراتور

پنگوئن امپراتور ساکن قطب جنوب با حفظ سرمای بدنش خود را در برابر هوای سرد در امان نگه می دارد به گونه ای که سطح خارجی پرهای این پرنده به درجه حرارت پایین تری از محیط اطراف می رسد. یک گروه از زیست شناسان با استفاده از دوربین های حساس به گرما دریافتند که پرهای سرد به این حیوانات کمک می کند تا در روزهای غیرابری از طریق فرایند فیزیکی به نام همرفت یا کنوکسیون یکی از روش های انتقال گرما است، خود را گرم نگه دارند. هرچند پاهای پنگوئن ها با این شیوه گرم نمی شود.


ماهی یخی

ماهی یخی نیز از جمله گونه های حیوانی است که در آب های عمیق دریاهای قطب جنوب و در دمای منفی ۲ درجه سانتی گراد زندگی می کند. همچنین آب این منطقه به دلیل فشار شدید آب در قسمت های بالایی آن، یخ نمی زند. این گونه حیوانی با تولید پروتئین ضدیخ و جاری ساختن آن در خون و بافت های بدن خود از یخ زدن در امان می ماند. علاوه بر این در منطقه دیگری از کره زمین، یک گونه ماهی روغنی نیز با تولید این نوع پروتئین ضدیخ همچون ماهی یخی از سرمای شدید جان سالم به در می برد.

مارمولک های شمالی


بر خلاف ماهی یخی و ماهی روغنی بسیاری از حیوانات خونسرد به دلیل آن که آب موجود در خونشان به یخ تبدیل می شود در درجه حرارت زیر صفر جان خود را از دست می دهند. کریستال های یخ، سلول های بدن حیوانات را همچون میلیون ها تیغ کوچک برنده سوراخ می کند. برخی از خزندگان و دوزیستان نیز برای حفاظت از خود در برابر یخ زدگی به شیوه های خاص روی می آورند و برای آن که از این کریستال های یخ خود را حفظ کنند، میزان گلوکز خون خود را افزایش می دهند تا از تولید این کریستال ها پیشگیری شود. مارمولک های شمالی تنها حیواناتی نیستند که به مقابله با سرما نیاز دارند. حتی در منطقه استوایی ملایم نیز خزندگان به شیوه هایی روی می آورند تا به عنوان موجودات خونسرد با سرما و یخ زدگی مقابله کنند.

پیتون برمه ای


پیتون برمه ای می تواند با بدن خود تخم هایش را گرم نگه دارد. اگرچه بیشتر مارها از محیط اطراف برای گرم کردن استفاده می کنند اما مارهای پیتون به شیوه ای متوسل می شوند که درجه حرارت لانه شان را افزایش دهند. پیتون ماده با پوشاندن خود در اطراف تخم هایش ماهیچه هایش را برای تولید حرارت بدن و افزایش چند درجه ای دمای لانه منقبض می کند.

موش خرمای کوهی آلپ


برخی حیوانات در فصل زمستان به خواب زمستانی می روند. موش خرمای کوهی آلپ، هشت ماه از سال را به خواب می رود و در چهار ماه دیگر با جفتگیری و پُر کردن شکم خود با مواد خوراکی برای خواب زمستانی، چربی ذخیره می کند. در حالی که بیشتر پرندگان که با سرما ناسازگاری دارند مهاجرت می کنند، پرنده «کامن پورویل» از غرب آمریکای شمالی وارد حالت کاهلی و خواب زمستانی می شود. این پرنده با پنهان کردن خود زیر صخره ها به خواب زمستانی می رود. همچنین سمور کوتوله «Fat tailed» ساکن ماداگاسکار در طول زمستان و حتی زمانی که دمای هوا به بیش از ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد به خواب طولانی می رود. خواب زمستانی به سمورها کمک می کند در طول فصل خشک که میوه و سایر مواد خوراکی اندکی در دسترس است، انرژی خود را حفظ کنند.

مار گارتر


خوابیدن در فصل زمستان یکی از امور اجتماعی برخی از مارها نیز به حساب می آید. گروهی از گونه مار «گارتر» با همدیگر به خواب زمستانی می روند و پس از آن که سرما تمام می شود با یک انگیزه و میل درونی از خواب بلند می شوند. همچنین برخی از گونه های نر در این گونه با فریب دادن مارهای نر دیگر خود را ماده وانمود می کنند تا دمای بدن خود را گرم نگه دارند.

میمون های ماکاکو ژاپنی

میمون های ماکاکو ژاپنی با یادگیری استفاده از آبگیرهای چشمه آب گرم و ساخت دست بشر در طول زمستان خود را گرم می کنند. استفاده از چشمه های آب گرم رفتارهای اجتماعی است که میمون ها به یکدیگر آموزش می دهند. نتایج یک مطالعه ۲۳ ساله روی این میمون ها نشان می دهد یک سوم از ماکاکوها محلی از چشمه های آب گرم بر حسب عادت استفاده می کنند.گاومیش ها و گوزن ها


چشمه های آب گرم برای گاومیش ها و گوزن های ساکن در پارک ملی «یلوستون» ، چاره ای برای نجات از سرمای زمستان به حساب می آیند. این حیوانات با جمع شدن در نزدیکی چشمه های آب گرم از گرمای آن بهره مند می شوند. هرچند گاهی اوقات این آب به شدت برای آب تنی کردن داغ است. در واقع گرمای ناشی از این چشمه ها حیوانات را از سوزاندن کالری شان برای گرم نگه داشتن بدن خود بی نیاز می کند.

وال ها

وال ها نیز با استفاده از یک لایه چربی خود را در عمق یخی اقیانوس های قطبی گرم نگه می دارند. این لایه چربی، عایقی برای وال ها است و از ورود گرمای بدنشان به آب های سرد جلوگیری می کند. بدون این لایه، این گونه حیوانی مجبور می شود برای گرم کردن خود، کالری بیشتری بسوزاند.


خرس های قطبی

خرس های قطبی نیز در قسمت زیرین موهای خود لایه ای از چربی دارند که بدن آنها را گرم نگه می دارد. همچنین سطح بدن این حیوانات از موهای بلند و ضخیمی پوشیده شده که ساختار پیچیده ای دارد. این موها دارای حفره هایی هستند که در زمان جمع شدن حرارت در زیر لایه کرکی مانند سطح پوستشان به دفع کردن آب کمک می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات