رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اعلام ثبت بیش از ۵ میلیون سند رسمی در سامانه الکترونیک دفاتر اسناد رسمی گفت: درآمد دفاتر اسناد رسمی میلیاردی نیست و شامل هزینه های مختلفی می شود.

به گزارش افکارنیوز، محمد رضا دشتی اردکانی در ادامه نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در خصوص آیین نامه قانون پیش فروش ساختمان گفت: این آیین نامه در دولت و در کمیسیون فرعی مطرح شده، کار کارشناسی آن تمام شده و در نوبت کمیسیون اصلی است.

وی افزود: تا هفته آینده این آیین نامه در کمیسیون لوایح دولت مطرح و نهایی شده و برای ابلاغ به هیئت دولت داده می شود.

وی در خصوص مزایای سقف سیستم ثبت مالی گفت: این سیستم مزایای بسیاری از جمله پیشگیری از جعل اسناد، کنترل اسناد و جمع آوری اسناد در بانک جامع اطلاعاتی دارد.

دشتی اردکانی تصریح کرد: از ۲۶ شهریور امسال تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۸ هزار و ۴۹۱ سند در سیستم ثبت کشور ثبت شده و با توجه به گستره جغرافیایی و وجود بیش از ۷ هزار دفتر اسناد رسمی در کشور میزان تخلفات دفاتر اسناد رسمی کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: دفاتر اسناد رسمی حتماً باید شماره تلفن همراه خریدار یا فروشنده را ثبت کند چرا که با فعال شدن سامانه پیامکی در سیستم ثبت مالی بلافاصله پس از ثبت سند پیامی برای خریدار یا فروشنده ارسال می شود.

دشتی اردکانی فصل الخطاب سند رسمی را قانون دانست و گفت: ما باید در زمینه بسیاری از موضوعاتی که مربوط به بحث سند رسمی می شود به مردم اطلاع رسانی کنیم.

وی با اشاره به اینکه درآمد دفاتر اسناد رسمی میلیاردی نیست گفت: درآمدی که دفاتر اسناد رسمی ثبت می کنند شامل هزینه های مختلفی از جمله حق ثبت، مالیات و حق نقل و انتقال خودرو است که به خزانه دولت می رود و تنها حق التحریر است که باقی می ماند.

وی افزود: وزیر دادگستری اعلام کرد که میانگین درآمد هر دفترخانه در ماه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است در حالی که ۱۵ درصد از این مبلغ به دفتریاران و ۱۰ درصد به کانون سردفتران می رسد، ۱۵ درصد برای پاداش کارکنان و ۱۰ درصد دیگر هم برای مالیات در نظر گرفته می شود و در مجموع ۴.۵ میلیون درآمد می ماند که آن هم برای سردفتران شامل هزینه های دیگر می شود. بنابراین ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد خالص نیست.

وی در ادامه گفت: بر اساس سیستم ثبت استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان بیشترین سند صادره را در یک ماه داشته اند و استان های ایلام و کهگیلویه و بویر احمد کمترین میزان ثبت سند را داشته است ضمن اینکه ۵۰ درصد از اسناد صادره مربوط به اسناد وکالتی بوده و باید گفت دولت الکترونیک به معنای واقعی در سازمان ثبت محقق شده است.

دشتی اردکانی گفت: ما در حال حاضر در قزوین به صورت پایلوت طرحی را اجرا کرده ایم که بر اساس آن اگر سردفتری بخواهد سندی را تنظیم کند کافی است تاریخ تولد و شماره ملی فرد را در سامانه وارد کند تا هویت فرد مذکور با عکسش در سیستم نمایان شود. اجرای این طرح مشکل جعل شناسنامه را مرتفع می کند.

وی با اشاره به کاهش تخلفات در دفاتر اسناد رسمی خاطرنشان کرد: در صورتی که دفترخانه ای تخلفی داشته باشد، تخلف در دادگاه بدوی سردفتران که در مراکز هر استانی وجود دارد رسیدگی می شود، اگر کسی به رأی دادگاه استانی اعتراض داشت پرونده در دو شعبه دادگاه تجدید نظر تهران رسیدگی می شود و باز هم در صورتی که مردم یا سردفتران به رأی دادگاه تجدید نظر اعتراض داشتند پرونده برای رسیدگی به دیوان عدالت اداری ارجاع داده می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات