رییس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: کمبود مدرسه در پروژه های مسکن مهر سومین مشکل بزرگ آموزش و پرورش در حوزه عمرانی و فضای آموزشی است.

به گزارش افکارنیوز، مرتضی رئیسی با اشاره به فضاهای آموزشی شهرک های جدیدالتاسیس مسکن مهر در کشور، تصریح کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش در حوزه عمرانی مدارس با سه مشکل اساسی روبروست که اولین مورد آن مدارس تخریبی و نیازمند مقاوم سازی است.

وی افزود: دومین مشکل استاندارد نبودن ۱۵۰ هزار کلاس درس از لحاظ سیستم و سامانه گرمایشی است که همچنان با استفاده از بخاری های نفتی و گازی، گرمای آنها تامین می شود و یک خطر بزرگ محسوب می شود و مشکل سوم پروژه های مورد نیاز مسکن مهر است.

رئیسی تصریح کرد: این سه موضوع باید در دستور کار سازمان نوسازی مدارس کشور قرار بگیرد چراکه اعتبارات بخش تخریب، بازسازی، مقاوم سازی و سیستم های گرمایشی در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد. اما در خصوص مدارس مورد نیاز، پروژه های مسکن مهر یکی از چالش های جدی سال تحصیلی است.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در شهرک هایی که در جوار کلان شهرها احداث شده اند و جمعیت در حال ساکن شدن است، این پروژه ها با نیاز جدی فضای آموزشی مواجهند.

رئیسی تصریح کرد: اعتبارات ساخت فضاهای آموزشی مدارس این پروژه ها باید از محل اعتبارات استانی تامین شود، چرا که اعتبار ملی عمرانی برای احداث مدارس در این شهرک ها در اختیار سازمان نوسازی قرار ندارد.

وی ادامه داد: فضاهایی که با همکاری وزارت مسکن، راه و شهرسازی و سازمان نوسازی در این شهرک ها احداث شده، طبق تفاهم نامه مقرر شده بود که بخشی از اعتبارات توسط وزارت راه و شهرسازی و بقیه از اعتبارات استانی آموزش و پرورش تامین شود.

وی تاکید کرد: آموزش و پرورش با توجه به حساسیتی که در مورد کمبود فضاهای آموزشی دارد، تاکنون اجازه نداده است که دانش آموزی از فضای آموزشی محروم شود و همواره تلاش کرده که مدارس را برای سال تحصیلی آماده تحویل دهد.

رئیسی خاطرنشان کرد: می پذیرم که در برخی شهرهای جدید تراکم کلاس ها بسیار بالاست و بیشترین مدارس دو نوبته در شهرهای جدیدی است که در اطراف کلان شهرها به ویژه شهر تهران احداث شده است.

وی گفت: باید یک اقدام جدی و تصمیم کلان کشوری درباره تامین فضای آموزشی در پروژه های مسکن مهر اتخاذ شود و این امر نیازمند همکاری مشترک مجلس و دولت است تا ضمن تصویب قوانین مورد نیاز اعتبارات آن نیز تامین شود تا تراکم کلاس ها و تعداد مدارس دو نوبته از وضعیت فعلی بالاتر نرود.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه همچنان نگران پروژه های مسکن و شهرهای جدید هستیم و بارها نگرانی خود را به مراجع تصمیم گیر در کشور منعکس کرده ایم، اظهار کرد: یکی از دغدغه های فعلی آموزش و پرورش این مسئله است که باید تکلیف این پروژه ها مشخص و منابع اعتباری مورد نیاز برای احداث مدرسه تامین شود.

به گفته وی، در صورتی که منابع مالی تامین شود، توان فنی مهندسی لازم برای تامین فضای آموزشی وجود دارد و سازمان نوسازی آماده اجرا است. لذا مشکل اصلی عدم وجود منابع کافی به ویژه برای سال های آینده است.

رئیسی، کیفیت مدارس احداث شده در پروژه های مسکن مهر را کاملا تایید کرد و افزود: مدارس احداث شده و یا در دست احداث در این پروژه ها، از استاندارد روز فنی مهندسی برخوردار هستند و در نوع ساخت و ساز با سایر مناطق برابری می کند و هیچ گونه نگرانی از فضاهای احداث شده در شهرک های مسکن مهر نداریم ضمن آنکه کیفیت این پروژه ها از پروژه هایی که پیش از این احداث شده، بالاتر است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات