معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی گفت: در صورتی که دولت ها به تعهدات خود عمل می کردند، بدهی ۶۰ هزار میلیارد تومانی انباشته نمی شد و تأمین اجتماعی نیز بهتر می توانست نسبت به سرمایه گذاری و ارائه خدمات اقدام کند.

به گزارش افکارنیوز، محمدحسن زدا درباره مطالبات تأمین اجتماعی از دولت، اظهار داشت: بدهی دولت ها به تآمین اجتماعی به ۶۰ هزار میلیارد رسیده است و در این مطالبات تمامی دولت ها از بعد از انقلاب اسلامی مشارکت داشتند.

وی ادامه داد: در صورتی که دولت ها به تعهدات خود عمل می کردند، این بدهی انباشته نمی شد و تأمین اجتماعی نیز بهتر می توانست نسبت به سرمایه گذاری و ارائه خدمات اقدام کند.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: در هرحال بابت ۲۳ مورد تعهدی که دولت در تأمین اجتماعی تقبل کرده است، هزار میلیارد تومان به مطالبات اضافه می شود.

زدا بیان داشت: در بعضی از دولت ها شرکت های زیان ده به عنوان مطالبات به سازمان تأمین اجتماعی واگذار کرده اند که باید به سمتی پیش برویم که شرکت های سودده را دریافت کنیم و در ۷ هلدینگ شرکت های سرمایه گذاری تامین اجتماعی مشارکت دهیم.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی بیان داشت: هم اکنون حدود ۶۳ سال از عمر سازمان تأمین اجتماعی می گذرد و به سن پیری این صندوق رسیده ایم.

زدا خاطرنشان کرد: در صورتی که با وضعیت فعلی پیش برویم و به همین روند ادامه دهیم، در سال ۱۴۰۴ نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال باید از بودجه عمومی دولت برداشت و حقوق بازنشستگان را پرداخت کرد.

وی افزود: در دیگر کشورها توسعه یافته با نزدیک شدن به سن بازنشستگی اصلاحات پارامتری و یک بازنگری در قوانین سازمان مربوطه ایجاد کرده اند.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه باید تدابیری اتخاذ شود که با تأخیر در دوران پیری تأمین اجتماعی مواجه شویم، گفت: در قوانین سازمان آمده است که از پرداخت هرگونه مالیات و عوارض سازمان تأمین اجتماعی معاف است، ولی عملی نمی شود.

وی ادامه داد: در ماده ۵۰ قانون تأمین اجتماعی نیز آمده است که سازمان می تواند بدون حکم دادگاه و قوه قضائیه نسبت به مصادره و وصول طلب تأمین اجتماعی اقدام کند.

زدا خاطرنشان کرد: سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر به فکر افزایش سن افراد بازنشستگی نیست، بلکه اگر ۶۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات تأمین اجتماعی که در اختیار دولت است، پرداخت شود، می توان بخشی از مشکلات این سازمان را حل کرد.

وی با اشاره به اینکه تأمین اجتماعی ورشکسته شده است، اصلا صحیح نیست، گفت: ورشکستگی در تأمین اجتماعی هیچ معنایی ندارد و اگر مطالبات تامین اجتماعی وصول شود، نیاز به اصلاحات پارامتری ندارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات