مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، امسال عیدی نزدیک به ۲ میلیون بازنشسته و مستمری بگیر یک ماه زودتر پرداخت خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز، دکتر سیدتقی نوربخش افزود: هنوز رقم عیدی مستمری بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی تعیین نشده است اما سازمان تأمین اجتماعی این آمادگی را دارد که پس از تعیین شدن مبلغ عیدی، پرداخت آن را براساس نوبت بندی حروف الفبا از بهمن ماه جاری آغاز کند.

اشتراک رایگان ایران سپید برای نابینایان تحت پوشش تأمین اجتماعی


مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در بازدید از روزنامه ایران سپید گفت: انتشار روزنامه ایران سپید برای جامعه نابینایان کشور اقدام ارزشمند و ماندگاری است که مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران در حوزه فعالیت های فرهنگی انجام می دهد.

دکتر سید تقی نوربخش حمایت از معلولان و توجه به نیازهای فرهنگی، اجتماعی آنان را از جمله برنامه های دولت عنوان کرد.

نوربخش اظهار داشت: تمامی نابینایان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی به طور رایگان مشترک روزنامه ایران سپید می شوند و هزینه اشتراک سالانه این روزنامه از سوی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت خواهد شد.

وی ضمن تشریح فعالیت های این سازمان گفت: سازمان تأمین اجتماعی حدود ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بیمه شده اصلی دارد که با جمع تعداد بیمه شدگان تبعی حدود ۳۷ میلیون نفر را شامل می شود. همچنین حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مستمری بگیر سازمان هستند و در کل ۱۴ میلیون از ۲۵ میلیون خانوار ایرانی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند.

به گفته نوربخش متأسفانه سازمان تأمین اجتماعی یکسری چالش های ذاتی دارد که به قانون های تأسیس سال ۵۴ مربوط می شود و به کرات هم نقض شده است. امروز با توجه به اینکه ۳۸ سال از این قانون می گذرد تنها یک بار محاسبات بیمه ای سازمان انجام شده که موجب بی تعادلی بین منابع و مصارف شده است.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای سازمان تأمین اجتماعی در دولت پیشین گفت: بخشی از مشکلات سازمان به ۸ سال گذشته برمی گردد که یکی از دلایل آن تحمیل وظایف حمایتی به این سازمان بیمه ای بود چنانچه در بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومانی سازمان، سهم دولت هزار میلیارد تومان بود که در بودجه امسال سازمان نیز این سهم به ۱۵ هزار میلیارد تومان رسید و موجب شد وصولی ما به ۲۳ هزار میلیارد تومان برسد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه سرنوشت دو سال اخیر سازمان موضوعی است که چالش هایی را برای سازمان ایجاد و تشدید کرده است، گفت: بخشی از این چالش ها بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید رفع شد و بخش دیگری که آثار جدی در ساختار مالی سازمان ایجاد کرده بود باید به تدریج حل شود. به اعتقاد نوربخش سازمان تأمین اجتماعی باید به مأموریت اصلی خود که مأموریت و کاری حرفه ای است برگردد و از حاشیه ها به دور باشد چون یکی از پرحاشیه ترین سازمان ها در طول یک سال گذشته سازمان تأمین اجتماعی بوده است. وی یادآور شد: در ۸ سال گذشته، ۸ مدیرعامل برای این سازمان تعریف شد در حالی که دولت همان بود و این نشان دهنده این است که حاشیه بر آن تحمیل شده بود. در حال حاضر باید در دولت تدبیر و امید به سمتی پیش رویم که سازمان کار حیاتی و سرنوشت ساز و حرفه ای خود را انجام دهد و در واقع قانونمداری و برنامه محوری بر آن حاکم شود و پاسخگو باشد.

وی به برنامه ها و فعالیت های سازمان بعد از دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: از ابتدای شروع کار دولت تدبیر و امید گروه های راهبردی ۱۰گانه در سازمان تشکیل شد تا بتوانند جدا از حاشیه ها برنامه های راهبردی تدوین کنند. نخستین برنامه سازمان بحث IT بود که با توجه به اینکه در سازمان تأمین اجتماعی حجم وسیعی از دیتا تولید می شود و یک سازمان خدماتی است باید بخشی از خدمات آن نیز به صورت غیرحضوری ارائه شود. چنانچه ما در این مدت کم شاهد فعالیت های جدی مثل راه اندازی دیتا سنتر سازمان بودیم. همچنین برخی از خدمات غیرحضوری مثل تحویل لیست پرداخت حق بیمه کارفرمایان که در ۶۰ شعبه انجام می شود افزایش یافت.

وی به بخش درمان اشاره کرد و گفت: در این بخش فعالیت های گسترده ای انجام شد که نخستین فعالیت بحث دارو بود. در مقایسه با ۶ ماه گذشته که چالش های جدی وجود داشت در حال حاضر علی رغم مشکلات خیلی تخفیف پیدا کرده. باید گفت که سازمان با تزریق نقدینگی به بخش خصوصی کشور نقش مهمی را در این زمینه ایفا کرد. همچنین با زیر پوشش بردن ۱۷۰ قلم دارو و برگرداندن نرخ آن ها به قبل از افزایش قیمت ارز و تحت پوشش قرار دادن بیمارانی مثل هموفیلی، تالاسمی و غیره مشارکت جدی از خود نشان داد. چنانچه امروز هیچ داروخانه ای از سازمان طلب ندارد.

نوربخش یادآور شد: طرح ۵ بیمارستان جامع در برنامه بودجه پیش بینی شده است که این بیمارستان ها به صورت پایلوت و هیأت مدیره ای فعالیت می کنند. همچنین بحث نظام ارجاع داخلی در درمان مستقیم در بودجه پیش بینی شده است که بر اساس آن هر مستمری بگیر سازمان از همان ابتدای برقراری مستمری یک پرونده الکترونیک خواهد داشت و در مسائلی مثل اورژانس یا بستری به شبکه داخلی سازمان هدایت می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات