معاون رئیس جمهور در امور زنان گفت: با وجود تاکید ویژه رئیس جمهور مبنی بر استفاده از تواناییهای زنان در پستهای مدیریتی و اجرایی تعداد زنانی که در پستهای مدیریتی و اجرایی دولت مشغول به کار شده اند به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد.

به گزارش افکارنیوز، شهیندخت مولاوردی درباره سهم اندک زنان در پست های مدیریتی و اجرایی دولت یازدهم گفت: من این موضوع را قبول دارم و از زمانیکه به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان منصوب شده ام، همه تلاش خود را برای حضور پررنگ تر زنان در عرصه های مختلف مدیریت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی انجام داده ام.

وی افزود: در حال حاضر دولت از مرحله تعیین وزرا گذشته است، اما زنان توانمند بسیاری هستند که در حد معاون وزیر و یا مدیر کل می توانند نقش آفرینی کنند و حتی بارها در جلسات هیات دولت نیز رئیس جمهور این موضوع را گوشزد کرده اند.

مولاوردی درباره اینکه معاونت زنان چه اقدامی می تواند برای حضور پررنگ زنان در جایگاه های مدیریتی انجام دهد، توضیح داد: معاونت زنان در تعامل با دستگاه های مختلف دائماً در حال معرفی کردن زنان توانمند و مدیر به شخص وزرا، روسای دستگاه ها مختلف، استانداری ها و… است تا بتوان سهم زنان را در جایگاههای مختلف در دولت یازدهم افزایش داد. فعالیتهای معاونت زنان در راستای تاکیدات شخص رئیس جمهور مبنی بر تدوین برنامه های ویژه برای حضور پررنگ زنان در دولت است و امیدوارم که وزرا و روسای دستگاه های مختلف بتوانند از توانایی زنان در بخشهای مختلف اجرایی و یا مدیریتی استفاده کنند.

برنامه ریزی برای اجرای ماده ۲۳۰


مولاوردی درباره مهمترین برنامه معاونت زنان تا پایان سال توضیح داد: یکی از مهمترین اقدامات ما برنامه ریزی برای اجرای ماده ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه برای تقویت نهاد خانواده و جایگاه زنان در عرصه های مختلف است و هم اکنون مشغول امضای تفاهم نامه با دستگاههای مخلتف و مرتبط با فعالیتهای زنان هستیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده درباره علت عدم حضور نماینده این معاونت در جلسات کمیته کاهش آلودگی هوای تهران گفت: نماینده معرفی شده معاونت زنان خانم اشرف گرامی زادگان است که در همان روز تشکیل جلسه و به دلیل آلودگی هوا، دچار بیماری قلبی شده و به بیمارستان منتقل شدند.

اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی بیمه زنان خانه دار تاکنون محقق نشده است


مولاوردی درباره کاهش ۸۵ درصدی اعتبار بیمه زنان خانه دار در لایحه بودجه ۹۳ و تخصیص تنها ۱۵ میلیارد تومان اعتبار به این طرح گفت: این مقایسه درست نیست، چرا که هیچ مبلغی از اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی بیمه زنان خانه دار که برای سال ۹۲ مصوب شده، به اجرای این طرح اختصاص داده نشده است.

وی ادامه داد: زمانی مقایسه و کاهش ۸۵ درصدی اعتبار معنا پیدا می کند که تمام اعتبار مصوب ۹۲ اختصاص داده می شد. وقتی بودجه تصویب شود اما اختصاص پیدا نمی کند، یعنی کاری انجام نشده است. بنابراین من فکر می کنم که اعتبار پیش بینی شده ۱۵ میلیارد تومانی برای اجرای طرح بیمه زنان خانه به واقعیت نزدیکتر است.

مولاوردی توضیح داد: پیشنهاد ما برای اختصاص اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان بود، چرا که در چشم انداز برنامه ریزی های ما قرار بود ۵۰۰ هزار زن خانه دار بیمه شوند. اما کارشناسان سازمان تامین اجتماعی معتقدند که این کار شدنی نیست و حتی بودجه بیمه زنان خانه دار در مرحله حذف شدن بود، اما تلاش های معاونت زنان مانع از حذف این اعتبار شد.

وی ادامه داد: سیاست بودجه ای دولت انقباضی است و به همین دلیل اعتبار اختصاص داده شده از ۱۵۰ میلیارد تومان به ۱۵ میلیارد تومان کاهش یافت. اما من معتقدم که اختصاص این میزان اعتبار به مراتب بهتر از حذف اعتبار برای بیمه زنان خانه دار بود. البته این میزان اعتبار برای طرح بیمه زنان خانه دار با اولویت زنان سرپرست خانوار در لایحه بودجه عنوان شده است.

مولاوردی با بیان اینکه امیدوارم ۱۵ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این طرح اختصاص داده شود، تصریح کرد: همه تلاش معاونت زنان این است که میزان اعتبار پیش بینی شده، کاهش نیابد. از سوی دیگر به ما اطمینان داده شده است که این میزان بودجه، بودجه فرضی نیست و امکان اختصاص دادن آن وجود دارد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چند درصد از بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی سال ۹۲، تاکنون محقق شده است، گفت: بتازگی از وزیر رفاه شنیدم که ۳۰ درصد از اعتبار مصوب شده قرار است اختصاص داده و طرح وارد فاز اجرایی شود. اکنون باید دید که تا پایان سال طرح بیمه زنان خانه دار شکل اجرایی به خود می گیرد؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات