مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو به اعلام سرانه مصرف برنج ایرانیان و همچنین میزان تولید و صادرات برنج پرداخت.

به گزارش افکارنیوز، دکتر سید هدایت حسینی با بیان اینکه ساعت ها کار کارشناسی در وزارت بهداشت پیرامون اجرای طرح ایمنی و سلامت برنج انجام شده است، ابراز امیدواری کرد نتیجه اجرای این طرح از سال آینده ارتقای سلامت برنج های مصرفی مردم و کاهش تقلب ها در این زمینه باشد.

وی افزود: برنج های خارجی از ابتدای سال ۹۳ مشمول نظارت های شدید و دریافت شناسنامه خواهند شد. در تلاش هستیم طی یک تا دو سال آینده به تدریج بتوانیم برنج های داخلی را هم شناسنامه دار کنیم.

مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ضمن اعلام این خبر که در حال حاضر ۱۰۳ کارخانه از وزارت بهداشت پروانه ساخت دریافت کرده اند، اظهار کرد: این واحدهای تولیدی بر این اساس ملزم هستند قبل از عرضه محصولشان آزمایش های کنترل کیفیت را انجام دهند.

حسینی ادامه داد: با نظارت های گسترده تر، عرضه برنج های فله ای از سال آینده به تدریج کم خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت حمایت از تولید داخل عنوان کرد: با کشاورزان و صنایع وابسته به صنعت کشاورزی برای اینکه خود را به تدریج با سیاست جدید وزارت بهداشت منطبق کنند مکررا جلساتی برگزار می کنیم تا در زمان بندی مشخص برنج های خود را شناسنامه دار کنند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: در گام اول به نفع کشاورزان ماست تا محصولات خود را شناسنامه دار و قابل ردیابی کنند زیرا زحمات فراوانی برای کاشت برنج دارند و بهترین و با کیفیت ترین برنج را تولید می کنند. اما متاسفانه شاهد هستیم سودجویان در برخی موارد با برنج های نامرغوب ترکیب شده و برندهای مطرح را بدنام می کند.

حسینی تاکید کرد: ایران از کشورهای خوب تولید کننده برنج است و امیدواریم در آینده نه چندان دور با برنامه ریزی جهاد کشاورزی به سمتی حرکت کنیم که خودکفا شده و از واردات برنج بی نیاز شویم.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه عمده نیاز به برنج ایرانیان از طریق تولید داخلی تامین می شود، گفت: سرانه مصرف سالانه هر ایرانی بین ۳۸ تا ۴۰ کیلوگرم و سرانه مصرف روزانه ایرانیان، ۱۱۰ گرم است که با محاسبه برای جمعیت ۷۵ میلیونی، نیاز به حدود سه میلیون تن برنج در هر سال وجود دارد.

وی افزود: از این میزان بالغ بر دومیلیون تن برنج در داخل تولید می شود. اما واردات گاهی بی رویه و بیش از حد نیاز است و گفته می شود سالانه یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن واردات برنج داریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات