معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از اجرای پایلوت تجهیز ناوگان دیزلی شهر تهران به فیلتر جذب آلاینده دوده در شهر خبر داد.

به گزارش افکارنیوز، جعفر تشکری هاشمی با بیان اینکه شهردار تهران درخصوص کنترل آلایندگی ناوگان حمل و نقل عمومی دیزلی تأکید دارند، اظهار داشت: با تصویب شورای اسلامی شهر اکنون نصب فیلتر جذب آلاینده دوده در ناوگان دیزلی شهر در دستور کار قرار گرفته است.

معاون شهردار تهران افزود: یکی از منابع تولید ذرات معلق به خصوص ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون، موتورهای دیزلی است که باید انتشار آلاینده ها را از منبع تولید کنترل کرد، لذا مقرر شد فیلترهای دوده در ناوگان دیزلی شهری نصب شوند.

وی با بیان اینکه بالغ بر یکسال کار و مطالعات علمی بر روی این طرح صورت گرفته است، گفت: نمونه هایی از فیلتر جذب دوده آماده سازی شده و به صورت پایلوت بر روی ده دستگاه اتوبوس ناوگان حمل و نقل عمومی شهر نصب خواهد شد.

تشکری هاشمی با تاکید بر اینکه نصب فیلتر جذب آلاینده کاری نو در دنیاست که تنها در چند کشور مورد استفاده قرار گرفته است، تاکید کرد: نتایج مطالعات کارشناسی سایر کشورها نشان می دهد، میزان جذب آلاینده دوده با این فیلترها به صفر رسیده است.

به گفته تشکری هاشمی، قیمت قطعی تجهیز هر خودرو به فیلتر جذب دوده هنوز مشخص نشده اما پس از تست و اندازه گیری نتایج در طرح پایلوت، بر روی تمام ناوگان حمل و نقل دیزلی شهری نصب خواهند شد.

وی افزود: پس از اجرای موفق این طرح شهرداری تهران به دنبال خرید و یا تولید داخلی فیلترهای جذب آلاینده خواهد بود که در تمام ناوگان دیزلی اعم از اتوبوس ها، کامیون ها و دیزل ژنراتورها و خودروهای سنگین راهسازی نصب خواهند شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات