یک جامعه شناس گفت: بلوغ زودرس می تواند تبعات بدی در زندگی افرد داشته باشد و بلوغ زودرس برای نوجوانان آسیب زاست.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر بهرام نوابی فر با بیان اینکه بلوغ زودرس می تواند نوجوانان را در آستانه بحران قرار دهد، به خانواده ها توصیه کرد: در سنین نوجوانی مراقبت بیشتری از فرزندان خود به عمل آورند و تلاش کنند تا شرایطی را فراهم آورند تا فرزندانشان دچار بلوغ زودرس نشوند.

این جامعه شناس، مراقبت را از تاکیدات مهم اکثر جامعه شناسان، روانشناسان و صاحبنظران حوزه علوم تربیتی دانست و گفت: غفلت والدین از فرزندانشان در آستانه بلوغ به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

نوابی فر افزود: توصیه می شود خانواده ها در آستانه سن بلوغ دورادور مراقب فرزندان خود باشند تا این دگردیسی به شکل طبیعی آن در فرزندانشان ایجاد شود و هیچ گونه مشکلی را برای آنان به وجود نیاورد.

وی ادامه داد: این دگردیسی با تغییرات فیزیکی در جسم و بدن نوجوانان همراه است و همین مسئله آن ها را حساس تر کرده و بی توجهی والدین می تواند حتی سبب ایجاد افسردگی در فرزندانشان شود.

نوابی فرعنوان کرد: در سنین بلوغ والدین باید همچون یک دوست در کنار فرزندانشان قرار گیرند و به سوالات او در وهله اول به طور غیرمستقیم و در صورت نیاز به طور مستقیم پاسخ گویند.

این جامعه شناس در ادامه گفت: گرچه عوامل زیادی نظیر شرایط اقلیمی و آب و هوایی در سن بلوغ اثر گذار هستند، اما مسائل اجتماعی نیز می توانند نقش مهمی در بلوغ زودرس افراد داشته باشند، تا آنجا که در عصر جدید به واسطه هجمه اطلاعات معمولا آگاهی افراد بیشتر شده و این مسئله به میزان زیادی سبب بروز بلوغ زودرس در نوجوانان می شود، می تواند برای نوجوانان مخاطره آمیز باشد.

وی معتقد است: هرچیزی اگر به روال طبیعی آن شکل گیرد مطلوب است و این مسئله در مورد بلوغ نیز صادق است، چرا که بلوغ زودرس می تواند برای نوجوانان آسیب زا باشد.

نوابی فر افزود: اگر خانواده تلاش کنند تا با برخورد مناسب شرایطی را فراهم کنند تابلوغ جسمی فرزندانشان را با بلوغ فکری آن ها هم سطح کنند، می تواند نقش مهمی در آینده فرزندانشان داشته باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات