معاون کاهش تقاضا و توسعه ی مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: بزودی پروتکل درمان اعتیاد با داروهای آگونیست و مراکز اقامتی و سند درمان تا پایان امسال ابلاغ خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، بابک دین پرست در جلسه ستاد مبارزه با موادمخدر استان فارس گفت: اولویت ستاد مبارزه با موادمخدر، توسعه مراکز ماده ۱۵ است و در این راستا هم اکنون ۵۲۳۳ مرکز ترک اعتیاد در کشور وجود و فعالیت دارد که ۸۹ درصد از آنها غیردولتی است.

وی گفت: در ۱۸ استان کشور مرکز درمان اجباری (موضوع ماده ۱۶) فعال است و برای افزایش ظرفیت این مراکز نیز مشکلی وجود ندارد، این مراکز به نوعی جایگزین زندان خواهد شد، اما اولویت مراکز ترک اعتیاد ماده ۱۵ و توسعه ی این مراکز است.

دین پرست برخورد با مراکز غیرمجاز ترک اعتیار را لازم دانست و گفت: ۱۱۵۸ مرکز غیرمجاز در کشور شناسایی شده که از این تعداد ۴۶۲ مرکز تعطیل و ۴۸۶ مرکز نیز وارد فاز دریافت مجوز شده است.

وی از نهایی شدن الزامات درمان محرک ها و تعبیه اتاق تزریق DIC خبرداد و در خصوص حوزه فرهنگی نیز گفت: تعداد دستگاه های فرهنگی عضو ستاد از هشت دستگاه به ۱۵ دستگاه افزایش داده شده و سال گذشته نیز برای اقدامات پیشگیرانه ۲۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

دین پرست گفت: استانداران ۱۰ درصد کل اعتبارات مورد نیاز بخش فرهنگی دستگاه های اجرایی ستاد مبارزه با مواد مخدر را باید تامین کنند.

به گفته دین پرست، در ایران یک میلیون و ۲۳۵ هزار نفر حداقل یک بار ماده مخدر مصرف کرده اند که ۱۲۳هزار نفر، یعنی حدود ۱۰ درصد از کل افراد را زنان تشکیل می دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۲۲ درصد از معتادان کشور دارای مدرک لیسانس و بالاتر هستند، گفت: ۱۵ درصد از معتادان فوق دیپلم، ۳۸ درصد دیپلمه هستند و ۵۰ درصد را شاغل و متاهل بوده و بازه سنی کل معتادان بین ۱۵ تا ۶۴ سال است.

دین پرست با یادآوری اینکه ۲.۶۵ درصد از کل جمعیت کشور را معتادان تشکیل می دهند، گفت: سال قبل ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر در کشور کشف و ۲۶۳ هزار معتاد و خرده فروش دستگیر شده اند و امسال این میزان تاکنون به ۴۰۰ تن موادمخدر و دستگیری ۱۸۰ هزار نفر بالغ شده است.

وی با تصریح اینکه آمار کشفیات و دستگیری ها و مجازات ها برای مردم مهم نیست، گفت: تقاضای مردم سخت شدن و از بین رفتن امکان دسترسی به مواد مخدر در مکان های عمومی شهرها است.

دین پرست با بیان اینکه ۴۶ درصد از زندانیان کشور به شکل مستقیم و ۲۵ درصد به شکل غیرمستقیم به جرایم مواد مخدر مرتبط بوده و در زندان هستند، گفت: این آمار و عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر نه مردم را راضی می کند، نه مسئولان را، وضعیت همچنان غیرقابل قبول است.

این مقام مسئول تصریح کرد: به جای قراردادن کشفیات و دستگیری ها به عنوان شاخص اصلی، باید ضربه را به بنیان قاچاق موادمخدر وارد کرد.

دین پرست یادآور شد: براساس آمار سازمان ملل سود قاچاق مواد مخدر در ایران ۳ میلیارد دلار است حال آنکه سال گذشته در اقدامات مبارزه ای با این پدیده، ۲ میلیون دلار به بنیان اقتصادی قاچاقچیان ضربه زده ایم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات