براساس یک تحقیق جدید، شواهد فزاینده ای از این ایده حمایت می کنند که مغز نقش کلیدی در تنظیم سطح گلوکز طبیعی خون و ابتلای فرد به دیابت نوع ۲ دارد.

به گزارش افکارنیوز ، محققان دانشگاه های واشنگتن، سینسیناتی و میشیگان در ایالات متحده آمریکا با همکاری دانشمندان دانشگاه فنی مونیخ آلمان از یک سیستم مرکزی مغزی پرده برداشته اند که می تواند سطح قند خون را از طریق مکانیسم های انسولینی و غیرانسولینی به حالت طبیعی خود بازگرداند.

براساس این ایده، تنظیم سطح گلوکز طبیعی خون به فعل و انفعالات بسیار هماهنگ میان این سیستم مغزی و تولید انسولین از سلول های بتای پانکراس وابسته است.

اگر این نظریه درست باشد، رویکردهای کاملا جدید برای پیشگیری و درمان بیماری دیابت نوع ۲ و حتی درمان کامل این بیماری و برگشت ناپذیر شدن کامل آن ایجاد خواهد شد.

در این مقاله، نویسندگان توضیح می دهند که برای حدود یک دهه است که پژوهشگران معتقدند مغز نقش مهمی در طبیعی نگاه داشتن سطح قند خون دارند اما از زمان کشف انسولین در سال ۱۹۲۰، تمام تمرکزها به سوی آن جلب شد و در حال حاضر همه درمان های موجود بیماری دیابت روی آن تمرکز دارند.

البته داروهای موجود نیز سطح بالای قند خون را خوب کنترل کرده اند اما نتوانسته اند آن را به طور کامل درمان کنند و همین امر حکایت از آن دارد که علل دیگری هم در این بازی سهیم هستند. حال توجه دانشمندان دوباره به نقش کلیدی مغز بازگشته و مدارهای اصلی موجود در هیپوتالاموس و دیگر نواحی مغز و از سوی دیگر، سلول های تولید کننده انسولین را در پانکراس در این امر دخیل می دانند.

آنها معتقدند که دیابت نتیجه به هم خوردن هردو سیستم سلول های بتای پانکراس و سیستم مرکزی مغز برای تنظیم سطح قند خون است.

در واقع مغز انسان مکانیسمی به نام «اثر گلوکز» دارد که برداشت گلوکز را بوسیله بافت ها تنظیم می کند و نکته مهم آنکه این مکانیسم مستقل از سلول های بتای پانکراس عمل می کند. وقتی دیابت رخ می دهد که اول سیستم مغزی شکست خورده و همین امر باعث وارد آوردن فشار روی سیستم پانکراس می شود. سیستم مذکور در ابتدا مقاومت کرده و مایل است که شکست مغز را جبران کند، اما خود نیز در نهایت شکست را می پذیرد و تسلیم می شود.

نتیجه این که تنظیم قند خون وارد یک چرخه معیوب شده و پایانی جز ابتلا به دیابت نوع ۲ برای آن متصور نیست. انسولین درمانی ممکن است سطح بالای قند خون را کاهش دهد اما این تنها حل کردن نیمی از مشکل است. باید شکست سیستم مرکزی مغز نیز تعمیر شود و به حالت اولیه خود بازگردد. در چنین حالتی نه تنها نگاه داشتن سطح قند خون در حد طبیعی امکان پذیر است که شاید بتوان به درمان کامل و برگشت ناپذیر شدن این بیماری پرهزینه نیز امید داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات