رئیس بیمارستان فوق تخصصی محک با اشاره به شایع ترین سرطان ها در کودکان گفت: شرایط محیطی مانند آلودگی هوا، تغذیه نامناسب، مصرف فست فودها، استفاده از اسانس های غذا و مواد افزودنی به عنوان مواد سرطانزا جان کودکان را تهدید می کند.

به گزارش افکارنیوز ، عظیم مهرور گفت: درمان سرطان بسیار هزینه بر است و سرطان های کودکان در بین انواع سرطان ها بسیار گران و پرهزینه است.

وی ادامه داد: یک خانواده روستایی زمانی که کودکشان به سرطان مبتلا می شود، هزینه رفت و آمد، اسکان و اقامت و هزینه داروهایش قابل تصور نیست.

مهرور گفت: با این وجود در مؤسسه محک به هیچ وجه به فکر هزینه نیستیم چرا که این مجموعه با حمایت مردم تمام هزینه های بیماران را تأمین می کند.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی محک ادامه داد: در مورد تهیه دارو نیز از نظر مالی مشکل نداریم، اما در برخی موارد با کمبودهایی مواجه می شویم و نوع دارویی که نیاز داریم در کشور وجود ندارد، که البته در مورد این داروها سعی کرده ایم با کمک های وزارت بهداشت و حمایت گمرک این داروهای حیاتی را تأمین کنیم.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کمبود دارو در درمان سرطان های اطفال وجود ندارد، گفت: فقط در برخی زمان های مقطعی که انبار دارو را ترخیص نمی کند، کمبودهایی پیش می آید.

مهرور افزود: نمی توان گفت کدامیک از سرطان های کودکان با این کمبودهای مقطعی مواجه می شوند، اما آنچه که مشهود است وضعیت نسبت به گذشته بسیار بهتر شده و دارو در دسترس قرار دارد.

وی در مورد شایع ترین سرطان های اطفال گفت: سرطان خون شایع ترین سرطان های کودکان است و پس از آن تومورهای مغزی، سرطان لنفاوی و سرطان های استخوان قرار دارند.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی محک در مورد تأثیرات محیطی و آلودگی هوا بر سرطان گفت: شرایط محیطی بسیار مؤثر است، تغذیه نامناسب، مصرف فست فودها، استفاده از اسانس های غذا و استفاده از مواد افزودنی به عنوان مواد سرطانزا تلقی می شود.

مهرور افزود: البته این مواد سرطانزا همه را به سرطان دچار نمی کند، بلکه آنهایی که زمینه ابتلا به سرطان را دارند در معرض ابتلا قرار دارند. این افراد از نظر ژنتیکی زمینه بروز سرطان را بیش از سایر افراد دارند.

وی گفت: آلودگی هوا نیز به دلیل داشتن بنزن و ذرات معلق در ابتلای کودکان به سرطان بسیار مؤثر است و گاهی اوقات منبع فشارهای قوی برق که در محدوده نزدیک به سکونت مردم نصب می شود و حریم قانونی در این مورد رعایت نمی شود، بر ابتلای کودکان به سرطان خون تأثیر می گذارد.

وی در مورد اینکه آیا تعداد کودکان سرطانی در این مدت افزایش یافته، گفت: افزایش بیماران هم به دلیل شرایط محیطی است و هم به دلیل کنترل بیماری های عفونی، تا چند سال پیش، بیماری های اسهال و عفونی داشتیم که کودکان را از بین می برد، اما اکنون این بیماری ها کنترل شده و سرطان خود را نشان می دهد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات