در حالی که پزشکان تاکید دارند تماس طولانی مدت با نور خورشید سرطان زا است نتایج یک مطالعه تازه نشان می دهد که برخی از تشعشعات خورشیدی در کاهش فشارخون موثرند.

به گزارش افکارنیوز ، گروهی از پزشکان انگلیسی در یک مطالعه آزمایشگاهی جدید چندین شرکت کننده را در معرض اشعه فرابنفش A قرار دادند و پس از مدتی مشاهده شد که رگ های خونی این افراد منبسط شده و فشارخون آنان کاهش یافته است. عارضه فشارخون بالا بیماری های قلبی - عروقی کشنده همچون نارسایی قلبی و سکته مغزی را به همراه دارد.

«مارتین فیلیچ» ، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه سوتامپتون گفت: تعدادی از فاکتورهای خطرزای فشارخون بالا همچون استعمال سیگار، بی تحرکی و مصرف مواد خوراکی حاوی سدیم بالا به خوبی شناخته شده اند اما نور خورشید و فوائد بالقوه آن برای فشارخون پیش از این مورد توجه نبوده است.

هرچند هنوز دقیقا مشخص نیست که قرار گرفتن در معرض نور خورشید چگونه به کاهش فشارخون کمک می کند اما پزشکان معتقدند ترکیب نیتریک اکسید و دیگر ترکیبات شیمیایی موجود در تشعشعات خورشیدی این تاثیر مفید را برجای می گذارند.

لایوساینس اظهار کرد: نیتریک اکسید در تنظیم فشارخون نقش مهمی دارد. همچنین سلول های موجود در جداره داخلی رگ های خونی برای منبسط شدن و آرام کردن رگ ها این ترکیب را تولید می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات