در خیابان جمهوری ساختمان های بسیاری وجود دارند که در حال حاضر کاربری آنها تولیدی پوشاک یا انبار است و البته شرایط ایمنی مناسبی ندارند.

به گزارش افکارنیوز ، ساختمان شماره ۱۱۷ نیز که روز یکشنبه دچار حادثه شد چنین وضعیتی دارد. اهالی این ساختمان در تاریخ ۱۳تیرماه امسال تذکر و اخطار کتبی سازمان آتش نشانی را دریافت کرده اما به آن توجهی نکرده بودند. این در حالی است که به گفته معاون عملیات آتش نشانی تهران، ما ابزار قانونی برای جلوگیری از فعالیت کارگاه هایی که اصول ایمنی را رعایت نمی کنند، نداریم. این تنها یکی از دلایلی بود که حادثه مرگبار خیابان جمهوری را رقم زد.

۱-تذکراتی که عملی نشد

این نخستین باری نیست که بی توجهی به تذکرات و توصیه های آتش نشانان حوادث دردناکی را رقم می زند که باعث مرگ افرادی بی گناه می شود. تیرماه امسال بود که کارشناسان آتش نشانی برای بازدید شرایط ایمنی راهی ساختمان شماره ۱۱۷در خیابان جمهوری شدند؛ جایی که ظهر یکشنبه یکی از دلخراش ترین حوادث آتش سوزی در آنجا رخ داد و جان ۲زن را گرفت. نتیجه این بازدید تذکر و اخطاری کتبی بود که درخصوص بی توجهی کامل مالکین این ساختمان نسبت به رعایت نکات ایمنی صادر شد با این حال هیچ اقدامی برای رفع این نواقص صورت نگرفت.

طبق گزارش کارشناسان آتش نشانی، چیدمان غیراصولی اجناس در واحدهای ساختمان، اشکالات معماری ازجمله نداشتن ۲پلکان دودبند مستقل از هم، نبودن سیستم کشف و اعلام حریق، کمبود خاموش کننده و عدم تناسب خاموش کننده های موجود با مواد قابل اشتعال و حتی آشنا نبودن ساکنان با نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی ازجمله مواردی بود که در این ساختمان رعایت نشده بود و متأسفانه همین مسئله باعث شد که در زمان وقوع حریق، کسانی که داخل ساختمان مشغول به کار بودند نتوانند خود را نجات دهند و در محاصره آتش گرفتار شوند.

بی توجهی به هشدارهای آتش نشانی، پیش از این هم حوادث دردناکی را به دنبال داشته است. شاید به همین دلیل است که روز دوشنبه معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران با گفتن این جمله که «ما ابزار قانونی برای جلوگیری از فعالیت کارگاه هایی که اصول ایمنی را رعایت نمی کنند نداریم» ، این مسئله را یادآوری کرد که اگر آتش نشانان به صورت قانونی می توانستند از ادامه فعالیت چنین کارگاه هایی جلوگیری کنند، بروز این حوادث به شدت کاهش می یافت.

۲-راه فرار مسدود است

راهروهای انباشته شده از اجناس قابل اشتعال از دیگر مواردی بود که باعث شد کارگران کارگاه تولیدی موفق به نجات جانشان نشوند. انباشته شدن غلط و غیراصولی پشم شیشه و دوک نخ در پاگرد پلکان ها باعث شده بود که پس از سرایت آتش، این اجناس شعله ور شوند و عملا مسیر رفتن به پشت بام و فرار به پارکینگ بسته شود.

۳-تصمیم مرگبار

یکی از مهم ترین عوامل حادثه خیابان جمهوری، عجله ۲نفر از زنان حاضر در ساختمان برای نجات از محاصره آتش بود. این دو نفر به خاطر حرارت زیاد و از شدت ترس خودشان را به بیرون از پنجره های کارگاه رسانده و در وضعیت خطرناکی قرار داشتند. همزمان با رسیدن نیروهای آتش نشانی، یکی از آنها به خاطر از دست دادن تعادل از طبقه پنجم سقوط کرد و جان باخت. دیگری نیز به شدت ترسیده و این در حالی بود که آتش نشانان و حتی دیگر کسانی که در طبقه پنجم محبوس بودند، از او می خواستند که خودش را به داخل ساختمان و نزد بقیه افراد برساند اما متأسفانه وی نیز به دلیل شدت ترس، ضعف بدنی، استرس ناشی از آتش سوزی و بر هم خوردن تعادلش سقوط کرد و جانش را از دست داد.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، در شمال شرق اتاق تولید، جایی که این افراد در آنجا گرفتار شده بودند مواد قابل اشتعال زیادی از جنس پارچه و نخ وجود داشت که همه آنها سالم مانده بود. این یعنی آتش هنوز به این نقطه سرایت نکرده بود و اگر این دو زن مانند بقیه افراد حاضر در اتاق تولید عجله نمی کردند و فقط از پنجره برای استفاده از اکسیژن استفاده می کردند، بی شک سقوط نمی کردند و جانشان را از دست نمی دادند.

۴-استفاده از تشک نجات

فضای مقابل ساختمانی که دچار آتش سوزی شده بود، به گونه ای نبود که آتش نشانان بتوانند از تشک بادی برای نجات حادثه دیدگان استفاده کنند. جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران می گوید: پس از دریافت گزارش آتش سوزی، همزمان با ارسال نردبان الکترونیکی به محل، تشک نجات نیز به آنجا فرستاده شده بود اما شرایط استفاده از تشک نجات، شرایط خاصی است. برای پهن کردن تشک بادی به فضای ۵۰مترمربعی و چند دقیقه زمان برای باد کردن آن نیاز است. حتی اگر در همان لحظه حضور نردبان نخست در محل، تشک نجات هم پهن می شد تا زمانی که این تشک باد و آماده شده بود، این دو زن سقوط کرده بودند.

۵-نقص فنی در نردبان الکترونیکی

یکی از اتفاقاتی که باعث شد آتش نشانان نتوانند موفق به نجات ۲کارگر زن از ساختمان آتش گرفته شوند، نقص فنی در نردبان الکترونیکی اول بود. تیموری، معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران می گوید: نردبان آتش نشانی با وجود آنکه هر روز کنترل می شود از آنجایی که هوشمند است و از سامانه های الکترونیک بهره می گیرد اما روز یکشنبه به علت تکان های شدید در مسیر، دچار نقص در یکی از حسگرها شد و در لحظه عملیات از کاربر فرمان پذیری نداشت.

او ادامه می دهد: پس از اطلاع از حادثه به طور همزمان ۲خودروی مجهز به نردبان الکترونیکی از ۲ایستگاه مختلف به محل حادثه اعزام شدند. همزمان با حضور نخستین نردبان آتش نشانی در محل، یک نفر از خانم هایی که از ساختمان آویزان شده بود خود را رها کرد که متأسفانه بر اثر سقوط جان باخت. آتش نشانان اما برای نجات نفر دوم وارد عمل شدند که متأسفانه نردبان اول دچار نقص شد. با این حال چند ثانیه بعد نردبان دوم به محل رسید اما متأسفانه دومین زنی که از دیواره ساختمان آویزان شده بود نیز نتوانست دوام بیاورد و به پایین سقوط کرد.

اگر این زن فقط چند ثانیه تحمل می کرد و مانند نفرات دیگر از ساختمان بیرون نمی آمد به وسیله نردبان دوم نجات می یافت همانطور که به فاصله ۱۰ثانیه پس از سقوط وی، آتش نشانان توانستند ۲زن و ۳مرد دیگر را که در همان محل در محاصره آتش گرفتار شده بودند، نجات دهند.

در همین حال سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران نیز می گوید: نردبانی که دچار نقص شد در مدت ۲۰روز گذشته، ۲عملیات بزرگ را با موفقیت پشت سر گذاشته بود. ازجمله نجات کارگران از بالای یک داربست ساختمانی. اما متأسفانه روز یکشنبه دچار نقص شد که کارشناسان به سرعت مشکل آن را برطرف کردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات