سرپرست معاونت صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: با هماهنگی معاونت اجرایی ریاست جمهوری، مصرف بی رویه سوخت در کشور، در دو مرحه ساماندهی می شود که مرحله اول آن تا پایان امسال و مرحله دوم نیز تا سه ماهه نخست سال ۹۳ اجرا می شود.

حسین هاشمی درباره علت کاهش سهمیه سوخت آموزشگاه های رانندگی، افزود: ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت در حال اجرای چندین برنامه برای کاهش مصرف بنزین یارانه ایست و در همین راستا بخش هایی که مرتبط با حمل و نقل عمومی نیستند اما سهمیه سوخت یارانه ای دریافت می کنند، در دست ساماندهی است.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون و مصوبات، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت موظف است سوخت خودروهای عمومی را تامین کند، گفت: آموزشگاه های رانندگی جزو حمل و نقل عمومی محسوب نمی شوند و با توجه به اینکه هیچ خدماتی در جابجایی مسافر ندارند، در سومین جلسه کمیته کاهش مصرف بنزین که با حضور وزارت نفت، پلیس راهنمایی و رانندگی، ستاد مدیریت و حمل و نقل و سایر اعضای کمیته برگزار شد، مقرر شد نه تنها آموزشگاه ها بلکه سایر بخش هایی که خدماتی را به حمل و نقل عمومی ارائه نمی دهند، در طرح ساماندهی قرار گرفته و سهمیه سوخت یارانه ای آنها کاهش پیدا کند.

سرپرست معاونت صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به وجود ۲۶ هزار خودروی آموزشگاه رانندگی، گفت: هر یک از این خودروها ماهیانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر سهمیه بنزین یارانه ای دریافت می کنند و در بررسی ها مقرر شد از بهمن ماه جاری سهمیه آنها به ۶۰ لیتر کاهش پیدا کند به این معنا که خودروهایی که ۲۰۰ لیتر سهمیه بنزین دریافت می کردند، از ماه جاری ۱۴۰ لیتر و خودروهایی که ۳۰۰ لیتر در ماه بنزین دریافت می کردند، ۲۴۰ لیتر بنزین آنها کم شده و به ۶۰ لیتر رسیده است.

هاشمی گفت: با توجه به اینکه آموزشگاه های رانندگی هزینه های خود را از مردم دریافت می کنند، نیازی به دریافت چنین سهمیه ای از سوخت یارانه ای ندارند؛ ضمن آنکه بر اساس برآوردها برای هر ساعت خدماتی که خودروهای آموزشگاهی ارائه می دهند، ۱۵۰ تومان هزینه سوخت برای آنها ایجاد می شود. در حالی که می توان با کاهش سهمیه آنها، صرفه جویی قابل توجهی را در سوخت یارانه ای انجام داد.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش های رسیده به ستاد سوخت، در هفته گذشته و پیش از کاهش سهمیه بنزین یارانه ای خودروهای آموزشگاهی، نرخ خدمات این آموزشگاه ها ۱۱ درصد افزایش یافته است، از مدیران آموزشگاه ها خواست تا با رانندگان خودروهای آموزشی خود تعامل بیشتری داشته باشند و کمیسیون ۳۶ درصدی که از آنها دریافت می کنند را تقلیل دهند تا هزینه رانندگان کاهش پیدا کند.

ابطال کارت های سوخت خودروهای فاقد هویت وفرسوده

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت از اجرای هشت طرح ساماندهی کاهش مصرف سوخت در این ستاد خبر داد و گفت: با هماهنگی معاون اجرایی ریاست جمهوری، مقرر شده مصرف بی رویه سوخت در کشور ساماندهی شود و مبنای این کار بر این است که فشاری به عموم مردم وارد نشود.

به گفته هاشمی، بر اساس آخرین آمار در حال حاضر ۱۱ میلیون خودروی شخصی هر ماه بنزین یارانه ای دریافت می کنند و طبق همین آمار، ۸۰ درصد خودروها متعلق به مردم هستند و تنها ۲۰ درصد سهمیه بنزین یارانه ای دریافت می کنند همچنین سه میلیون خودرو که به عنوان تاکسی، وانت و یا در بخش آژانس ها فعالیت دارند ۸۰ درصد سوخت یارانه ای را مصرف می کنند، لذا با توجه به این شرایط، دولت هیچ مبنایی برای تغییر سهمیه عادی خودروهای سواری شخصی ندارد و تا پایان سال نیز تغییری در سهمیه ها لحاظ نخواهد شد؛ ضمن آنکه دولت در صدد است تا هیچ گونه فشاری به مالکان خودروهای شخصی وارد نشود.

وی ادامه داد: اما برنامه ریزی که صورت گرفته، مقرر شده در این طرح ساماندهی کارت های سوختی که خودروهایشان هویت نداشته و یا فرسوده اند در این طرح قرار بگیرند و کارت سوخت آنها ابطال شود.

هاشمی پیش بینی کرد تا پایان سال با طرح هایی که در ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت صورت می گیرد، حدود چهار میلیون لیتر مصرف بنزین یارانه ای کاهش پیدا کند.

معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت از شناسایی و ابطال کارت سوخت خودروهایی که علیرغم دریافت سهیمه، نقشی در حمل و نقل عمومی ندارند خبر داد و گفت: مواردی گزارش شده است که خودرو به عنوان تاکسی ماهیانه ۹۰۰ لیتر بنزین سهمیه ای دریافت می کند اما هیچ نقشی در حمل و نقل عمومی و جابجایی شهروندان ندارد. ستاد سوخت در حال شناسایی این گونه خودروهاست. از سوی دیگر کارت های سوختی که فرآیند صحه گذاری بر آنها انجام نشده نیز در حال شناسایی و ابطال است که این مورد بیشتر در موتورسیکلت ها دیده می شود.

به گفته وی، در حال حاضر ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار کارت سوخت موتور در کشور وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد این کارت ها دارای مشکل است و باید تا پایان سال ابطال شود.

هاشمی تاکید کرد: طرح دوم ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت در سه ماهه اول سال ۹۳ برای کاهش مصرف بنزین یارانه ای اجرا خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات