از آب پاشی با هواپیمای سمپاش تا حکم تخلیه تهران توسط خانم رئیس؛

حالا مردی که زمانی همه تقصیر ها به گردن او انداخته می شد مدتی است رفته و منتقدانش جایگزین او شده اند.

گروه اجتماعی - می گویند در سال گذشته تهران تنها یک روز هوای پاک داشته! مابقی ایام سال با نسبت های متفاوت ریه شهروندان تهرانی مقادیر زیادی سرب و ذرات معلق را تحویل گرفته و به جای آن حداقل دی اکسید کربن خالص بیرون داده است.

به گزارش افکارنیوز؛ هنوز از خاطرمان نرفته که در دولت گذشته برای حل معزل آلودگی هوای تهران که در مقطعی اعتراض رسانه ها و افکار عمومی را به دنبال داشت با دستور یک مقام دولتی دو هواپیمای سمپاش بر فراز برج آزادی به پرواز درآمدند و کمی آب پاشیدند تا اندکی از آلودگی کلانشهر تهران کاسته باشند! هیچگاه مشخص نشد آن دو خلبان هنگامی که برای این ماموریت خطیر اعزام می شدند چه در سر داشتند و وقتی به خانه رسیدند به همسر و فرزندان خود چه گفتند اما به هر حال این اقدام تنها با تمسخر رسانه ها و مردم مواجه شد.

حالا مردی که زمانی همه تقصیر ها به گردن او انداخته می شد مدتی است رفته و منتقدانش جایگزین او شده اند. آنچه شهروندان در این مدت دیده اند این است که نه پلاک گذاری خودروهای آلاینده متوقف شده و نه طرح های مبارزه با آلودگی هوا از زوج و فرد کردن خیابان ها فرا تر رفته.
معصومه ابتکار که زمانی در صف اول منتقدان سیاست های زیست محیطی دولت های نهم و دهم قرار داشت بر سر پست سابقش در سازمان محیط زیست بازگشته و حالا همه از او انتظار دارند که حداقل نیمی از انتقاداتش از دولت قبل را جامه عمل بپوشاند.

آمار ها اما نشان می دهد همچنان آلودگی هوای تهران باعث کاهش حداقل ۵ سال از عمر شهروندان تهرانی می شود. هنوز سالانه بیش از ۱۶ تن ذرات لاستیک و ۷ تن آزبست از لنت ترمز ها می ه مان ریه شهوندان تهرانی است و این آمار ۶۰ برابر آمار مربوط به اروپا و آمریکا است.

معصومه ابتکار اما اخیراً در شورای شهر تهران زمانی که دربرابر سوالی راجع به راهکار حل معزل آلودگی هوا قرار گرفت با بیان اینکه سیاست های دولت اصلاحات توسط دولت های نهم و دهم نادیده گرفته شد تنها راه حل شهروندان تهرانی را خروج از تهران دانست و گفت: «به خانواده هایی که کودک بیمار یا خردسال دارند توصیه می کنم از تهران بروند که این راه سریع ترین راه برای گریز از آلودگی هواست. »
اما خانم ابتکار این طرح را فقط برای تهرانی ها ارائه دادند و نگفتند که شهرهای دیگر کشور برای آلودگی چکار باید کنند!

شهروندان تهرانی به خوبی می دانند معصومه ابتکار حداقل در این مورد به شدت صادقانه با آن ها سخن گفته و توصیه اش بر مبنای تحلیلی است که از شرایط و اوضاع و احوال کشور دارد اما فارغ از همه این ها بد نیست از خانم ابتکار سوال شود شهروندان تهرانی که کودک خردسال و بیمار دارند و از اتفاق مجبورند برای تامین مخارج کودک خردسال و بیمار خود فعالیت اقتصادی هم داشته باشند از تهران به کدامیک از شهرهای ایران بروند که مشکلاتشان حل بشود؟
اما خانم ابتکار بیشتر از آنکه در مورد آلودگی هوا صحبت کند بیشتر به حواشی علاقه دارد. چرا که با گذشت یک هفته هنوز در مورد عدم سخنرانی در نماز جمعه اعلام موضع می کند!

بنابر آماری که خود سازمان حفاظت از محیط زیست منتشر کرده است اینک علاوه بر تهران هوای شهرهای اصفهان، تبریز، اراک، مشهد و شیراز نیز به شدت آلوده است، خوزستان نیز که مدت ها است اسیر ذرات معلق و باران های اسیدی مرگبار است پس شهروندان تهرانی در صورت پذیرفتن پند خردمندانه خانم دکتر ابتکار و خروج از تهران به دلیل آلودگی هوا نمی توانند در این شهر ها هم ساکن شوند و با توجه به اینکه تنها ۲۵ درصد از رشد ناخالص ملی کشور در تهران صورت می گیرد و لابد مابقی آن هم در دیگر شهرهای آلوده ایران بنابراین شهروندان نمی توانند برای فرار از آلودگی و سموم ناشی از سرب و آزبست و ذرات لاستیک خودرو به سیستان و بلوچستان و یا هرمزگان و یزد مهاجرت کنند و در آنجا با مشکلات ناشی از بیکاری و خشکسالی دست و پنجه نرم کنند.

به نظر می رسد بهتر است حالا که منتقدان سابق در راس کار قرار گرفته اند به جای اظهارنظرهای غیر کار شناسی به ارائه راهکارهای عملی همچون نظارت بر تولید خودروهای آلاینده، حذف خودروهای فرسوده از سیستم حمل و نقل شهری، توسعه فضای سبز، گسترش فرهنگ استفاده از دوچرخه در شهرهای بزرگ و خروج هرچه سریع تر صنایع آلاینده از کلانشهر ها پرداخته از دلسوزی های بیمورد برای شهروندان بپرهیزند و بدانند چنین راهکارهایی مانند همان هواپیماهای آبپاش تنها مورد ریشخند رسانه ها و مردم قرار خواهد گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات