عضو گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به رواج پدیده داروخواهی کاذب در بین بیماران سرطانی گفت: واردات داروهای سرطانی باید به گونه ای مدیریت شود که داروخواهی کاذب در بیماران مبتلا به سرطان ایجاد نکنیم.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر حمیدرضا نمازی بازنگری در سند جامع داروسازی را لازم دانست و افزود: متاسفانه سند جامع داروسازی که دو سال پیش در مورد شرکتهای داروسازی نوشته شد نیازمند بازنگری است. در مورد بازیهای دارویی شرکت های داروسازی هم باید درنگ کرد.

وی ادامه داد: بازیهای دارویی بسیاری مواقع بیماران مبتلا به سرطان و خانواده هایشان را به زیرخط فقر کشانده است.

نمازی در خصوص داروهای اخلاقی نیز گفت: داروهای اخلاقی داروهایی هستند که وقتی بحران کمبود یک دارو در بین بیماران سرطانی اتفاق افتاد باید به جای رقابت بر سر افزایش قیمت، پخش آن در جامعه را روان تر جلو ببرند.

عضو گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به رواج پدیده داروخواهی کاذب در بین بیماران سرطانی گفت: واردات داروهای سرطانی باید به گونه ای مدیریت شود که داروخواهی کاذب در بیماران مبتلا به سرطان ایجاد نکنیم.

وی افزود: اکنون به محض ورود یک داروی جدید سرطان که شاید اصلا جنبه درمانی هم نداشته باشد بیماران به امید اینکه شاید این دارو جواب بدهد دو تا چهار میلیون تومان هزینه می کنند و متاسفانه جوابی هم نمی گیرند.

مسئول پانل" سرطان و ملاحظات حقوقی و اخلاقی" کنگره ملی برنامه جامع کنترل سرطان که از ۱۵ تا ۱۷ بهمن ماه جاری در سالن همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار می شود به لزوم پذیرش فرهنگی ملاحظات حقوقی و اخلاقی بیماران سرطانی اشاره کرد و گفت: ملاحظات حقوقی و اخلاقی که برای بیماران مبتلا تعریف می کنیم باید از حیث فرهنگی هم جا بیافتد. متاسفانه در بسیاری موارد وقتی بیمار سرطانی فوت می کند یا درمان نمی شود اطرافیانش از دادن هزینه های درمان امتناع کرده و در برخی موارد متواری می شوند و از اجبارا از هزینه های عمومی دولتی استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: این مسئله که" چون بیمار من به فرجام زنده ماندن نرسیده و درمانها موثر نبوده پس پول نمی دهم" ، نگاه اشتباهی است که باید تصحیح شود.

نمازی خاطرنشان کرد: از دیگر مواردی که باید از نظر فرهنگی و شرعی بررسی شود وصیت بیماران مبتلا به سرطان است. هرچند در ایران وصایای پزشکی به طور دقیق نداریم اما اینکه آیا شخص بیمار حق دارد برای مرحله پایان حیات خود وصیت کند، نیازمند بحث است.

عضو گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از بررسی شرعی، حقوقی و فرهنگی این مسئله خبر داد و افزود: گروه مرکز تحقیقات اخلاق دانشگاه علوم پزشکی تهران درحال مطالعه بر روی این مسئله هستند که اگر بیماری در ابتدای درمان وصیت کرد که در صورت کما اطرافیان به مرگ وی رضایت دهند درست است، حفظ جان و قداست زندگی در دین چه می شود و مسائلی از این قبیل باعث شد تا برای وصیتهای پزشکی ساز و کار اخلاقی و ضمانت اجرای آنها گروههای مختلف دینی، روانشناسی، اخلاقی و… ، در این گروه فعالیت کنند که بزودی نتایج آن منتشر می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات