فرمانده پلیس فرودگاههای کشور از افزایش ۴۶ درصدی کشف ارز قاچاق در نوروز امسال خبر داد.سرهنگ حسن مهری با اشاره به اقدامات پلیس فرودگاه در ایام نوروز اظهار داشت: به منظور خدمت رسانی به مسافران نوروزی، قرارگاه فرعی" ابوذر" در سطح فرودگاه های کشور تشکیل شد. در طول نوروز ۱۵ هزار سورتی پرواز انجام شد و یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسافر پروازهای داخلی و خارجی از طریق فرودگاه های کشور تردد کرده اند.

کشف۱۱۴ هزار دلار قاچاق در فرودگاه های کشور

وی از کشف ۹ کیلو و ۵۰۰ گرم موادمخدر در سطح فرودگاه های کشور در نوروز امسال خبر داد و گفت: بیش از ۵ کیلوگرم این کشفیات تریاک بود. کشفیات موادمخدر در مقایسه با سال گذشته۶۶ درصد کاهش یافته که این موضوع به دلیل افزایش هزینه جرم، سختگیری ماموران این پلیس و کاهش حجم مسافران در نوروز بود.

مهری با اشاره به دستگیری سارق بار مسافر توسط پلیس فرودگاه، تصریح کرد: در نوروز امسال، ۱۱۴ هزار دلار قاچاق از مسافران در سطح فرودگاه های کشور کشف شد که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴۶ درصد رشد داشته است.

فرمانده پلیس فرودگاه های کشور، ارزش ریالی کالای قاچاق کشف شده در نوروز امسال را ۳۰۶ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۷۳ درصد افزایش داشته است.

بازگرداندن ۶۰ قطعه طلا به صاحبش توسط مامور فرودگاه مشهد

سرهنگ مهری، صحت عمل و امانتداری ماموران پلیس فرودگاه های کشور را عملکرد شاخص آنان برشمرد و خاطرنشان کرد: یکی از ماموران پلیس فرودگاه مشهد حین چک و کنترل بار مسافران پرواز خروجی به مقصد کرمان، با مشاهده یک کوله پشتی به جامانده در این خط پروازی، تعداد ۶۰ قطعه طلا به ارزش ۷۰ میلیون تومان پیدا کرد که پس از انجام تحقیقات، صاحب آن را شناسایی و اموالش را به وی بازگرداند.

وی یادآور شد: همچنین مامور پلیس فرودگاه مهرآباد، کیف دستی به جامانده از مسافر خط پروازی کیش که در داخل آن بالغ بر ۵ میلیون تومان پول نقد و مدارک شناسایی بود با استفاده از مدارک موجود، کیف را به صاحبش بازگرداند.

فرمانده پلیس فرودگاه خاطرنشان کرد: به منظور قدردانی از حسن عملکرد و همچنین صداقت در امانت این دو مامور وظیفه شناس، آنها مورد تشویق قرار گرفتند.

ممنوعیت حمل متادون توسط حجاج

مهری از اعزام ۲۰۸ هزار و ۵۱۰ نفر به عمره مفرده از ابتدای عملیات حج تا ۲۲ فروردین خبرداد و خاطرنشان کرد: تاکنون، ۱۶۴ هزار زائر بیت الله الحرام پس از انجام مناسک حج با ۴۸۹ خط پروازی به کشور بازگشته اند.

وی بر ممنوعیت حمل موادمخدر حتی به میزان یک گرم و همچنین متادون و ترامادول از سوی زائران بیت الله الحرام تاکید و تصریح کرد: در صورت کشف مواد مزبور، پلیس علاوه بر جلوگیری از ادامه سفر، گذرنامه مسافر مزبور را توقیف و بلیط وی را پس از اخذ به سازمان حج و زیارت تحویل می دهد.

سرهنگ مهری، مبارزه با انواع جرائم را وظیفه ذاتی پلیس فرودگاه برشمرد و خاطرنشان کرد: مبارزه با قاچاق انواع کالا و ارز، موادمخدر، مفاسد اجتماعی و فرهنگی از وظائف این پلیس به شمار می آید.

این مقام مسئول بر ارتقاء توانایی پلیس و داشتن پلیس حرفه ای، ارائه آموزش های لازم و تخصصی و نیز برنامه ریزی در راستای ارتقاء مهارت ماموران پلیس فرودگاه های کشور تاکید کرد.

وی همچنین با تاکید بر تعامل و همکاری پلیس فرودگاه با دیگر نهادهای امنیتی و فرودگاه به منظور حفظ نظم و امنیت پایدار در صنعت هوانوردی، تصریح کرد: داشتن اخلاق و رفتار اسلامی پلیسی با مردم، ارتقاء امنیت اخلاقی و برخورد قاطع نسبت به پیشگیری از جرائم در حوزه فرودگاهها، جلوگیری از حمل موادمخدر و کالای قاچاق در صنعت هوانوردی از برنامه های این پلیس در سال ۹۲ است.

برنامه های پلیس فرودگاه در سال ۹۲

فرمانده پلیس فرودگاه های کشور ادامه داد: استقرار پلیس در فرودگاه جزیره ابوموسی، راه اندازی و افتتاح ساختمان پلیس فرودگاه اصفهان و نیز پلیس راهور در فرودگاه امام و تکمیل و استقرار پلیس در فرودگاه پیام از دیگر برنامه های این پلیس در سال ۹۲ به شمار می آید.

سرهنگ مهری، تجهیز پلیس آگاهی فرودگاه های مشهد، شیراز، اصفهان و بندرعباس به دستگاه انگشت نگاری دیجیتال (لایو اسکن) ، بهره برداری از دوربین های مداربسته در فرودگاه های جدید التاسیس و ارتقاء سیستم های مذکور در سایر فرودگاه ها را برنامه های این پلیس در سالجاری عنوان کرد.

فرمانده پلیس فرودگاه های کشور خاطرنشان کرد: پیشگیری از وقوع جرائم در حوزه استحفاظی فرودگاه، حفظ نظم و امنیت، ایجاد تسهیلات مناسب برای مسافران و بار همراه آنان از اقدامات پیشگیرانه این پلیس به شمار می آید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات