فرماندار دوره چگنی:

فرماندار دوره چگنی گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید داخل موثر باشد، افزایش تولید ملی و در کنار آن توسعه صادرات و افزایش درآمد حاصل از صادرات غیر نفتی است.

نورالدین درمنان در گفت و گو با خبرنگار لرستان خبر در دوره چگنی، اظهارکرد: ریشه اهمیت موضوعات اقتصادی در این چند سال اخیر را می توان در تحولات درون کشور و تحولات در عرصه ی بین المللی عنوان کرد.

وی افزود: برای همه ما روشن است که دشمنان از همان اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، در صدد ضربه زدن به اقتدار نظام جمهوری اسلامی از هر راه ممکن بوده اند که بارزترین آنها حملات نظامی است اما پس از ناکامی ها در رسیدن به اهداف، شیوه رویارویی خود را تغییر دادند و از آنجا که عقب ماندگی اقتصادی یک جامعه موجب آسیب شدید به بخش های گوناگون می شود، لذا نظام اقتصادی کشور را نشانه گرفتند.

درمنان بیان کرد: از طرف دیگرمقام معظم رهبری نامگذاری سال های اخیر را به سوی زندگی اقتصادی مردم و جامعه ایران سوق دادند و همگان را متوجه مسئولیت خود در برابر آینده ایران کردند؛ آینده ای که تحقق سیاست های کلی چشم اندار ۲۰ ساله در سال ۱۴۰۴ تنها بخش کوچکی از آرمان های بلند مردمان این سرزمین است.

درمنان تصریح کرد: مقام معظم رهبری نزدیک به یک دهه اخیر در پیام های نوروزی خود بر مسئله اقتصاد و بهبود شرایط اقتصادی کشور و مردم ایران، تأکید ویژه ای داشته اند. ایشان راه حل رفع بسیاری از مشکلات موجود در کشور را بهبود شرایط اقتصادی ایران دیده و بر رشد و توسعه اقتصادی تأکید خاصی داشته اند.

وی افزود: مقام معظم رهبری نشان داده اند که یکی از مهمترین دغدغه های ایشان و بلکه یکی از مهمترین نیاز ها و مشکلات ایران، بحث اقتصاد و مشکلات اقتصادی ایران است. که باتوجه به تأکیدات، فرمایشات و تذکرات مقام معظم رهبری در زمینه بهبود شرایط اقتصادی و رفع مشکلات اقتصاد ایران همه باید شرایط لازم برای رشد وبالندگی اقتصادی وتوجه به تولیدات داخلی ورقابت پذیری آنان وکالاهای اساسی وکاهش وابستگی به فروش نفت بکارگیریم.

وی با اشاره به مبارزه با پدیده اقتصاد زیرزمینی یا قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: مسئله ای که در جهت کمک بیشتر به تولید در کشور به آن پرداخته شده است مبارزه با پدیده اقتصاد زیرزمینی یا قاچاق کالا و ارز است که در سال های اخیر بیشتر در اقتصاد کشورمان مطرح شده است.

درمنان بیان کرد: علاوه بر آثار زیان بار قاچاق کالا بر تولید داخلی و ناهنجاری های اقتصادی ناشی از این پدیده ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی از طریق تغییر فرهنگ و ذائقه مصرف خانوار به سمت کالاهای غیراستاندارد قاچاق با تضعیف تولید داخلی را به دنبال دارد.

فرماندار دوره چگنی تصریح کرد: از سوی دیگر در حالی که برخی قاچاق را پدیده ای اقتصادی دانسته و معتقدند برای مقابله با این معضل باید راهکارهای اقتصادی مانند بهبود کیفیت و حمایت از تولید داخلی، تسهیل در واردات کالاهایی که تولید داخلی جوابگوی نیاز بازار نبوده و فرهنگ سازی و ترغیب مصرف کنندگان به حمایت از تولید داخلی می دانند

وی افزود: برخی دیگر به کارگیری شیوه های برخورد فیزیکی و تشدید مجازات قاچاق چیان به منظور افزایش ریسک قاچاق را لازمه مبارزه با این پدیده شوم اقتصادی تلقی می کنند که خوشبختانه مسئولین سه قوه در این خصوص با جدیت پیگیر بوده اند و هم اکنون نیز با تشکیل کارگروهی تخصصی این امر را در دستور کار قرارداده اند.

وی در مورد تحقق حماسه اقتصادی و تولید داخل تصریح کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که می تواند تا حد زیادی مثمر ثمر واقع گردد، افزایش تولید ملی و در کنار آن توسعه صادرات و افزایش درآمد حاصل از صادرات غیر نفتی است.

فرماندار دوره چگنی اظهار کرد: متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل اخذ تصمیمات غیر کارشناسانه با مشکلات زیادی روبه رو بوده است ولی چنانچه مسئولان امر عزم خود را برای تحقق شعار سال جاری و خلق حماسه ای اقتصادی جزم نموده اند، می باید به این مقوله توجه ویژه ای داشته باشند تا شاید بتوانند اقتصاد کشور را از ارز حاصل از صادرات نفت به طور کامل قطع نمایند.

وی افزود: با در نظر گرفتن شرایط کنونی اقتصاد کشور، برنامه ریزی جهت هدایت منابع کشور به منظور استفاده از ظرفیت های خالی واحدهای صنعتی فعال بهترین گزینه برای افزایش تولید در صنایع کشور است.

درمنان تصریح کرد: به منظور رونق اقتصادی هر کشوری چاره ای به جز توسعه تولید داخل وجود نداشته و مسئولین امر می باید دیر یا زود در این راستا اقدامی اساسی صورت دهند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات