توسط حوزه هنری لرستان/

لرستان خبر: نشست بانوان با عنوان" زن، خانواده و فرهنگ" ، به‌همت حوزه هنری لرستان، در خرم‌آباد برگزار شد.

به گزارش لرستان خبر از  خرم آباد ، این نشست به مناسبت هفته گرامی داشت مقام زن و مادر به همت حوزه هنری استان لرستان با حضور تعدای از کارشناسان در حوزه مسائل اجتماعی و روان شناسی و مذهبی در سالن نشست های حوزه هنری لرستان در خرم آباد برگزار شد.

در بخشی از این نشست، کارشناسان به بیان مباحثی در رابطه با مسائل مربوط به زن و خانواده و مشکلات و معضلاتی که قشر زن با آن مواجه هستند پرداختند و شرکت کنندگان نیز سولات و نظرات خود در این رابطه را بیان کردند.

در بخشی از این نشست، رقیه هراتی، از بانوان فعال فرهنگی و مذهبی استان لرستان در رابطه با مقام انسان اظهار کرد: انسانی که خداوند او را خلیفه و جانشین خود بر روی زمین قرار داده با عمل و ایمانش می تواند به جایگاهی که خدا برای او قرار داده یعنی همان خلیفه الهی برسد.

وی بیان   کرد: اگر انسان نفس اماره را رهبر خود قرار دهد و براساس ایمان و عمل رفتار نکند به مرتبه ای می رسد که از حیوان نیز پست تر می شود.

هراتی در رابطه با مقام و منزلت زن با بیان اینکه خداوند برای زن از لفظ انسان سازی استفاده کرده که این صفت نیز برای قرآن ذکر شده است، افزود: تمام تربیت یک فرزند در خانواده حول محور مادر می چرخد، یک مادر برای نسبت به فرزندش کنترل از راه دور داشته باشد و در درجه اول با فرزندش رفیق باشد و بعد از آن مادر باشد.

این فعال قرآنی تصریح کرد: امروز با مشکلات و معضلاتی در بین خانواده ها مواجه هستیم که می طلبد خانواده ها درباره برخی آسیب ها و معضلات به فرزندان خود آگاهی بدهند.

وی با اشاره به نقش زنان در تربیت فرزند، گفت: مادر برای اینکه بتواند در تربیت خانواده موفق عمل کند باید دین و اخلاق را مدنظر قرار دهد.

وی افزود: متاسفانه برخی از والدین عقده هایی را که در دوران نوجوانی و جوانی داشته اند و به آن نرسیده اند در زندگی فرزندان خود پیاده می کنند و برخی موارد آن قدر غرق در دنیای کودک می شوند که از روح فرزندان غافل می شوند و این بزرگترین آسیب به فرزند است.

هراتی گفت: پدر و مادر باید در کنار توجه به مسائل مادی و جسمی فرزندانشان، آنها را به دین نماز و قرآن نیز هدایت کنند.

در ادامه این نشست، نیازی، از روانشانسان مرکز مشاوره لرستان نیز به پاره ای مسائل و مشکلات از جمله افزایش آمار طلاق، کاهش آمار ازدواج، بالا رفتن سن ازدواج و خیانت مرد به زن یا بالعکس اشاره کرد و گفت: با وجودی که رسانه به ویژه صدا و سیما نقش مهمی در فرهنگ سازی در بین مردم دارد اما اغلب سریال ها در ایران فقط برای سرگرمی ساخته می شود و چیز آموزنده ای برای مردم ندارد.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات