لرستان خبر گزار ش می دهد

لرستان خبر: رعایت استاندارها در حین پروژهای پیاده رو سازی فقط برای استفاده عابرین نیست، بلکه زیبایی خاصی نیز به شهرها می بخشد به نحوی که در صورت طراحی مناسب پروژه های شهری رفتار و موازین زندگی از سوی شهروندان نیز تغییر مثبتی می کند.

به گزارش  لرستان خبر، از این رو پیاده روی به دلیل این که نیاز به تجهیزات ورزشی ندارد و برای همه مردم نیز در دسترس می باشد علاقه مندان زیادی دارد. زیرا پیاده روی خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سکته مغزی، پوکی استخوان، چاقی و غیره را کاهش می دهد و هم چنین از طریق عروق، سموم را از بدن خارج می کند.

 

 جدا از بحث ورزش و سلامتی که پیاده روی به همراه دارد، بسیاری از شهروندان به دلیل کارهای  مختلف مجبورند از معابر عمومی نظیر پیاده روها عبور و مرور کنند.

 

اما پیاده رو و پیاده روی که اهمیت بالایی در سطح سلامت، نشاط وشادابی جامعه، کاهش استرس و غیره می تواند داشته باشد، در شهرهای لرستان، گویی به فراموشی سپرده شده است و از استاندارهای موجود در کشور هم، دور است.

پیاده دو

عرض پیاده رو سازی باید با توجه به تراکم جمعیت و میزان رفت آمد طراحی شود. ضمن این که برای رفع آب های سطحی، شیب طولی و عرضی را نیز مد نظر داشت.

 

از دیگر مسائلی که در پیاده رو سازی باید مورد اهمیت قرار گیرد، استفاده از مصالح استاندارد و با کیفیت و زیر سازی مناسب است. هم خوانی با اقلیم و بافت منطقه از دیگر شرایط مهمی است که باید حین اجرا به آن توجه داشت.

 

فضای ظاهری پیاده روها، باید متناسب برای عبور و مرور سالمندان، معلولین، نابینایان، طراحی شود و فاقد ورود شاخه های درختان و پله های ملک های مجاور باشد. ضمناً برای امنیت جانی عابرین در پیاده روها با استفاده از جدول و بلوک های سیمانی و سنگی یا ارتفاع سطح نسبت به خیابان وجود داشته باشد.

 پیاده رو .

 

برخی کشورهای خارجی در معبرهای عمومی روی به طراحی پیاده روهای سه بعدی آورده اند. که به سنگ فرش های سخت بی جان، جان تازه ای داده اند. این طراحی ها نیز با توجه به فرهنگ خاص هر کشور و منطقه اجرا شده است از نظر زیبایی و طراحی بسیار جالب هستند.

پیاده رو خارجی

پیاده رو در کشورهای خارجی

 

رعایت استاندارها در حین پروژهای پیاده رو سازی فقط برای استفاده عابرین نیست، بلکه زیبایی خاصی نیز به شهرها می بخشد به نحوی که در صورت طراحی مناسب پروژه های شهری رفتار و موازین زندگی از سوی شهروندان نیز تغییر مثبتی می کند.

در زندگی مدرن امروزه که غذاهای فست فودی جایگزین غذاهای سالم و سنتی ایرانی شده و پشت میز نشینی و بی تحرکی عامل بسیاری از بیماری ها و افزایش مرگ و میر در کشور ما شده است که انتظار می رود مسئولان شهری با استفاده از نظرات کارشناسان و معماران با تجربه نگاه ویژه تری به پروژه های شهر نظیر پیاده روها داشته باشند.

 

پیادهرو

البته با توجه به اهمیت موضوع می طلبد سایر دستگاه های دولتی کشور، که در این زمینه سهیم هستند به کمک شهرداری ها بیایند تا شاهد بهتر شدن کیفیت پروژه های شهری باشیم.

 پیاده

*گزارش و عکس ها از میلاد فاضلی

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • دوست

  اصل موضوع خوب است و پرداختن به آن قابل تقدیر اما متن خیلی ضعیف بود.
  نویسنده محترم! بهتر است بیشتر مطالعه کنید که هم ادبیات نوشتاری شما قوی شود و هم اطلاعات شما افزایش یابد.

 • علی

  سلام.
  ممنون از مطلب تون به بحث خوبی اشاره کردید.

 • علی

  سلام.
  ممنون از مطلب تون به بحث خوبی اشاره کردید.

 • یاراحمدی

  گزارش خوبی بود.
  حالا مسئولان کجان که بیان توضیح بدن این چه وضه پیاده روهای خرم آباده!
  البته این مشکل بقیه شهر های لرستان هم هست.

 • رها

  سلام
  بنظر شما از چه سایتی میتوان یک مقاله کامل و جامع در مورد پیاده رو های خرم آباد دانلود کرد

نظرات