گزارش لرستان خبر از نابودی کم نظیرترین تالاب‌های ایران در پلدختر /

لرستان خبر: ۱۱ تالاب شهرستان پلدختر از کم نظیر ترین تالاب‌های ایران و در واقع منابع ملی هستند که به دلیل‌ بی‌توجهی مردم و مسئولان در حال نابود شدن هستند.

به گزارش لرستان خبر از پلدختر، شهرستان پلدختر دارای هفت تالاب دائمی و چهار تالاب فصلی است که به شهر تالاب ها معروف است و سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.

این شهرستان دارای تالاب های فصلی و دائمی چون گری بلمک، گری جمجمه، تکانه، لفانه، کبود و زردابه است که تالاب گری بلمک با بیش از 500 هکتار وسعت بزرگترین آنهاست.

تالاب های پلدختر در 12 کیلومتری جنوب شهر پلدختر قرار دارند و با مهاجرت پرندگان از مناطق سیبری چشم انداز زیبای این تلاب ها پیدا می کنند که چشم هر رهگذری را مجذوب خود می کنند.

 

قدمت تالاب های پلدختر در واقع معادل سن "لنداسلاید" سیمره است

 براساس بررسی های زمین شناسی، تالاب های یازده گانه معروف پلدختر بر روی آهکهای خرد شده لنداسلاید سیمره (چل جایدر) واقع شده اند که حدود ده تا یازده هزار سال پیش وقوع زلزله ای به بزرگی بیش از 7 ریشتر موجب رانش لایه های سنگی یال شمالی طاقدیس کبیر کوه و مسدود شدن رودخانه های سیمره و کشکان و در نتیجه تشکیل دریاچه ای عظیم در جنوب شهرستان پلدختر و شمال شهرستان دره شهر شد و به دنبال آن شرایط تشکیل تالاب ها نیز فراهم شد که با این اوصاف قدمت تالاب های پلدختر در واقع معادل سن لنداسلاید سیمره است.

وسعت این تالاب ها یا به اصطلاح "گریها" بالغ بر 45 هکتار است که "گری جمجمه" بزرگترین و "گری سیه" کوچکترین آنها است و همگی به جز گرگر در همه فصول سال از طراوت قابل توجهی برخوردارند و هرگز خشک نمی شوند.

 

تالاب های کم نظیر کشور در حال نابودی هستند

 این تالاب ها علی رغم کم نظیر بودنشان در کشور مورد بی مهری مردم و مسئولان محیط زیست قرار گرفته اند و تمام اقدامات انسانی در محدوده این تالاب ها در راستای تخریب آن ها بوده است.

شهرام میررضایی مسئول واحد مرتع منابع طبیعی پلدختر با اشاره به وضعیت نابسمان تالاب های این شهرستان اظهار کرد: تالاب های پلدختر با عملیات و فعالیت های انسانی در حال نابودی است و ما بدون اینکه دست به اقدامی انجام دهیم تنها نظاره گر اتلاف موهبت های الهی هستیم.

وی افزود: تعریف و بهره برداری نادرست از طبیعت سبب شده تا در این زمینه اقدامات مؤثری انجام نگیرد و این در حالی است که نمی توان نسبت به این موضوع بی اهمیت بود.

میررضایی تصریح کرد: در لرستان و در پهنه ی  وسیع کشور ایران هیچ شهرستانی  11 تالاب دائمی و فصلی را در خود جای نداده و  با این حال تا این اندازه مورد بی توجهی و بی مهری قرار نگرفته است.

مسئول واحد مرتع منابع طبیعی پلدختر اظهار کرد: معظلات زیست محیطی شهرستان به اندازه ای زیاد است که هرمسئولی و هر نهادی برای بهره گیری از فرصت بدست آمده  برای تخریب  زیست بوم ملی  و بومی این شهرستان عمل می کند.

18 هزار هکتار از منابع و اراضی طبیعی تالابها را تخریب کرده اند

وی با اشاره به طرح  نیمه تمام پاسگاه محیط بانی تالاب های 5 گانه تنگ فنی پلدختر بیان کرد:  مسئولان استانی بدون هماهنگی با  نهادهای زیربط ومشورت کردن با کارشناسان منطقه ای  و در نظر گرفتن مشخصه های جغرافیایی و شرایط  محیطی  به بهانه ی حفاظت از محیط زیست،  18 هزار هکتار از منابع و اراضی طبیعی تالابها را تخریب کرده اند.

میررضایی افزود: با گذشت بیش از دو سال از تخریب منابع ملی  و  و پیگیری های اکید محیط زیست و منابع طبیعی هیچ مسئول و نهادی در استان حاضر به پیگیری این طرح بی نتیجه و غیر کارشناسانه نشده است و آنچه ما را آزار می دهد سلب اختیار و ندادن اعتبار کافی برای  بازسازی و یا ادامه این طرح است.

وی گفت: حد فاصل تالاب های سه گانه ی ولیعصر و تالاب های 5 گانه تنگ فنی بقدری کوتاه است که می توان با احداث پاسگاه محیط بانی آنهم  با ظرفیت استخدام یک محیط بان و گشت موقت از محیط زیست منطقه محافظت کرد.

 

عدم همکاری مسئولان لرستان سبب نابودی تالاب ها شده است

مسئول واحد مرتع منابع طبیعی پلدختر با تأکید به نقش مردم در حمایت و مراقبت از محیط زیست و اراضی طبیعی اظهار کرد: مسئولان و مردم باید همراه هم باشند تا از موهبت های الهی حمایت کنند اما متأسفانه با خلأ های ایجاد شده و تخریب های اداره کل محیط زیست استان مردم منطقه نیز با بهره برداری نادرست از اراضی اطراف تالاب ها به کشاورزی و دامپروری مشغول شده اند.

میررضایی بیان کرد: ما هیچ عملکرد و دفاعی در برابر این مسئله نداریم و کنترل  حرکت های  نادرست زیست محیطی مردم نیز تنها با پیگیری های استانی و حمایت دستگاه قضایی امکان دارد اما آن هم متأسفانه در اثر بی مسئولیتی مسئولان مرتبط، بی نتیجه مانده است.

وی تصریح کرد: نفوذ بسیاری از افکار نادرست به سیستم محیط زیست سبب  اخلال و زیر سؤال بردن فعالیت این مجموعه شده است و همین امر سبب کم کاری بسیاری از دوستان ما شده که تنها راه مبارزه با این بی مسئولیتی ها  و تخریب ها تنها  جهت گیری کارشناسانه بدون تکیه به امیال سیاسی است.

 

منابع ملی در سکوت مسئولان در خطر نابودی 100 درصدی هستند

وی گفت: منابع ملی ما در خطر نابودی و تخریب  100 درصدی قرار دارند و این درحالی است که مسئولان و دوستداران محیط زیست سکوت کرده اند و این جای بحث دارد که چرا  پلدختر را حتی بخاطر پتانسیل زیست محیطی و ارتقاء فرهنگ توریسم مورد حمایت قرار نمی دهند!؟

 

اسماعیل سعیدی رئیس سابق محیط‌زیست پلدختر دراین زمینه اظهار کرد: بی توجهی به تالاب های پلدختر ما را نگران کرده است و مراجع مرتبط باید نسبت به این قضیه احساس مسئولیت کنند.

وی بیان کرد: 11 تالاب دائمی و فصلی پلدختر در اثر کم لطفی مسئولان  هنوز به منطقه حفاظت شده تبدیل نشده اند و این امر سبب نابودی آن ها می شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات