مدیرعامل پایگاه انتقال خون لرستان:

لرستان خبر: مدیرعامل پایگاه انتقال خون لرستان گفت: با توجه به اینکه استان لرستان شامل 11 شهرستان است، اما کمبود پزشک در این استان موجب شده است، تنها سه پایگاه در سه شهرستان الیگودرز، خرم‎آباد و بروجرد وجود داشته باشد و مابقی شهرستان‌ها به همین علت از خون‎‎دهی محروم هستند. با این وجود طی سال گذشته بیش از 39 هزار و 172 نفر لرستانی خون اهدا کرده‎اند.

به گزارش لرستان خبر، امیرحسین تروند ظهر امروز در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت هفته انتقال خون در خرمآباد، اظهار داشت: طی سال گذشته، 48 هزار و 722 نفر به پایگاههای انتقال خون استان لرستان برای اهدای خون مراجعه کردهاند که از این تعداد بیش از 39 هزار و 172 نفر موفق به اهدا خون شدهاند.

 

وی با بیان اینکه از تعداد مراجعه‌کنندگان اهدای خون در لرستان یک هزار و 666 نفر بیکار بودهاند، ادامه داد: افرادی که خون اهدا میکنند، مسئولیتپذیرترهستند، ادامه داد: دادن خون به همنوع در روحیه، اخلاق و سلامتی افراد خون‌دهنده تأثیر زیادی دارد.

 

تروند یادآور شد: در اهدای خون از وسایل یک بار مصرف اهدا میشود که در این زمینه هیچ‏گونه نگرانی از لحاظ سلامتی افراد وجود ندارد.

 

مدیرعامل پایگاه انتقال خون لرستان عنوان کرد: افرادی که به پایگاههای خون مراجعه میکنند، آزمایشهای مانند «اچ آی وی»، هپاتیت «ب»، هپاتیت «ث»، کم خونی و... را می‌دهند تا از سلامت کامل آن‌ها مطلع شویم.

 

تروند بیان داشت: با پیگیریهای زیادی که انجام شده است و نامهای که به صورت مکتوب به استاندار لرستان دادهایم، تاکنون این مشکل حل نشده است.

 

این مسئول با بیان اینکه هرچه فرد جوانتر باشد در معرض کمتری از خطرها در اهدای خون قرار میگیرد، اظهار کرد: عوارض هنگام خون‌گیری در استان لرستان به خوبی گزارش نمیشود، به صورتی که از خارش زمان خونگیری تا مرگ فرد در این زمان باید به عنوان عوارض خونگیری گزارش شود.

 

مدیرعامل پایگاه انتقال خون لرستان متذکر شد: اعلام عوارض مراقبت پزشک از رگ اهداکننده تا رگ گیرنده توسط پزشکان لرستانی به درستی گزارش نمیشود.

 

تروند بیان داشت: هر پرستاری که خون را از فرد اهداکننده میگیرد، وظیفه دارد تا 15 دقیقه در کنار آن فرد قرار گیرد و عوارض را به موقع به ما اعلام کند.

 

وی عنوان داشت: استان لرستان از نظر میزان رشد اهدای خون در سال 92 نسبت به سال 91 یک و نیم درصد افت داشتهاست.

 

این مسئول یادآور شد: ما نسبت به میانگین کشوری از نظر اهداکنندگان مستمر 15 صدم درصد افزایش داشتهایم.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات