سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان بروجرد:

لرستان خبر: سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان بروجرد گفت: افراد باسواد به دلیل جایگاه اجتماعی و تحصیلی خود حاضر نیستند به بسیاری از ناهنجاری‎ها تن دهند و این امر خود در کاهش معضلات اجتماعی نقش تاثیرگذاری دارد.

لرستان خبر، رضا آریایی عصر امروز در جلسه شورای راهبردی و پشتیبانی سوادآموزی بروجرد، افزود: به نظر میرسد، عواملی از قبیل نبود تمایل و انگیزه کافی برای سوادآموزی در بین بی‌سوادان و نبود هماهنگی لازم در دستگاه‌های متولی این امر از مهمترین عواملی است که به بحران بی‌سوادی در لرستان دامن زده است.

 

وی افزود: حدود 117 هزار نفر از جمعیت یک میلیون و 750 هزار نفری استان لرستان بی‌سواد هستند که بخش اعظم این آمار را جمعیت زنان و جامعه روستایی تشکیل میدهد.

 

وی اظهار کرد: در جامعه کنونی که گسترش سوادآموزی و افزایش سطح سواد در بین آحاد جامعه ‌رو به گسترش و ازدیاد است، وجود جامعه باسواد از بسیاری از مشکلات و ناهنجاریها جلوگیری میکند.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: جامعه باسواد حتی اگر شرایط کاری در آن ضعیف باشد، بر جامعه بیکار بی‌سواد ارجحیت دارد.

 

سرپرست فرمانداری بروجرد اضافه کرد: بنابراین اعضای خانوادهها باید در حد امکان نسبت به گذراندن تحصیلات عالیه و ارتقاء سطح سواد و بنیه علمی خود اهتمام ورزند.

 

وی افزود: با توجه به اینکه جامعه هدف عمدتا روستاییان و بانوان هستند، نقش طلاب و روحانیت سازمان تبلیغات اسلامی در این زمینه میتواند موثر و پررنگ باشد.

 

آریایی اضافه کرد: ائمه جماعات و جمعه باید در جلسات و نشست‌های روستاها، بخشی از سخنان و خطبه‌های خود را به این موضوع اختصاص دهند.

 

سرپرست فرمانداری بروجرد عنوان کرد: در جمعیتهای روستایی علاوه بر بی‌انگیزگی به سوادآموزی در بین بانوان، فعالیت آنان در مدیریت خانه و بخشهای کشاورزی، باغداری و دامداری در کنار مردان روستایی، فرصت را برای تحصیل و سوادآموزی از آنها گرفته است.

 

آریایی با اشاره به اینکه متولی اصلی سوادآموزی آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی است، اضافه کرد: البته دیگر دستگاههای اجرایی نیز باید با همکاری مجدانه خود مقدمات کاهش آمار بی‌سوادی در شهرستان بروجرد را فراهم کنند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات