نمایندگانی که قبیله گرایی را بر توسعه شهرستان ترجیح دادند

نه دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی را پشت سر گذاشته ایم و در این ادوار، نمایندگان متعددی با رأی مردم خون گرم سلسله و دلفان به مجلس شورای اسلامی راه یافته اند. اگر بخواهیم عادلانه عملکرد برخی نمایندگان ادوار گذشته را به بوته قضاوت بگذاریم؛ ماحصل عملکرد آنان را می توان در چند سطر بیان کرد

 

به گزارش لرستان خبر، آقایانی که در ادوار گذشته کارنامه بسیار ضعیفی را به عنوان نماینده مردم شهرستان دلفان در مجلس شورای اسلامی داشته اند، در دور دهم با چه ترفندهایی قصد حضور در عرصه انتخابات وکسب آراء مردم را دارند؟!

 

9 دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی را پشت سر گذاشته ایم و در این ادوار، نمایندگان متعددی با رأی مردم خون گرم سلسله و دلفان به مجلس شورای اسلامی راه یافته اند. اگر بخواهیم عادلانه عملکرد برخی نمایندگان ادوار گذشته را به بوته قضاوت بگذاریم؛ ماحصل عملکرد آنان را می توان در چند سطر بیان کرد:

 

۱- هرچند که در این 9دور، حدود دو سوم از نامزدهای انتخاباتی که در حوزه انتخابی شهرستان های سلسله و دلفان به مجلس شورای اسلامی را یافته اند، از رجال شهرستان دلفان بوده اند، اما خدماتی که در این مدت به شهرستان سلسله شده است به مراتب از شهرستان دلفان بیشتر بوده و امروز شهرستان سلسله با وجود اینکه از لحاظ جمعیتی تقریباً نصف شهرستان دلفان است اما در بسیاری از شاخص ها از جمله توسعه متناسب با سیاست های آمایش سرزمینی و نرخ رشد بیکاری و وضعیت مطلوب اجتماعی و رفاهی به مراتب وضعیت مطلوب‍‍‍‍تری نسبت به شهرستان دلفان دارد.

 

۲- ساز و کار برخی نامزدهای انتخاباتی و سیاست گذاری آن ها در شیوه أخذ رأی در شهرستان دلفان بیشتر از آنکه مبتنی بر ارائه برنامه هایی برای توسعه شهرستان دلفان باشد؛ بر باند و باند بازی و استفاده از تعصبات جناحی و قومی و قبیله ای متمرکز بوده است.

 

۳- خیر و برکت برخی نمایندگان شهرستان بیشتر از آنکه کل شهرستان را پوشش دهد، به گروه ها و اشخاص خاص رسیده و از قِبَل این نمایندگان افرادی خاص توانسته اند یک شبه ره صد ساله بپیمایند. می توان گفت آن ها توسط این افراد خاص مصادره شده اند.

 

گویا کسب رضایت این آقایان خاص ارجحیت دارد بر رضای همگان حتی رضای خداوند  قهار!

 

۴- قول و قرارها و وعده و وعیدهای انتخاباتی برخی از این نمایندگان، بیشتر ترفندهایی برای کسب رأی مردم بوده و آقایان نماینده پس از أخذ اکثریت آراء مردم نسبت به وعد و وعیدهای خود دچار آلزایمر شدید شده و شعار های انتخاباتی خود را به فراموشی سپرده اند.

 

۵- در طول این سالیان نمایندگان سلسله و دلفان در مجلس روزه سکوت داشته اند، دریغ از یک نطق اثرگذار در صحن یا حتی یک مصاحبه کوچک با خبرنگاران صدا و سیما یا یک نمای تصویری در حد یک فریم صامت.

 

امروز نتیجه چنین وقایع ناخوشایندی این است که؛ شهرستان دلفان دچار مظلومیت و محرومیت غیر قابل تحملی شده که بیش از همه، جوانان بحران زده این شهرستان را می آزارد؛ رشد بالای بیکاری، افزایش جرم و جنایت و ناهنجاری های اجتماعی مانند رشد غیر منطقی و غیر استاندارد آمار طلاق و خودکشی و اعتیاد به مواد مخدر و افتادن جوانان در دام مافیای همه جانبه قاچاق، رشد روز افزون شغل های کاذب و افزایش تکدی گری و … بیش از هر چیز نتیجه کم کاری برخی نمایندگان ادوار گذشته مردم شهرستان دلفان در مجلس شورای اسلامی و ضعف آن ها در شناساندن مزیت های بالقوه این شهرستان به دولتها و جذب سرمایه برای بالفعل نمودن این پتانسیل های عظیم بالقوه بوده است.

 

این وضعیت نامطلوب مردم در شهرستان دلفان در حالی است که برخی آقایان که موصوف به پیشوند حاجی یا پسوند خان هستند، از قِبَل همین نمایندگان، لابی های آنچنانی درست کرده و با دریافت وام های کلان و پست های کلیدی شهرستان و ایجاد حیات خلوت های باندی و جناحی و کسب امتیازات ویژه و… به مراد خویش رسیده اند.

 

اگر شهرستان دلفان که در بسیاری از شاخص ها از جمله در بخش کشاورزی و دامداری موقعیت استثنایی و ویژه ای را در کل کشور دارد، فقط متناسب با ۳۰ درصد از پتانسیل های خود رشد می کرد، امروز کمتر جوان بیکاری را در شهرستان داشتیم؛ این در حالی است که حداقل فرصت های شغلی در این شهرستان نیز به دلیل عملکرد ضعیف و بی تعهدی برخی از این نمایندگان اکثریت به نیروهای غیر بومی رسیده به طوری که شهرستان دلفان را از این منظر می توان مظلوم ترین شهرستان استان و یا حتی کشور به حساب آورد.

 

این دوستان نماینده که بیش از ۳۰ سال مظلومیت شهرستان دلفان مولود عملکرد ضعیف آنان در دفاع از حقوق مردم این شهرستان است، آن هایی که بر اثر کم لطفی و کم کاریشان ۱۳۰ روستا ازمجموع ۵۷۰ روستای شهرستان خالی از سکنه شدند، آنان که در فرایند تبلیغات انتخاباتی و در جلسات مردمی به جای دادن وعده های عام المنفعه به خلق الله، پست فروشی کردند و به آقایان خاص امتیازات ویژه دادند و مدیریت خانوادگیشان مضحک ترین بیت تغزل ناموزونشان بود، این بار می خواهند با چه ترفندهایی وارد عرصه انتخابات شوند؟!

عبدالرضا اسدی خسروخانی

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • ناشناس

  تا وقتی محمدی ها و سوری ها باشند وضع همینه باید یک یا علی گفت این آقایان را اوت کردآنچه مشخصه اینکه اینبار غیرمجازی برای حضور این آقایان نیست به امید خدا

 • ناشناس

  حقیقتا بیش از همه شیخ محمدی بیشتر از شیخ آقای سوری مصداق بارز این تحلیل ارزشمند جناب اسدی اند خدا انشاالله جای حق نشسته حق دلفان را از این دو نفر بگیره

 • عال عالیست

  فقط یک نفر می تونه وضع دلفان رو سر ه سامان بده اونم آقای علی رستمیان هست خدا کنه که برای انتخابات مجلس ثبت نام کنه

 • یارو

  بجای سوری باشم از الان میشینم استغفار می کنم که چرا این مدت به تک تک مردم شریف سلسله و دلفان ظلم کردم اخه تدبیر نداری چرا نماینده میشی ناسلامتی دوباره اومدی مجلس جدید ثبت نام کردی دور قبلی مردم گول اصالت مادریتو خوردن

نظرات