حجت الاسلام دهنوی در خرم آباد عنوان کرد:

حجت الاسلام دهنوی عنوان کرد: جوانان باید قبل از ازدواج پنج ویژگی از جمله رشد عقلانی، رشد شخصیتی، رشد عاطفی، قدرت مدیریت بحران و استقبال را به‌طور نسبی در خود پرورش داده و بعد از آن در مسیر ازدواج قدم گذارند.

به گزارش لرستان خبر، حجت‌الاسلام دهنوی، در همایش سبک زندگی اسلامی که ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی ـ مذهبی مساجد  برگزار شد، ضمن تسلیت ایام رحلت پیامبر اسلام و اربعین حسینی اظهار داشت: اسلام توسط پیامبر اکرم(ص) ایجاد شد و توسط امام حسین(ع) زنده ماند و حضور در محفل امام حسین باعث بقای دین می‌شود.

وی با بیان این که حضور در محفل امام حسین(ع) لازم است اما کافی نیست افزود: به این معنا که هدف امام حسین(ع) این نبود که گریه کنیم و 14 قرن بنشینیم  بلکه هدف امام حسین(ع) حفظ ارزش‌های اسلامی بوده است.

دهنوی  بیان کرد: یک ویژگی اخلاقی که امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س) به آن عمل می‌کردند صداقت بود، به این معنا که صداقت یعنی دروغ نگوییم، صداقت به این معنا نیست که هر راستی را به همسرت بگویی زیرا بعضی از راست‌ها، مفسده ایجاد می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: جوانان باید قبل از ازدواج پنج ویژگی از جمله رشد عقلانی، رشد شخصیتی، رشد عاطفی، قدرت مدیریت بحران و استقبال را به‌طور نسبی در خود پرورش داده و بعد از آن در مسیر ازدواج قدم گذارند.

 

        حجت الاسلام دهنوی در لرستان

وی با بیان این که وفاداری یکی دیگر از ویژگی‌های زندگی امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س)  است تصریح کرد: از مهم‌ترین عوامل طلاق در جامعه کنونی خیانت‌ها و بی‌وفایی‌هاست زیرا هم زن و هم مرد باید با شناخت احساس همدیگر مانع متلاشی شدن بنیان خانواده شوند.

حجت الاسلام دهنوی با بیان این‌که خداوند در وجود زن یک حس به نام تملک قرار داده است، اظهارداشت: حس تملک یعنی زن مرد را برای خودش می‌خواهد و هرگاه ببیند شوهرش با خانم نامحرم صحبت می‌کند، از درون تهی می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم  افزود: خداوند در وجود مرد نیز یک ویژگی به نام غیرت و ناموس‌پرستی قرار داده است این درحالی است که یکی از مصادیق بی‌وفایی زن با مردان نامحرم از دید مردان، رعایت نکردن حجاب و شوخی کردن زن با مردان نامحرم است.

وی با بیان این‌که یکی دیگر از ویژگی‌های خانواده اسلامی احترام متقابل است، بیان کرد: ما در فرهنگ ایرانیان یک نام داریم و یک فامیل اما عرب‌ها به‌جای فامیل کنیه و لقب دارند لذا هرگاه امام علی(ع) و فاطمه(س) همدیگر را برای احترام با لقب و کنیه صدا می‌زدند.

دهنوی خاطر نشان کرد: در دنیا قانونی به نام کارما داریم به این معنا که بازتاب رفتار ما به خود ما برمی‌گردد، این قانون مورد تایید قرآن و ائمه معصوم(ع) است کمااینکه در احادیث داریم خوب صدا کنید تا خوب بشنوید.

وی کم‌رنگ شدن ماهواره را در زندگی خانواده‌های اسلامی ضروری دانست و افزود: برای نبرد ماهواره در زندگی باید از عنصر عاطفه استفاده کرد به این معنا که به حقوق همدیگر احترام بگذاریم و خواسته‌های همدیگر را جواب دهیم.

حجت‌الاسلام دهنوی آرامش در زندگی امروزی را از ضرورت‌های استحکام بنیان خانواده‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) بسیار آرام بوده کمااینکه حضرت علی(ع) فرمود: هر وقت در منزل چشمم به فاطمه(س) می‌خورد تمام غصه و خستگی از بدنم خارج می‌شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات