بیش از 75 درصد روستاهای استان گاز ندارند

علیرغم تلاش‌های فراوانی که برای گاز رسانی به روستاهای استان لرستان انجام شده بسیاری از روستاهای استان از نبود گاز رنج می برند و این مسئله در روستاهای شهرهای سردسیر استان بسیار آزاردهنده است.

به گزارش لرستان خبر ، متاسفانه علیرغم تلاش‌های فراوانی که برای گاز رسانی به روستاهای استان لرستان انجام شده بسیاری از روستاهای استان از نبود گاز رنج می برند و این مسئله در روستاهای شهرهای سردسیر استان بسیار آزاردهنده است.

 

با توجه به کوهستانی بودن و سردسیر بودن بسیاری از روستاهای استان لرستان  بايد فكري اساسي براي اين موضوع صورت گيرد. در بسیاری از روستاهاي استان بین 40 تا 100 خانوار زندگي مي كنند كه جمعيت قابل توجهي است و خدمات رساني به اين خانواده ها بايد مورد توجه مسئولان قرار گيرد چرا كه با بي توجهي به مشكلات و نيازهاي روستاييان شاهد مهاجرت آنها به سمت كلانشهرها خواهيم بود و مشكلي به مشكلات ديگر افزوده خواهد شد.

 

              سرمای روستا

این وضعیت وقتی متاثر کننده است که در شهری مانند دلفان که از نقاط سردسیر استان محسوب می شود آمار روستاهای صاحب موهبت گاز کمتر از 10 درصد است و بیش از 92 درصد مردم روستاهای این استان گاز ندارند .

 

سایر شهرستان های دیگر استان هم از این قاعده مستثنا نیستند و روستاهای آنهه هم از نبود گاز رنج می برند. به عنوان بخش مركزي شهرستان بروجرد 153 روستا دارد كه از اين تعداد فقط 40 روستا گاز دارند و بقیه روستاها بدون گاز به سر می برند این وضعیت در سایر مناطق دیگر همچون سپیددشت با شدت بیشتر دیده می شود.

 

روستاهای تابعه مرکز استان هم از این مشکل رنج می برند و نکته قابل توجه این است که در بسیاری از این روستاها خطوط لوله های گاز از نزدیکی این روستاها عبور می کند اما مردم این روستاها از این نعمت محروم هستند.

 

                سرمای روستا

 

برای مثال روستای گیلوران که این روستا حدود 300 خانوار و دو هزار و 500 نفر جمعیت دارد از جمله این موارد است که این در حالی است که فاصله این روستا تا 50 متری لوله کشی گاز انتهای خیابان ارم خرم آباد و 100 متری طول پل خیر آباد این شهر است.

 

اهالی این روستا که در روزهای اخیر با تجمع در مقابل استانداری لرستان اعتراض خود را به این وضعیت به گوش مسئولان رساندند و مسئولان امر هم در پاسخ به این اعتراضات مشکلاتی چون همکاری نکردن مالکان زمین های کشاورزی که خطوط لوله باید از آنجا بگذرد عنوان نمودند.

 

 

این وضعیت روستاهای استان در حالی است که افزایش قیمت سوخت هایی همانند نفت و سیلندر(کپسول) های گاز و گاهی کمبود و نقص در توزیع آنها روستاییان را با مشکلات عدیده ای روبرو می کند و حتی دیده شده که این وضعیت به مهاجرت برخی ساکنان این روستاها به شهرها و استان های همجوار می انجامد.

 

                  سرمای روستا

 

نبود گاز و عدم دسترسی کافی و با قیمت مناسب به سایر سوخت ها موجب شده که برخی مردم این روستاها در فصل زمستان به استفاده از درختان و جنگل‌های طبیعی و سوزاندن آنها روی بیاورند که اثر مخرب این رویکرد و تخریب محیط زیست در این مناطق بر کسی پوشیده نیست در حالی که با گازرسانی به این روستاها اهالی نیازی به استفاده از چوب به عنوان سوخت نداشته و یکی از مهمترین بهانه‌ها در این مورد از میان برداشته خواهد شد.

 

 مسئله تامین سوخت های دیگر همچون نفت، گازوییل و ... هم برای روستاییان خود معضلی است که با فرا رسيدن فصل سرما خانوارهاي روستايي مبالغ زیادی را براي تأمين سوخت خود مي‌پردازندکه علاوه بر خطرات این سوخت ها در مقایسه با استفاده از گاز، با توجه به وضعیت ضعیف اقتصادی بسیاری از روستاهای استان این مسئله برای روستاییان خود مشکل دیگری است.

 

                       سرمای روستا

 

وضعیت نامناسب گازرسانی در استان لرستان را هم خود مسئولان تایید می کنند و استاندار لرستان روستاهای گاز رسانی شده را حدود 25 درصد عنوان می کند در حالی که در کشور میانگین حدود 60 درصد است.

 

مهندس بازوند معتقد است از تعداد 1570 روستای استان لرستان فقط تعداد 375روستا گازرسانی شده که  علت آن را هم ضعف مدیران در این حوزه می داند.

 

 

 

 

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات