دبیر کارگروه قرآنی ستاد ساماندهی جبهه فرهنگی انقلاب لرستان:

امین رسولی از قاریان برجسته استان لرستان و از معلمان قرآن آموزش و پرورش استان لرستان است. وی هم اکنون دبیر کارگروه قرآنی ستاد ساماندهی جبهه فرهنگی انقلاب لرستان است

به گزارش لرستان خبر ، امین رسولی از قاریان برجسته استان لرستان و از معلمان قرآن آموزش و پرورش استان لرستان است. وی هم اکنون دبیر کارگروه قرآنی ستاد ساماندهی جبهه فرهنگی انقلاب لرستان است.

در زیر گفت و گوی امین رسولی با لرستان خبر را می خوانیم.

 

خودتان را معرفی کنید؟

 

امین رسولی هستم 28 سال سن دارم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد، علوم قرآنی و حدیث دارم و کارشناسی زبان عرب و هم اکنون در آموزش و پرورش مشغول به خدمت هستم.

هم اکنون در کانون فرهنگی مسجد قمر بنی هاشم در 60 متری خرم آباد فعالیت می کنم و در آنجا کلاس‌های قرآن و آموزش را برای جوانان و نوجوانان علاقمند دنبال می‌کنیم و خوشبختانه استعدادهای خوبی هم داریم.

 

چگونه با قرآن و تلاوت قرآن مأنوس شدید؟

 

در خانواده ما از کودکی قرآن و تلاوت قرآن همیشه به راه بود و هر هفته کنار هم می نشستیم و همه اعضای خانواده شروع به تلاوت می کردیم و همین امر باعث شد علاوه بر این که تلاوت قرآن را به خوبی بیاموزیم همه اعضا از این لحاظ پیشرفت کنند و از آن زمان با قرآن انس بگیرند.

 

من از برادر بزرگترم که دو سال از من بزرگتر بود در خیلی از کارها الگو می گرفتم و همیشه سعی می کردم پا جای پای او بگذارم و ایشان هم اکنون دکترای جغرافیای سیاسی دارند و وقتی قرآن و تلاوت را انتخاب کرد و اتفاقا قاری خوبی هم هست من هم به این کار ادامه دادم و وقتی در دوران دبیرستان رشته معارف را انتخاب کرد و به دبیرستان معارف رفت من هم همین کار را کردم و با توجه به علاقه ای که خودم هم داشتم به دبیرستان معارف رفتم و اتفاقا شرایط درسی من هم خوب بود و می توانستم هر رشته ای را ادامه دهم اما به معارف علاقه مند بودم.

 

حضور در دبیرستان معارف برای من خیلی مفید بود و با توجه به فضای بسیار مثبت آن در کنار مطالب درسی، فضای تلاوت قرآن، زیارت عاشورا و ادعیه هر شب برپا بود و بسیاری از دوستانی از جمله قاریان قرآن بودند.

 

امین رسولی خرم آباد

 

آیا در مسابقات قرآنی شرکت کرده اید؟

 

چندان علاقه به حضور در مسابقات قرآنی ندارم و البته گاهی شرکت کی کردم و مقام های زیادی در رشته ها و مسابقات مختلف در سطح استان و کشور دارم از جمله در مسابقات اذان یک بار مقام سوم کشوری کسب کردم و در مسابقات تواشیح  با گروه نجم الهدی چندین بار فینالیست مسابقات تواشیح کشوری شدم.

 

 

آیا از قاریان قرآن در استان حمایت می شود؟

 

در استان های دیگر از قاریان و فعالان قرآنی بسیار حمایت می شود و همدلی زیادی وجود دارد و کسی که در مسابقات شرکت می کند و مقام می آورد مورد لطف زیادی قرار می گیرد به عنوان مثال یادم می آید در مسابقات که ما شرکت کردیم و در مسابقات تواشیح به فینال راه پیدا کردیم 3 تیم از استان یزد شرکت کرده بودند که همدلی این 3 تیم و مسئولان آن برای من عجیب بود و جالب بود هر 3 تیم هم به فینال راه پیدا کردند که بعد از ما هم قرار گرفتند.

 

گروه نوراهل بیت(ع) که از استان ما شرکت کرد بود و به مقام دوم دست پیدا کرد از طرف مسئولان ااصلا مورد توجه و حمایت قرار نگرفت و در حالی که کسب این مقام بسیار سخت و ارزشمند بود و مسابقات ایران در رشته تواشیح همانند مسابقات جهانی است و بهترین گروه های تواشیح جهان در کشور ایران قرار دارند.

 

امین رسولی

 

وضعیت استان لرستان در زمینه های مختلف قرآنی چگونه است؟

 

استان لرستان در زمینه قرآنی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و نسبت به بسیاری از استان های دیگر به خصوص از لحاظ تلاوت و تواشیح در وضعیت بسیار بهتری به سر می بریم و استعداد های فوق العاده ای از این نظر داریم.

 

در بین رشته های مختلف با دوستانی که در رشته های حفظ قرآن کار می کنند بسیار رابطه خوبی دارم و حضرت آقا هم می گوید که باید ده میلیون حافظ قرآن داشته باشیم و در حدیثی از رسول اکرم(ص) داریم که کسی که قرآن را حفظ کند قرآن با با گوشت و خون و پوست او مخلوط می شود و من بسیار دیده‌ام که این دوستان با استفاده از آموزه های قرآنی در رفتار آنها بسیار نمود پیدا کرده و اخلاق آنها بسیار خوب و محبت‌آمیز است و به نظرم حفظ قرآن در زندگی انسان بسیار تاثیر مثبت دارد.

 

 

وضعیت قرآن و آموزش قرآن در آموزش و پرورش چگونه است؟

 

یکی از کارهای خوب صورت گرفته در دولت قبلی استخدام 5000 مربی قرآنی بود که تاثیر بسیار خوبی در مدارس و افزایش انگیزه به آموختن و انس به قرآن دانست که متاسفانه اکنون کمی ضعیف شده و استمرار آن در آینده می تواند تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد.

 

وقتی به عنوان مربی قرآن استخدام شدم در مدرسه ای که مشغول بودم کلاسی را تحت عنوان کلاس تلاوت راه اندازی کردم که این کلاس در ابتدا برای دانش آموزان مبهم بود وقتی به آنها گفتم که این کلاس امتحان ندارد و فقط جهت یادگیری است و بعد از مدتی از راه اندازی کلاس پیشرفت بسیار جالبی در دانش آموزان مشاهده کردم و بسیار به راحتی و روان تلاوت می کردند سال بعد از آن به علت حجم درس ها و کلاس ها متاسفانه نتوانستیم این کلاس تلاوت را داشته باشیم که بچه ها به حدی به این کلاس علاقه مند شده بودند که از ما خواستند مجددا  این کلاس را راه اندازی کنیم.

 

در کارگروه قرآنی ستاد ساماندهی جبهه فرهنگی چه هدفی را دنبال می کنید؟

 

از سال قبل کارگروه قرآن ستاد ساماندهی جبهه فرهنگی انقلاب را راه‌اندازی کردیم که در این کار گروه چند هدف را دنبال می کنیم یکی از مهم ترین آنها ایجاد همدلی بین مجموعه قرآنی استان است و در اولین قدم پیشکسوتان قرآنی و اساتید را دور هم جمع کردیم که مورد استقبال خوبی واقع شد و فضای خوب و موثری راه افتاد.

 

از دیگر کارهایی که کارگروه قرآن دنبال می کنند بحث آموزش است به عنوان مثال از برنامه هایی که در پیش داریم تربیت مربی نهج البلاغه و مربی صحیفه سجادیه است که به طور واقعی از نیازهای جامعه است.

 

از دیگر کارهایی که انجام شده حضور در کلاس تربیت وحیانی سیاسی از نظر قرآن کریم بود که حدود 40 نفر از فعالان قرآن در سراسر استان را به این کلاس در همدان بردیم که حضور جمعی ما برکات فراوانی داشت که مهم ترین آن آشنایی و رفاقت فعالان از شهرستان های مختلف استان بود که این علاوه بر کلاس آموزش بود که در آن شرکت فعال کردیم.

 

DSC_0045

 

بهترین کار را برای ترویج و آشنایی بیشتر با قرآن چه می دانید؟

 

از جمله بهترین مواردی که می‌تواند به آموزش قرآن کمک کند بحث محفل‌های خانگی و فامیلی است که در کارگروه قرآن ستاد آموزش قرآن ستاد ساماندهی جبهه فرهنگی انقلاب آن را دنبال می کنیم و اگر خانواده ها بتوانند روزانه یا هفتگی دور هم بنشیند و قرآن تلاوت کنند می‌تواند تاثیرات فراوانی داشته باشد و برای ترویج قرآن باید محفل های خانگی را راه اندازی کنیم چون که در این محافل خانوادگی همه اعضای خانواده بدون اینکه از هم خجالت بکشند می‌تواند قرآن تلاوت کنند و علاوه بر تاثیر آن در تربیت فرزندان و فضای معنوی خانه می تواند باعث یادگیری هر چه بیشتر قرآن و مفاهیم آن باشد.

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • بابک

  برادر رسولی از نخبگان هستن
  ما خیلی به ایشون ارادت داریم...

  • ناشناس

   خوش بحالت ارادت داری 5 دقیقه تلاوت 1000000 تومن پول ولا خوب درآمدی دارن لودر هم ایقه کار نمیکه

   • مهدی مولایی

    به نظر بنده همین 5 دقیقه حاصل زحمات خیلی زیادیه در ضمن اگر هم مبلغی میدن هدیه ایه که حقشونه شما هم زحمت بکش برادر تا به حقت برسی

 • yass

  با تشکر از آقای رسولی
  اگر در مدارس به تلاوت قران والبته اموزش نوین وجذاب آن توجه شود قطعا می توان به اهدافی که در مورد ان ذکر شد رسید

 • yass

  با تشکر از آقای رسولی
  اگر در مدارس به تلاوت قران والبته اموزش نوین وجذاب آن توجه شود قطعا می توان به اهدافی که در مورد ان ذکر شد رسید

 • ناشناس

  برادر درسته ولی باید در نظر داشت هدایا باید معقول باشه چون من این رو از چندین نفر شنیدن هستند قاری های که قبلا با عشق میرفتن مراسمات یزرگ که شناخته بشن ولی الان تا پاکت آماده نباشه نمیرن.من خدای نکرده با همه نبودم ولی عرض بنده اینه باید به گونه ای ر فتار بشه که موجب حرف و حدیث پشت سر نباشه بخدا دیدم و شنیدم که میگم.وگرنه چه کسی بهتر از دوستانی که نوای دلنشین کلام وحی رو جاری میکنن.

 • حسن

  خوشا به سعادتت آقای رسولی که دارید عمر و جونیتون رو تو راه قرآن صرف می کنید

 • ناشناس

  سلام آقای رسولی توی کلاس های شما برای خواهران هم آموزش قران هست اخه من خیلی علاقه مندهستم

 • ناشناس

  سلام

نظرات