لرستان خبر گزارش می دهد

معدن طلای کثیف بروجرد به جهنمی از بوی تعفن و مشکلات بهداشتی برای روستائیان تبدیل شده تا در میان تجارت پرسود زباله گردها، سلامت اهالی ۱۵ روستا قربانی شده و روستائیان فرار را بر قرار ترجیح دهند.

محل دفع زباله های شهری بروجرد در منطقه سراب زارم در چند کیلومتری این شهر و در نزدیکی روستای سراب با تحت تاثیر قرار دادن ۱۵روستای پیرامون خود به سناریویی تکراری تبدیل شده است.

 

به دنبال انعکاس مشکلات روستائیان در رسانه ها و با پیگیری های صورت گرفته برای رفع مشکل آلودگی های این سایت دفن زباله مقرر شد که ظرف مدت زمان کوتاهی این محل ساماندهی شود تا بلکه مردم روستاهای اطراف از گزند مخاطرات ناشی از آلودگی های زیست محیطی زباله ها در امان بمانند.

 

در این راستا طی یکی از جلسات رسیدگی به مشکلات محل دفع زباله شهری بروجرد کمیته ای مشتمل بر مسئولان دستگاههای مربوطه تشکیل شد تا هرچه سریعتر نسبت به ساماندهی این محل اقدامات لازم صورت گیرد.

 

همچنین در این جلسه مصوب شد که سند زمین محل دفع زباله شهری بروجرد از منابع طبیعی به شهرداری انتقال داده شود تا شهرداری با استفاده از آن بتواند ضمن دریافت تسهیلات با همکاری و مشارکت بخش خصوصی نسبت به احداث کارخانه بازیافت زباله اقدام کند موضوعی که همچنان محقق نشده است.

 

ساماندهی محل دفع زباله های بروجرد با مشارمت مردم منطقه، برنامه ریزی برای تفکیک زباله ها از مبدا، پیگیری برای جانمایی محل جدید دفع زباله های بروجرد و لزوم رفع مشکل سگ های ولگرد در این محل مواردی بود که در جلسات گذشته بارها بر روی آن تاکید شد ولی همچنان بخش عمده ای از مشکلات به قوت خود باقیست.

 

فرماندار خطاب به دستگاههای مرتبط: بیشتر از این وقت را تلف نکنید

 

برای رفع مشکل محل دفع زباله های شهری بروجرد باید تمام دستگاههای اجرایی ذیربط وارد عمل شده و بیشتر از این وقت تلف نشود.معاون استاندار لرستان و فرماندار ویژه بروجرد با اشاره به مشکلات بهداشتی سایت دفع زباله این شهرستان می گوید: امروزه با توجه به تراکم جمعیت و توسعه روز افزون جوامع انسانی به مراتب تولید زباله و انباشته شدن آن رو به افزایش رفته است.

 

مسلم پورقاسمیان با بیان اینکه معضل انباشت زباله تنها مختص به بروجرد نیست بلکه در سطح کشور هم وجود دارد، افزود: برای کاهش حداقلی آلودگی ناشی از انباشته شدن زباله ها و استفاده بهینه می توان نسبت به احداث کارخانجات تولید کمپوست اقدام کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه باید دفع زباله ها در هر منطقه ای به صورت بهداشتی انجام شود تصریح کرد: در دنیا از زباله ها برای تولید برق، کود شیمیایی، محصولات پلاستیکی و... استفاده می کنند که این امر علاوه بر اینکه منجر به اشتغال و در آمدزایی می شود اثرات منفی زیست محیطی نیز در پی نخواهد داشت.

 

پورقاسمیان با تاکید بر لزوم جدیت دستگاهها برای رفع مشکل آلودگی سایت دفع زباله بروجرد اظهار داشت: برای رفع مشکل محل دفع زباله های شهری بروجرد باید تمام دستگاههای اجرایی ذیربط وارد عمل شده و بیشتر از این وقت تلف نشود.

 

محلی برای ایجاد سایت جدید دفع زباله بروجرد پیدا نشد

 

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه بروجرد نیز در این رابطه افزود: برای ایجاد محل جدید دفع زباله شهری بروجرد تا کنون گزینه مناسبی پیدا نشده و در حال حاضر نیز زمین مناسبی نداریم که بتوانیم این معضل را برطرف کنیم.

 

احمد گودرزیان تصریح کرد: فاصله روستاهای بروجرد با یکدیگر کم است و به دلیل تراکم جمعیت زمین مناسبی برای تغییر محل فعلی دفع زباله یافت نشده است.

 

 

وی خواستار ساماندهی محل کنونی دفع زباله بروجرد شد و اظهار داشت: وجود حیوانات موذی و سگهای ولگرد در این محل زیاد شده است که می بایست کار حصار کشی سایت دفع زباله بروجرد انجام شود تا مردم از اذیت و آزار سگهای ولگرد در امان بمانند.

 

ظرفیت محل کنونی دفع زباله بروجرد تکمیل شده است

 

محل سایت دفع زباله بروجرد باید انتقال داده شود چرا که در محل کنونی ظرفیت دفع زباله ها به پایان رسیده و مشکلات بهداشتی چند برابر شده است.رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد نیز  در ادامه به مشکلات سایت کنونی دفع زباله بروجرد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برای دفع زباله ها دیگر در این محل خاکی وجود ندارد و انتظار می رود دستگاههای دولتی همکاری لازم را برای رفع مشکل به عمل آورند.

 

محسن صیرفی افزود: محل سایت دفع زباله بروجرد باید انتقال داده شود چرا که در محل کنونی ظرفیت دفع زباله ها به پایان رسیده و مشکلات بهداشتی چند برابر شده است.

 

صیرفی تصریح کرد: همچنین وجود دوره گردها در این محل و رفت و آمد آنها باعث سرایت برخی بیمارها شده که می تواند مشکلات عدیده دیگری را در پی داشته باشد لذا می بایست هر چه سریعتر تکلیف محل دفع زباله های شهری بروجرد مشخص شود.

 

بلاتکلیفی مالکیت محل دفع زباله بروجرد

مدیر خدمات شهری شهرداری بروجرد نیز از عدم انتقال سند مالکیت زمین محل دفع زباله های شهری انتقاد کرد و بیان داشت: مشکل عمده نداشتن سند مالکیت زمین است که در این راستا اداره منابع طبیعی قرار بوده وضعیت مالکیت زمین را مشخص کند و سند بنام شهرداری انتقال داده شود.

 

احمد عبدی زاده افزود: با داشتن سند مالکیت می توانیم با بخش خصوصی وارد همکاری شده و به ایجاد کارخانه بازیافت زباله اقدام کنیم.

 

عبدی زاده ادامه داد: شرکتهای بخش خصوصی تمایل دارند که با شهرداری همکاری کنند اما وقتی مالکیت زمین محل دفع زباله های شهری بروجرد مشخص نیست نمی توانیم کاری کنیم.

 

بنابراین گزارش با توجه به مطالب مطرح شده در جلسه اخیر کاگروه بهداشت و درمان بروجرد مقرر شد که کار انتقال مالکیت زمین محل دفع زباله بروجرد در قالب اجاره ۹۹ ساله از سوی اداره منابع طبیعی بروجرد به شهرداری صورت گیرد.

 

همچنین در این جلسه تمامی ادارات ذی ربط موظف شدند در رفع مشکلات محل دفع زباله شهری بروجرد همکاری لازم را داشته باشند و نسبت به سرعت بخشیدن به فعالیتهای لازم در این محل اقدام کنند.

 

با این تفاسیر به نظر می رسد دستگاههای اجرایی بروجرد بیشتر از آن که به دنبال فعالیتهای اجرایی و عملیاتی برای رفع مشکلات روستائیان منطقه باشند تنها به جلسه محوری و مصوبات کاغذی اکتفا کرده اند تا این مشکل به رغم گذشت سالها همچنان لاینحل باقی بماند.

 

مشکل سایت دفع زباله بروجرد بیش از آنکه نیازمند مصوبه و جلسه باشد، به پیگیری جدی مسئولان و برداشتن قدم های اجرایی نیازمند است وگرنه این تسلسل واهی و این سناریوی تکراری جلسات و مصوبات بی نتیجه همچنان استمرار خواهد یافت.

 

 رئیس شورای روستا: مردم دیگر تحمل وضعیت موجود را ندارند

رئیس شورای اسلامی روستای سراب زارم پیش از این در جلسه رسیدگی به مشکلات محل دفن زباله های شهری بروجرد گفته بود که مردم این روستا سالهاست این مشکل را تحمل کرده اند و امروز دیگر توان تحمل بوی بد ناشی از انباشته شدن زباله ها را در محل دفن ندارند.

 در صورتیکه جلسات و اقدامات برای رسیدگی به مشکلات محل دفن زباله هرچه سریعتر به نتایج مطلوب نرسد مردم نسبت به مهاجرت از روستا اقدام خواهند کرد.رضا شمسه افزود: مردم روستا از مسئولین می خواهند که محل دفن زباله های شهری از منطقه فعلی جابجا شود زیرا مشکلات ناشی از آلودگی انباشته شدن انواع زباله در منطقه سراب زارم بروجرد به حدی است که دیگر مردم تحمل ندارند.

 

وی به عمق مشکلات این روستاها اشاره کرد و ادامه داد: اگر محل دفن زباله های شهری از محل کنونی جابجا نشود مسئولین باید فکری به حال جابجایی روستای سراب زارم داشته باشند.

 

شمسه تصریح کرد: در صورتیکه جلسات و اقدامات برای رسیدگی به مشکلات محل دفن زباله هرچه سریعتر به نتایج مطلوب نرسد مردم نسبت به مهاجرت از روستا اقدام خواهند کرد.

 

به هر روی به نظر می رسد با توجه به اینکه وضعیت کنونی محل سایت دفع زباله بروجرد بحرانی شده و این وضعیت زندگی اهالی ۱۵ روستا با جمعیت نزدیک به ۱۵ هزار نفر را تحت تاثیر قرار داده است باید هرچه سریعتر وعده های مسئولان در این زمینه رنگ عمل به خود بگیرد وگرنه باید شاهد خالی شدن روستاهای منطقه از سکنه باشیم.منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات