شهادت 68 دانش آموز حمله موشکی بروجرد؛

در بیستم دی‌ماه 1365 و در پی حملات موشکی رژیم بعثی عراق به دبستان شهید فیاض بخش بروجرد 68 دانش‌آموز این مدرسه به فیض شهادت رسیدند که این فاجعه فضای استان لرستان را دگرگون کرد و اما در سوی دیگر رسانه‌های غربی عربی سعی کردند به سانسور این جنایت بزرگ بپردازند.

به گزارش لرستان خبر ، در بیستم دی‌ماه 1365 و در پی حملات موشکی رژیم بعثی عراق به دبستان شهید فیاض بخش بروجرد 68 دانش‌آموز این مدرسه به فیض شهادت رسیدند.

 

در حدود ساعت 13 روز 20 دی 1365، موشک‌های زمین به زمین عراقی دو مدرسه را در بروجرد هدف قراردادند و این حادثه درست در هنگامی رخ داد که دانش‌آموزان نوبت بعدازظهر این دو مدرسه در سر صف‌هایشان ایستاده بودند.

 

تعداد کشته‌شدگان این دو مدرسه، درمجموع 68 تن بود. این دو مدرسه پسرانه، یکی دبستان شهید فیاض بخش (دانش آموزان استثنائی) و دیگری مدرسهٔ راهنمایی امام حسن مجتبی (ع) بودند که در مجاورت یکدیگر قرار داشتند و در منطقهٔ ابراهیم‌آباد در شمال بروجرد واقع بودند.

                               

شهادت 68 دانش آموزان خردسال فضای استان لرستان را دگرگون کرد و اما در سوی دیگر رسانه‌های غربی عربی سعی کردند به سانسور این جنایت بزرگ بپردازند.

 

در بیست و هشتمین سالگرد این جنایت بزرگ به بازخوانی این حادثه می‌پردازیم.

 

 68 دانش آموز خردسال به خاک و خون کشیده شدند

 

ولی گودرزی مدیر وقت دبستان فیاض بخش بروجرد در گفت‌وگو با لرستان خبر ،  اظهار داشت: این روز را در کارنامه کاری خود هرگز فراموش نخواهم کرد نه‌تنها من بلکه تمامی مردم این شهرستان این حادثه تروریستی که سبب شد 68 نفر از دانش‌آموزان خردسال این مدرسه به خاک و خون کشیده شوند هرگز از ذهن و فکر ما پاک نمی‌شود.

 

مدیر سابق دبستان شهید فیاض بخش با یادآوری این حادثه دل‌خراش، ادامه داد: نزدیکی‌های ظهر بود که بعد از ورود ما به دبستان یک هواپیمای نظامی موشکی را در نزدیکی دبستان شلیک کرد که با اصابت این موشک بسیاری از دانش‌آموزان که در حال ورود به دبستان بودند کشته و زخمی شدند.

 

 وی افزود: ملت بزرگ ایران در طول سال‌های دفاع مقدس ضربه‌های جبران‌ناپذیری را از رژیم بعث عراق و حامیان غربی آن متحمل شد اما لحظه‌ای در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران و پشتیبانی از ولایت‌فقیه عقب‌نشینی نکرده است.

 

 

وقتی به مدرسه رفتیم فقط خون دیده می شد

 

شهید حمیدرضا دوستار روزبهانی یکی از دانش‌آموزان این دبستان بود که در روز حادثه در سن 12 سالگی به شهادت رسیده است.

 

 قدرت الله دوستار روزبهانی پدر این شهید مظلوم در گفت‌وگو با لرستان خبر ،  با اشاره به جنایت فراموش‌نشدنی رژیم بعثی عراق گفت: در روز حادثه من مشغول به کار بودم که از دوستان شنیدم مناطقی از شهر مورد اصابت موشکی قرارگرفته است باعجله خود را به منزل رساندم و متوجه شدم دبستانی که حمید به آنجا می‌رود نیز بمباران‌شده سراسیمه خود را به آنجا رساندیم که فقط خون‌دیده می‌شد.

 

وی بیان کرد: با جستجوهای فراوان به دلیل اینکه افراد زیادی کشته و مجروح شده بودند حتی در بیمارستان هم نتوانستیم حمید را بیابیم از طریق یکی از دوستان مطلع شدیم پیکر او را به سردخانه منتقل کرده‌اند.

 

روزبهانی با اشاره به اینکه فرزندش یکی از صدها هزار شهیدی است که ملت ایران تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند افزود: فرزند من و تمامی شهدای انقلاب کسانی بودند که جان خود را در راستای دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی فدا کردند و این هدیه کوچکی بود که امیدوارم خداوند از ما بپذیرد.

 

 پدر شهید حمید دوستار روزبهانی که خود از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است، ادامه داد: تنها هدف کشورهای غربی از دفاع از رژیم صدام براندازی حکومت الهی ایران اسلامی بود که به یمن همین رشادت‌های شهدا و ایثارگران و جانبازان موفق به دستیابی به این هدف شوم نشدند.

 

وی عنوان کرد: آنچه که امروز دشمنان غربی در ایران به دنبال آن هستند به انحراف کشیدن جوانان و درنهایت تخریب کشور توسط تبلیغات فرهنگی است که اینان باید بدانند تا زمانی که همه ملت ایران گوش‌به‌فرمان رهبر فرزانه انقلاب هستند نمی‌توانند به اهداف شوم خود دست یابند.

 

این حادثه عجز دشمنان را نشان داد

 

 اکرم دوستار روزبهانی خواهر شهید حمیدرضا دوستار روزبهانی با اشاره به خصوصیات بارز اخلاقی این شهید خردسال به لرستان خبر ،  گفت: مهم‌ترین خصوصیت اخلاقی این شهید مظلوم این بود که باوجود سن کمی که داشت همواره پایبند به واجبات مثل خواندن نماز بود او بسیار مهربان و دلسوز بود.

وی اظهار داشت: خانواده‌های شهدا که باافتخار فرزند خود را تقدیم به انقلاب اسلامی کرده‌اند همواره با دفاع از ولایت و مرجعیت گوش‌به‌فرمان رهبری هستند و اجازه نمی‌دهند دشمنان نظام ذره‌ای به اهداف خود نائل شوند.

 

وی این شهادت این دانش‌آموزان را نشان‌دهنده عجز دشمنان دررسیدن به اهداف خود دانست و گفت: تا زمانی که فرهنگ شهادت در جامعه ما جاری باشد این دشمنان قسم‌خورده انقلاب اسلامی قادر نخواهند بود کاری از پیش ببرند.

 

حمله موشکی به مدارس بروجرد در دنیا بی مانند بود

 

محمدرضا شماعی خبرنگار و روزنامه‌نگار که در آن روزبه گزارش این واقعه می‌پرداخت به لرستان خبر ،  گفت: در روز موشک‌باران در محل فرمانداری بروجرد بودیم که ساعت 12 تا 12:15 ابتدا وضعیت قرمز اعلام‌شده و به دنبال آن پیش از ساعت 13 عصر موشکی‌های دشمن بر سر شهرستان بروجرد ریخت.

 

وی افزود: به دنبال یافتن محل اصابت موشک ابتدا به میدان قیام و پس‌ازآن میدان صفا رفتیم و با دنبال کردن دود بلند شده ناشی از موشک‌باران و باقوت گرفتن این احتمال که اداره برق شهرستان در سه‌راه طالقانی مورد اصابت قرارگرفته است، به راه خود ادامه دادیم.

 

شماعی عنوان کرد: پس‌ازاینکه دیدیم موشک به محل شرکت توزیع برق اصابت نکرده است، این احتمال در ذهن تقویت شد که اصابت موشک در منطقه ابراهیم بوده است که پس از رسیدن به محل دریافتیم مدرسه ابتدایی شهید فیاض بخش و خانه‌های مجاور آن مورد اصابت قرارگرفته‌اند.

 

 وی که بیش از 20 هزار عکس از وقایع مختلف انقلاب و اسلامی و دوران دفاع مقدس را ثبت کرده است، ادامه داد: برخی از اعضاء خانوادهایی که منزل آن‌ها پشت مدرسه واقع‌شده بود براثر اصابت موشک شهید و یا مجروح شده بودند.

 

مظلومیت کودکان بروجرد در دنیا سانسور شد

 

این شاهد حضور یافته بر صحنه موشک‌باران بیان کرد: پس‌ازآن برای اطلاع از آمار شهدا و زخمیان به تنها بیمارستان بروجرد مراجعه کردیم و در همان شب وقوع این جنایت هولناک و بی‌سابقه اجساد شهدا به سالن طالقانی انتقال‌یافته و پس‌ازآن به بهشت شهدا منتقل می‌شد.

 

شماعی با یادآوری این صحنه که اجساد شهدا دورتادور سالن ردیف شده و او اقدام به ثبت عکس‌های به‌یادماندنی از جنایات صدام در این شهرستان می‌کرد، اظهار داشت: پس از آفرینش عملیات‌های بسیار عظیم رزمندگان در جبهه‌های جنگ که دشمن را زمین‌گیر و خوار و صدام و طرفداران او را به مرز جنون رسانده بود، حملات موشکی به شهرها آغاز شده و با به خاک و خون کشیدن کودکان مظلوم و پرپر کردن آن‌ها در اوج بی‌گناهی، فجایعی را رقم زدند که تا همیشه در حافظه تاریخ ثبت و ضبط‌شده و فراموش‌شدنی نیست.

 

وی با اشاره به بی‌مانندی این مظلومیت در دنیا، تصریح کرد: برخلاف رخدادهای دیگری که بارها و بارها در شبکه‌های خبری دنیا تیتر و بزرگ‌نمایی شده و به بهانه‌های مختلف برای چندمین بار پخش شد، مظلومیت کودکان بروجرد در هیچ جای دنیا نمایش داده نشد.

 

این خبرنگار پیشکسوت با اشاره به جبهه جنگی که دشمن امروزه علیه انقلاب و اسلام به راه انداخته و می‌کوشد با اغفال قشر جوان به مطامع خود دست یابد، گفت: جوانان امروز همچون برادران خود در دوران پیروزی انقلاب و دوران دفاع مقدس بر اصول و باورهای خود پای می‌فشارند.

 

 

حمله به مدارس بروجرد سروپوشی برای شکست های عراق بود

 

جمشید ابوالفتحی مدیر آموزش‌وپرورش بروجرد در گفت‌وگو با لرستان خبر ،  اظهار داشت: ایادی استکبار جهانی برای سرپوش نهادن بر شکست‌های مفتضحانه خود در میادین نبرد و در مقابل رزمندگان دلیر و استوار ایران اسلامی، باروی آوردن به بمباران و موشک‌باران شهرها و کشتار کودکان، زنان و مردان بی‌دفاع و غیرنظامی خوی وحشیگری خود را به نمایش جهانیان گذاشتند.

 

وی افزود: این حملات به‌تلافی شکست‌های سنگین آن‌ها و به بهانه عقده‌گشایی رژیم بعثی عراق با حمایت جهان خواران و سردمداران کفر و شرک جهانی بود و سبب شد شهدای زیادی به خیل عظیم شهدای انقلاب اسلامی افزوده شود.

 

ابوالفتحی با اشاره به اینکه خون همواره بر شمشیر پیروز بوده و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه برای همیشه در ذهن تاریخ ماندنی است، ادامه داد: مظلومیت مهم‌ترین عاملی است که سبب شد شهادت 68 شهید دانش‌آموز دبستان فیاض بخش پس از گذشت 28 سال در ذهن تاریخ بماند.

 

 مدیر آموزش‌وپرورش بروجرد بیان کرد: برگزاری یادواره گرامیداشت شهدا نقش مؤثری در ترویج فرهنگ ایثار شهادت داشته و بازآفرینی صحنه‌های دفاع مظلومانه ملت ایران در برابر دشمن متجاوز به بیان واقعیات کمک شایانی می‌کند.

 

ابوالفتحی خاطرنشان کرد: پیام ما به دشمنانی که امروزه می‌کوشند قشر جوان و نوجوان را از پیکره انقلاب جدا کنند این است که انقلاب اسلامی ایران زیر لوای دین مبین اسلام و رهبری فرزانه خود اجازه نمی‌دهد آن‌ها لحظه‌ای درحرکت رو به‌ جلو کشور اختلال ایجاد کرده و آن را متوقف کنند.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • بابک

  سلام خدا بر شهیدان خدا

 • عمارنامه

  با سلام و احترام؛
  مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
  http://ammarname.ir/node/91871
  ما را از بروزرسانی خود آگاه
  و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
  موفق و پیروز باشید .
  http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir
  یا علی

 • محمد

  باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت نیروهای انقلابی لرستان خبر...به حمدا...حجم تنوع مطالب سایتتون بیشترشده که باعث خوشحالیه....مطلب موردنظرروحقیرقبلامیدونستم ولی واقعاازذهن ویادم رفته بودچه برسه به کسایی که اصلا نمی دونند..حالایه نفرقاتل توی ایران اعدام میشه همه دنیادادمی زنندایران چنین وچنان،ولی کی یادمیاره چقدرکودک بی گناه کشته شدندوتوی دنیاکسی صداش درنیومد.هنوزهم همینطوره

نظرات