برخورد با عرضه قلیان در لرستان/

در هفته های اخیر اخباری از مسئولان نظامی و انتظامی استان مبنی بر جمع آوری قلیان در سطح شهرهای مختلف استان شنیده می شود که این اقدام از یک جهت باعث خوشحالی است و از سوی دیگر انتظاراز مسئولین این است که باید این برخوردها به صورت مستمر و هدف دار ادامه پیدا کند و تنها به یک برخورد یک یا چند هفته ای منجر نشود.

ه گزارش لرستان خبر ، در روزها و هفته های اخیر به طور مرتب اخباری از مسئولان نظامی و انتظامی استان مبنی بر مبارزه و جمع آوری قلیان در سطح شهرهای مختلف استان شنیده می شود که از جمله می توان به 21 واحد قلیانی در شهرستان کوهدشت، جمع آوری 650 قلیان در قهوه خانه های الیگودرز اشاره کرد.

 

این اقدام از یک جهت باعث خوشحالی کسانی می شود که با مضرات قلیان آشنا هستند و از سوی دیگر انتظاری از مسئولین ایجاد می شود که باید این برخوردها به صورت مستمر و هدف دار ادامه پیدا کند و تنها به یک برخورد یک یا چند هفته ای منجر نشود.

 

قلیان خرم آباد

 

متاسفانه استفاده از قلیان در اماکن عمومی در چند سال اخیر در لرستان همانند سایر نقاط کشور به صورت فزاینده ای در حال رشد است و حتی مشاهده می شود در حالی که برخی شهروندان برای آرامش روانی و سپری کردن اوقاتی خوش در کنار سایر اعضای خانواده به پارک‌ها و فضاهای سبز  مراجعه می کنند افرادی در حال استعمال قلیان فضا را مسموم و در بیشتر اوقات مشاهده می شود همین افراد با رفتارهای زننده هنجارشکنانه باعث برهم خوردن آرامش فضا شده به صورتی به کرات دیده شده ، برخی خانواده ها عطای کار را بر لقای آن بخشیده و سعی می کنند با ترک مکان از دست این افراد آسوده شوند.

 

در بسیاری از موارد شاهدیم که در موارد گوناگون با قهوه خانه ها و افرادی که در پارک ها و دیگر مکان های عمومی شهر به عرضه قلیان می پردازند نیروی انتظامی برخوردهایی انجام می دهد ولی متاسفانه شاهدیم که این افراد تنها پس از چند روز اقدام به بازگشایی مکان پلمپ شده و ادامه عرضه قلیان می کنند که نیاز است که نیروهای زحمت کش انتظامی به این امر توجه داشته باشند و فقط به برخوردهای یک یا چند روزه بسنده نکنند.

 

قلیان خرم آباد

 

متاسفانه علیرغم این گونه برخوردها شاهد رشد قارچ گونه قلیان سراهای زیرزمینی در داخل شهر هستیم که نکته نگران کننده این است که این افراد برای فرار از برخورد نیروهای انتظامی مکان های خود را به داخل محلات و حتی کوچه ها برده که آسیب های این اقدام بسیار بیشتر می شود.

 

 

در این میان برخی با دفاع از این قلیان سراهای زیرزمینی و قهوه خانه هایی که به صورت غیر قانونی به عرضه قلیان پرداخته و عنوان می کنند که برخورد با این مکان های عرضه قلیان باعث می شود که قلیان از این اماکن حذف شود ولی برخی آن را به خانه ها برده و در نتیجه افراد بیشتری از خانواده درگیر این امر می شوند که زیان این کار بسیار بیشتر است اما باید توجه داشته باشیم که برخورد با مظاهر استعمال دخانیات در کشور حکم قانونی است و به هیچ وجه نمی توان با این حرف های غیر کارشناسی به سلامت مردم ضربه زد.

 

قلیان خرم آباد

 

مسئله نگران کننده در این میان کاهش سن استفاده از قلیان است که حتی آماری که از سوی کارشناسان در این زمینه ارائه می شود هم این نکته را تاکید می‌کند که متوسط سن استفاده کم شده است که با توجه به این که در اماکن عرضه قلیان بسیار مشاهده شده که کشیدن سیگار و حتی مواد مخدر هم انجام می شود سن کم افراد مراجعه کننده به این اماکن می تواند خطرناک باشد.

 

برای جمع کردن قلیان و مبارزه با این نوع از مواد که بارها از طرف محققان و پزشکان تاکید کرده اند که حتی ضرر و زیان آن بیشتر از سیگار هم هست  فقط کار نیروی انتظامی نیست و نیاز است بسیاری دیگر از نهادها همچون علوم پزشکی  و بهداشت استان، صدا و سیما و سایر رسانه های استان همکاری کنند که ضرر و زیان های قلیان و استعمال تنباکو را برای خانواده ها متذکر شوند.

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • علیرضا

  به نظر می رسه مسئولان فقط به فکر آمار و گزارش دادن از مبارزه با این مشکل هستند و چندان مبارزه جدی دیده نمی شه

 • محسن

  عجب قلیون های سرحالی

 • رئیس خود خوانده انجمن حمایت از قلیونی های بی سرپناه

  آقایون و خانم ها از بس تحت تاثیر این خبر قرار گرفتم و آن قدر ویراستار و بازی با کلمات آن موزون و سنجیده و عجیب بود که دیگه میخام زین پس به جای روزی 10 پوک 24 ساعتی 50 پک بزنم سلامتی بچه های خوبی که تو زندان تشریف دارن

 • خرشناس

  آخه رئیس خود خوانده ویراستارش کجا بوده این بدبخت
  کلمات موزون و سنجیده!!!!!!عمو جون جوک نکو

 • جواد

  بابا ول کنید مردمو

نظرات